Strach i niedowierzanie

Od wielu miesięcy nieraz dawałem wyraz zdziwieniu, że organa ścigania – prokuratura i służby specjalne – nie rozliczają aferzystów rządu PO-PSL, a także ze słabym skutkiem patrzą na ręce obecnie rządzącym.

Jednak to, co się działo w ostatnim tygodniu przed świętami, zadaje kłam takim twierdzeniom. Akcja CBA i zarzuty korupcyjne, jakie po zdjęciu immunitetu mają usłyszeć prominentny polityk PO Stanisław Gawłowski i wpływowy senator PiS-u Stanisław Kogut, świadczą najlepiej, że hasło „nie ma świętych krów” jest więcej niż aktualne. Tym, którzy niejedno mają na sumieniu, wydarzenia te pewnie poważnie zaburzyły komfort świątecznych biesiad. Inni nie mogą uwierzyć w to, co się stało. Na jeszcze innych padł blady strach. A wiele wskazuje na to, że to nie koniec i najbliższe tygodnie przyniosą więcej.

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Iran to też nasza sprawa

Amerykanie nie żartują w sprawie Iranu. Warto ten fakt nie tylko przyjąć do wiadomości, ale także coś z nim zrobić. Na przykład wesprzeć Waszyngton w rozmowach z UE. Europejczyków w Iranie trzymają interesy ekonomiczne. Ale miejmy świadomość, że sporo koncernów zachodnich, które robią biznes z Teheranem, współfinansuje budowę gazociągu Nord Stream 2. Co więcej, miliardy euro zarabiają w Iranie Gazprom, Rosnieft czy Łukoil, z którymi nam bynajmniej nie po drodze.

To, że Amerykanie zapowiadają wyjątkowo twarde restrykcje na Iran i tych, którzy popierają ajatollahów, nie musi nas więc martwić. Powinniśmy raczej odpowiedzieć na apel sekretarza stanu USA Mike’a Pompeo, który zwrócił się do sojuszników o wspólne wywieranie presji na Iran, by renegocjował porozumienie jądrowe. Warto też – bo to jest w naszym interesie – zachęcać USA, by zadziałały na rzecz obniżenia cen ropy w Europie. Mają takie możliwości i sporą ilość własnego surowca. Nasza dyplomacja podejmuje podziwu godne wysiłki, aby w sprawie Iranu składać dwuznaczne i nikogo niesatysfakcjonujące oświadczenia. To może lepiej opowiedzieć się aktywnie po stronie USA i coś na tym zyskać.

 

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl