Abp Hoser: Ta ustawa zmieni na dobre nasz horyzont społeczny i narodowy

Abp Henryk Hoser / fot. youtube.com/ print screen/ Salve TV

– Problem aborcji to spór o człowieka; mamy coraz większe trudności w naszej kulturze, by określić, kim jest człowiek oraz od kiedy zaczyna się i kończy jego życie – podkreślił abp Henryk Hoser w czasie konferencji „Medycyna w służbie życiu. O zakaz aborcji eugenicznej w polskim prawie”.

Biskup senior diecezji warszawsko-praskiej wyraził nadzieje, że nowy rok przyniesie zmiany w tzw. ustawie antyaborcyjnej „która zmieni na dobre nasz horyzont społeczny i narodowy przez to, że każdy obywatel cieszy się ochroną swojego życia – najważniejszej wartości, jaką na ziemi mamy”.

Przypomniał, że w 1997 Trybunał Konstytucyjny uznał, że „człowiek rozpoczyna się od poczęcia”. Dodał również, że ustawa o rzeczniku praw dziecka „mówi iż dzieckiem jest każde życie ludzkie od poczęcia do pełnoletności”.

Mamy podstawy prawne, bardzo ważne, by rzeczywiście te zasady konsekwentnie wcielać 
– powiedział abp Hoser. Podkreślił, że rozwiązania proponowane m.in. przez organizacje pro life „należą się tym rodzinom, które mają dzieci chore już we wczesnym okresie ich istnienia”. Zaznaczył, że pierwszym krokiem byłoby wykreślenie z przepisów dotyczących aborcji tzw. przesłanki eugenicznej.

Za tym aktem pójdą inne, polegające nie tylko na aktywnej pomocy materialnej, psychologicznej i społecznej, ale również pomocy w postaci terapii genowej, która również jest w stanie leczyć i zapobiegać wielu chorobom 
– podkreślił abp Hoser.

Obywatelski projekt zaostrzający prawo aborcyjne przygotowany przez komitet #ZatrzymajAborcję czeka w Sejmie na rozpatrzenie. Pod tą propozycją podpisało się ponad 830 tys. obywateli. Autorzy proponowanych zmian chcą zniesienia tzw. przesłanki eugenicznej, czyli możliwości legalnego przerwania ciąży ze względu na ciężkie wady płodu.

Źródło: PAP, niezalezna.pl


SONDA
Wczytuję sondę...

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Wzruszające spotkanie premiera z powstańcem warszawskim

/ twitter.com/PremierRP

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się dziś z ppłk prof. nauk medycznych Jerzym Majkowskim ps. Czarny, powstańcem warszawskim, kawalerem Krzyża Walecznych i jednym z bohaterów akcji "Rycerze Biało-Czerwonej".

Jerzy Majkowski w Powstaniu Warszawskim był strzelcem, następnie starszym strzelcem, a po zakończeniu Powstania Warszawskiego kapralem. 

Batalion „Gustaw”, kompania „Anna”. Zaczynał na Woli, na Starym Mieście, następnie na Śródmieściu, a ze Śródmieścia do obozu.

Po wyzwoleniu w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodziew Hameln. W lipcu 1945 odkomenderowany do Polskiego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego w Hohenwepel i Maczkowie. Świadectwo dojrzałości uzyskał 25.02.1947 roku (profil matematyczno-fizyczny). W czerwcu 1947 roku powrócił do kraju, gdzie rozpoczął studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie członek zarządu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Jerzy Majkowski urodził się 17 lutego 1928 roku.

Prof. Majkowski jest też bohaterem organizowanej przez MON kampanii "Rycerze Biało-Czerwonej", która ma przybliżać młodemu pokoleniu podejmowaną podczas II wojny światowej walkę o wolność. W listopadzie ubiegłego roku był jednym z weteranów AK, którzy symbolicznie przekazali przedstawicielom Wojsk Obrony Terytorialnej pierwsze karabinki typu Grot

Źródło: PAP, 1944.pl, twitter.com, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl