"Magiczna zima Muminków": Buka nadal straszy! RECENZJA

Ciekawostką może być fakt, że to pierwszy pełnometrażowy film w historii, wprowadzony do dystrybucji w języku lapońskim na tak szeroką skalę. / YouTube

Magdalena Fijołek

Dziennikarka w dziale Kultura portalu niezalezna.pl

Kontakt z autorem

”Magiczna zima Muminków” w reżyserii Jakuba Wrońskiego i Iry Carpelan to powrót do baśni Tove Jansson utrzymany w oldschoolowej stylistyce. Między innymi z tego względu bardziej przypadnie do gustu dorosłym, niż dzieciom.

Kolorowe kadry, pełne magii przygody, nastrojowa muzyka i dziwaczni, przyprawiający o ciarki na plecach bohaterowie z Buką, Hatifnatami i Lodową Panią na czele. Bez wątpienia „Muminki” to jedna z najbardziej oryginalnych bajek, która dla pokolenia urodzonego na przełomie lat 80. i 90. stała się w pewnym sensie pozycją kultową. I to ono doceni „Magiczną zimę Muminków” najbardziej.  Współfinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej polsko-fińska koprodukcja jest bowiem ukłonem w stronę oldschoolowej techniki tworzenia bajek - z dala od kreskówek i efektów 3D.

Ciekawostką może być fakt, że to pierwszy pełnometrażowy film w historii, wprowadzony do dystrybucji w języku lapońskim na tak szeroką skalę. W polskiej wersji językowej słyszymy m.in. Piotra Fronczewskiego, Macieja Musiała i Natalię Kukulską. Obok „Twojego Vincenta” Doroty Kobieli i Hugh Welchamana, ”Magiczna zima Muminków” została wpisana na listę 26 pełnometrażowych filmów animowanych, które będą miały szansę zawalczyć o Oscara. Ponadto film ma szansę na statuetkę za muzykę autorstwa Polaka Łukasza Targosza. O tym, czy produkcja znajdzie się wśród nominowanych tytułów, przekonamy się 23 stycznia 2018 roku.

Fabuła „Magicznej zimy Muminków” koncentruje się wokół „gwiazdki”. Bohaterowie oczekują jej w zasypanej śniegiem dolinie, jednocześnie nie do końca zdając sobie sprawę z tego, czym lub kim ona jest. - Wiem tylko tyle, że trzeba naszykować dużo jedzenia, a mieszkanie musi być sprzątnięte na błysk. No i koniecznie musi być choinka - usiłuje zdefiniować tajemniczą gwiazdkę jeden z bohaterów. W trakcie przygotowań, jak to w dolinie Muminków - nie zabraknie ciekawych przygód ani jeszcze ciekawszych przybyszów takich jak szusujący na nartach Paszczak (któremu stroju mógłby pozazdrościć niejeden hipster) i przerażająca Lodowa Pani.

Całość to wyprawa do nietuzinkowego, trochę psychodelicznego  świata Muminków, która choć może okazać się miła dla kogoś, kto wychował się na bajce inspirowanej książkami Tove Jansson, przepełniona jest mrocznym nihilizmem i nie ma nic wspólnego z chrześcijańskim pojmowaniem Bożego Narodzenia. Jeśli więc zależy Państwu na wypadzie do kina z dzieckiem na wartościową bajkę, bardziej niż Muminki, polecimy tu „Pierwszą gwiazdkę”, o której już entuzjastycznie pisaliśmy na łamach naszego portalu. Tam przynajmniej w centrum jest Chrystus, a nie brokatowa Buka, która straszy jeszcze bardziej niż w kultowej wieczorynce. 

CZYTAJ WIĘCEJ: "Pierwsza gwiazdka" - bajka wierna Ewangelii

Źródło: niezalezna.pl, Gazeta Polska Codziennie


SONDA
Wczytuję sondę...

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

W piątek homopropaganda ma zalać szkoły. Akcję promuje Związek Nauczycielstwa Polskiego

homolobby zagości w szkołach / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Maciej Marosz

Dziennikarz \"Gazety Polskiej\" i \"Gazety Polskiej Codziennie\".

Kontakt z autorem

Dzieci, które w piątek 26 października udadzą się do 218 z polskich szkół, zostaną poddane lewicowej propagandzie pod hasłem przeciwdziałania dyskryminacji mniejszości seksualnych.

Kampania Przeciw Homofobii (KPH) współpracując z częścią szkół w Polsce organizuje od trzech lat w ostatni piątek października swoją akcję „edukacyjną”. Odbywa się ona pod hasłem Tęczowego Piątku i chce być mocno widoczna w szkołach. Tego dnia na korytarzach placówek edukacyjnych zawisną plakaty promujące mniejszości seksualne i domagające się poszerzania ich praw.

Głównym tematem lekcji będzie „akceptacja i otwartość na uczniów i uczennice LGBTQI”.

KPH podsyła szkołom filmy i tematy prelekcji, które mają królować tego dnia w szkołach. Jak twierdzi organizacja, akcja ma oddźwięk, dlatego zdecydowano w tym roku o możliwości zgłaszania udziału w akcji danej szkoły także przez uczniów i rodziców.

Według organizatorów akcji, ma ona spowodować m.in., by osoby o odmiennych preferencjach seksualnych mogły się bez ograniczeń realizować.

O podobnych akcjach organizowanych w szkołach może nie wiedzieć część rodziców, lub mogą oni dowiadywać się o nich dopiero po fakcie.

Akcję Kampanii Przeciw Homofobii promuje „Głos Nauczycielski”, organ prasowy Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Kampania Przeciw Homofobii organizuje również inne akcje ideologiczne, jak np. Akademię Zaangażowanego Rodzica, która skierowana jest do matek i ojców osób o innych preferencjach seksualnych.


 

Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl