Polska bez tajnej łączności

Przez osiem lat rządów koalicji PO i PSL mimo szumnych zapowiedzi nie zbudowano systemu mobilnej, szyfrowanej, bezpiecznej łączności dla najważniejszych osób w państwie. Mało tego. Jedna z rodzimych firm, bazująca na polskiej myśli technicznej, została praktycznie zniszczona przez działania ABW, kierowanej wówczas przez Krzysztofa Bondaryka.

Gdyby nie to, polskie przedsiębiorstwo mogłoby wyposażyć najważniejszych urzędników w nasze rodzime telefony komórkowe oparte na szyfrowaniu opracowanym przez polskich inżynierów. Padły też wszystkie inne projekty w tym zakresie. Także ten powstały w Wojskowej Akademii Technicznej zakładający stworzenie tajnej łączności komórkowej opartej na specjalnie do tego przeznaczonej zamkniętej infrastrukturze. Wszystko poszło do piachu. To, dlaczego tak się stało, powinno być dokładnie przeanalizowane przez ministra koordynatora służb.

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Iran to też nasza sprawa

Amerykanie nie żartują w sprawie Iranu. Warto ten fakt nie tylko przyjąć do wiadomości, ale także coś z nim zrobić. Na przykład wesprzeć Waszyngton w rozmowach z UE. Europejczyków w Iranie trzymają interesy ekonomiczne. Ale miejmy świadomość, że sporo koncernów zachodnich, które robią biznes z Teheranem, współfinansuje budowę gazociągu Nord Stream 2. Co więcej, miliardy euro zarabiają w Iranie Gazprom, Rosnieft czy Łukoil, z którymi nam bynajmniej nie po drodze.

To, że Amerykanie zapowiadają wyjątkowo twarde restrykcje na Iran i tych, którzy popierają ajatollahów, nie musi nas więc martwić. Powinniśmy raczej odpowiedzieć na apel sekretarza stanu USA Mike’a Pompeo, który zwrócił się do sojuszników o wspólne wywieranie presji na Iran, by renegocjował porozumienie jądrowe. Warto też – bo to jest w naszym interesie – zachęcać USA, by zadziałały na rzecz obniżenia cen ropy w Europie. Mają takie możliwości i sporą ilość własnego surowca. Nasza dyplomacja podejmuje podziwu godne wysiłki, aby w sprawie Iranu składać dwuznaczne i nikogo niesatysfakcjonujące oświadczenia. To może lepiej opowiedzieć się aktywnie po stronie USA i coś na tym zyskać.

 

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl