Ma prawie 46 lat i nie składa broni. Kasai wystartuje w igrzyskach

/ facebook.com/pg/Noriaki-Kasai

Skoczek Noriaki Kasai, który w czerwcu skończy 46 lat, mimo przeciętnych wyników w tym sezonie, zapewnił sobie start w ósmych igrzyskach z rzędu – w koreańskim Pjongczangu, o czym poinformowała japońska federacja narciarska. Na olimpiadzie debiutował w Albertville w 1992 roku.

Do tej pory w siedmiu zimowych igrzyskach, poza Azjatą, rywalizował tylko rosyjski saneczkarz Albert Demczenko. Kasai ma w dorobku trzy medale, w tym indywidualnie srebrny, po który sięgnął w 2014 roku na dużym obiekcie w Soczi.

Wczorajsze zawody w austriackim Bischofshofen, kończące 66. Turniej Czterech Skoczni, stanowiły jednocześnie finałem kwalifikacji do lutowych igrzysk. Kasai zajął 48. miejsce w konkursie i 40. w TSC, ale - jak poinformował japoński związek - wywalczył prawo występu w Pjongczangu. Oprócz niego, kwalifikacje zdobyli bracia Junshiro i Ryoyu Kobayashi, Daiki Ito i Taku Takeuchi. Oficjalne ogłoszenie składu Japończyków nastąpi 11 stycznia.

Kasai, który w czerwcu skończy 46 lat, a w reprezentacji skacze od 30, w tym sezonie notuje przeciętne rezultaty. Jego najlepszą lokatą jest 10. w niemieckim Titisee-Neustadt. Z kolei w 66. Turnieju Czterech Skoczni najwyżej był 18. w trzecim konkursie w Innsbrucku. W klasyfikacji generalnej PŚ jest 35.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl


SONDA
Wczytuję sondę...

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Powstanie Wielkopolskie Centrum Zdrowia Dziecka

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/skimpton007

426 mln zł wyniesie koszt budowy Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Poznaniu. Samorząd województwa wielkopolskiego podpisał umowę z wykonawcą. Według założeń, nowy szpital ma przyjąć pierwszych pacjentów w 2021 roku.

Wielkopolskie Centrum Zdrowia Dziecka (WCZD), które będzie się mieścić przy ul. Wrzoska w Poznaniu, ma być największym nowo wybudowanym szpitalem pediatrycznym w Polsce. Według planów, powstanie tam siedmiokondygnacyjny obiekt z 354 łóżkami. Sale chorych będą jednoosobowe, z własnym węzłem sanitarnym i z miejscem dla opiekuna.

Jak tłumaczyła prezes spółki Szpitale Wielkopolski Izabela Grzybowska, w Centrum powstanie również pierwszy w Wielkopolsce Szpitalny Oddział Ratunkowy dedykowany najmłodszym mieszkańcom regionu.

- Opieka medyczna zostanie zapewniona w ramach dziewięciu oddziałów, w placówce znajdzie się ponadto zespół kilkunastu poradni specjalistycznych. Przy budynku szpitala o powierzchni blisko 36 tys. m kw. powstanie parking na 425 aut oraz miejsca rekreacji dla pacjentów, tzw. infrastruktura towarzysząca wraz z układem komunikacyjnym wewnętrznym i zewnętrznym, obejmującym kompleksową modernizację drogi dojazdowej do szpitala – podkreśliła.

Grzybowska zaznaczyła, że realizowany projekt obejmuje nie tylko wybudowanie obiektu, ale także jego wyposażenie. Według założeń, najmłodsi pacjenci będą mogli skorzystać z nowoczesnej, dedykowanej specjalnie ich potrzebom specjalistycznej i przyjaznej infrastruktury w 2021 roku.

Umowę z wykonawcą, firmą WARBUD S.A. podpisali prezes spółki Szpitale Wielkopolski oraz marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.

Marszałek w rozmowie z dziennikarzami podkreślił, że jest to dla niego bardzo radosna chwila, która wieńczy lata zabiegań i pracy nad projektem nowego szpitala dziecięcego w Poznaniu.

- Od momentu podpisania umowy już de facto rozpoczyna się budowa obiektu. Dzisiaj plac zostaje przekazany wykonawcy i od tej pory będziemy już tylko doglądać tej budowy, by szła ona sprawnie, dobrze i szybko, i będziemy czekać na jej ukończenie – powiedział.

Dodał, że nowy obiekt będzie „bardzo znaczącym skokiem jakościowym” dla pacjentów.

- Kluczową rzeczą, na jaką chcę zwrócić uwagę jest zupełnie inna filozofia podejścia do pobytu rodzica w szpitalu. Dotychczas, co znamy choćby z czasów PRL, rodzić był izolowany od dziecka, nie miał prawa wejścia na salę szpitalną. Zmienił się już system, ale nie zmieniły się obiekty. Te budynki, w których dzisiaj są szpitale dziecięce, w tym nasz szpital przy ul. Krysiewicza, nie jest dostosowany do pobytu rodziców; dlatego śpią oni albo na krzesłach, albo pod łóżkami. Ten szpital już przewiduje pobyt rodzica z dzieckiem, więc to jest zasadnicza zmiana - i to będzie w końcu zupełnie nowa jakość – powiedział.

Marszałek wskazał, że koszt inwestycji wyniesie ok. 426 mln zł. Zostanie ona zrealizowana ze środków budżetu Województwa Wielkopolskiego przy wsparciu środków unijnych z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020.

Woźniak zaznaczył, że „nie ma już żadnych przeszkód formalnych, by inwestycja mogła być realizowana”. Przypomniał, że kilka dni temu prezes Urzędu Zamówień Publicznych poinformował o zakończeniu kontroli postępowania przetargowego na wybór Generalnego Wykonawcy budowy WCZD nie stwierdzając żadnych uchybień i tym samym potwierdzając zgodność postępowania z ustawą Prawo zamówień publicznych. 

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl