Zderzenie szkolnego autobusu z pociągiem we Francji. Są ofiary śmiertelne i ranni

/ Zrzut ekranu z twitter.com

Czworo dzieci zginęło, a dziewięcioro – w tym siedmioro poważnie – zostało rannych w zderzeniu szkolnego autobusu z pociągiem, do którego doszło w pobliżu Perpignan na południu Francji.

Autobusem jechały dzieci w wieku 11-15 lat.

Zdaniem świadków do wypadku doszło z powodu wykolejenia się pociągu.

Na miejscu wypadku pracują policja i służby ratunkowe.

 

Źródło: bbc.com, niezalezna.pl


SONDA
Wczytuję sondę...

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Coraz dłuższe "życie" banknotów

/ pixabay.com

Banknot w Polsce zużywa się średnio po 352 dniach, zanim z powrotem trafi do Narodowego Banku Polskiego - wynika z informacji NBP za czwarty kwartał 2017 roku. Zgodnie z danymi banku centralnego, w pierwszym kwartale tego roku było to 333 dni, w drugim - 341 dni, a w trzecim - 348 dni.

Jak podał NBP, najwięcej, bo ponad 1,2 mld sztuk, jest w obiegu 100-złotówek, a najmniej banknotów o nominale 500 zł, które weszły do obiegu w lutym ubiegłego roku. Na koniec czwartego kwartału 2017 roku było ich 7,2 mln sztuk.

Z zestawienia przygotowanego przez NBP wynika też, że na koniec grudnia ubiegłego roku było prawie 2 mld sztuk wszystkich pozostających w obiegu banknotów, a ich wartość wyniosła prawie 194 mld zł. Dla porównania: dziesięć lat temu, czyli pod koniec 2007 roku, w obiegu było łącznie ponad 974 mln banknotów, a ich wartość wynosiła 83,4 mld zł.

Zgodnie z ustawą o Narodowym Banku Polskim z 29 sierpnia 1997 r., NBP przysługuje wyłączne prawo emitowania znaków pieniężnych Rzeczypospolitej Polskiej. Znakami pieniężnymi, emitowanymi przez NBP, są banknoty i monety.

Jak informuje NBP, zużyte lub uszkodzone banknoty i monety można wymienić na nowe w kasie dowolnego banku działającego w Polsce.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl