Co dalej z Brexitem? May rozczarowana głosowaniem

/ Flickr/ Descrier/CC BY 2.0

– Jestem rozczarowana poprawką, ale tak naprawdę ustawa o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE posuwa się w parlamencie do przodu. Jesteśmy na dobrej drodze, żeby spełnić obietnice dotyczące Brexitu – powiedziała premier Wielkiej Brytanii, komentując przyjętą przez brytyjski parlament poprawką do ustawy o Brexicie, dającą mu prawo zatwierdzenia ostatecznego porozumienia wynegocjowanego przez rząd z Komisją Europejską.

Brytyjska premier podkreśliła, że w środę Parlament Europejski zaakceptował rekomendacje Komisji Europejskiej w sprawie wystarczającego postępu w pierwszej fazie rozmów brexitowych.

Teraz czekam aż będziemy mogli porozmawiać o naszym głębokim i specjalnym partnerstwie (z UE) w przyszłości – zaznaczyła May.

Szefowie państw i rządów 27 krajów unijnych będą decydować jutro, czy dać zielone światło kolejnej fazie rozmów dotyczących wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty.

Przegłosowana dziś poprawka to część debatowanego w brytyjskim parlamencie projektu ustawy o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE, która wraz z zakończeniem Brexitu w marcu 2019 roku ma pozostawić ok. 12 tys. zapisów unijnego prawa w prawie brytyjskim. Ma to zapewnić ciągłość prawną po opuszczeniu Wspólnoty.

Autor poprawki, prounijny poseł torysów Dominic Grieve przekonywał, że zapis ten odbierze rządowi "czek in blanco" w sprawach związanych z Brexitem.

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z UE 29 marca 2017 roku i opuści Wspólnotę 29 marca 2019 roku.

Źródło: PAP, niezalezna.pl


SONDA
Wczytuję sondę...

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Coraz dłuższe "życie" banknotów

/ pixabay.com

Banknot w Polsce zużywa się średnio po 352 dniach, zanim z powrotem trafi do Narodowego Banku Polskiego - wynika z informacji NBP za czwarty kwartał 2017 roku. Zgodnie z danymi banku centralnego, w pierwszym kwartale tego roku było to 333 dni, w drugim - 341 dni, a w trzecim - 348 dni.

Jak podał NBP, najwięcej, bo ponad 1,2 mld sztuk, jest w obiegu 100-złotówek, a najmniej banknotów o nominale 500 zł, które weszły do obiegu w lutym ubiegłego roku. Na koniec czwartego kwartału 2017 roku było ich 7,2 mln sztuk.

Z zestawienia przygotowanego przez NBP wynika też, że na koniec grudnia ubiegłego roku było prawie 2 mld sztuk wszystkich pozostających w obiegu banknotów, a ich wartość wyniosła prawie 194 mld zł. Dla porównania: dziesięć lat temu, czyli pod koniec 2007 roku, w obiegu było łącznie ponad 974 mln banknotów, a ich wartość wynosiła 83,4 mld zł.

Zgodnie z ustawą o Narodowym Banku Polskim z 29 sierpnia 1997 r., NBP przysługuje wyłączne prawo emitowania znaków pieniężnych Rzeczypospolitej Polskiej. Znakami pieniężnymi, emitowanymi przez NBP, są banknoty i monety.

Jak informuje NBP, zużyte lub uszkodzone banknoty i monety można wymienić na nowe w kasie dowolnego banku działającego w Polsce.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl