Strach i niedowierzanie

Od wielu miesięcy nieraz dawałem wyraz zdziwieniu, że organa ścigania – prokuratura i służby specjalne – nie rozliczają aferzystów rządu PO-PSL, a także ze słabym skutkiem patrzą na ręce obecnie rządzącym.

Jednak to, co się działo w ostatnim tygodniu przed świętami, zadaje kłam takim twierdzeniom. Akcja CBA i zarzuty korupcyjne, jakie po zdjęciu immunitetu mają usłyszeć prominentny polityk PO Stanisław Gawłowski i wpływowy senator PiS-u Stanisław Kogut, świadczą najlepiej, że hasło „nie ma świętych krów” jest więcej niż aktualne. Tym, którzy niejedno mają na sumieniu, wydarzenia te pewnie poważnie zaburzyły komfort świątecznych biesiad. Inni nie mogą uwierzyć w to, co się stało. Na jeszcze innych padł blady strach. A wiele wskazuje na to, że to nie koniec i najbliższe tygodnie przyniosą więcej.

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Filmem w Kościół

Reżyser Wojciech Smarzowski przystąpił do promowania swojego najnowszego dzieła. „Kler”, bo tak się ono nazywa, opowiada o patologiach wśród duchownych Kościoła katolickiego. Już z zapowiedzi filmu należy się spodziewać, że będzie tak, jak zawsze u Smarzowskiego – nagromadzenie hipotetycznie możliwych, patologicznych wydarzeń, mające w zamyśle reżysera pokazywać „prawdziwy obraz”.

Tak było w „Weselu”, tak było w „Drogówce”. Równie mocno babrał się Smarzowski w patologii w ekranizacji powieści Jerzego Pilcha „Pod Mocnym Aniołem”. W „Wołyniu” jeszcze trochę niuansował, ale z zapowiedzi „Kleru” wynika, że będzie to jazda bez trzymanki. Promujący „Kler” plakat z wielką purpurową świnką skarbonką, gdzie otwór na monety ma kształt krzyża, świadczy o tym najlepiej. Podobnie jak wypowiedzi reżysera o tym, że należy wypowiedzieć konkordat i zdjąć krzyże ze ścian w budynkach publicznych, czy filmik, w którym on sam przebiera się za księdza. Smarzowski przekonuje także, że należy usunąć religię ze szkół. Aż dziw, że przy poprzednich filmach nie proponował delegalizacji alkoholu, wesel lub rozwiązania policji czy okupacji Ukrainy. No ale przecież „nie wolno porównywać”.

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl