Najlepsze publikacje historyczna – nagrody MSZ dla prof. Frosta i prof. Nowaka

/ msz.gov.pl

Prof. Robert Frost z Uniwersytetu Aberdeen w Wlk. Brytanii został laureatem konkursu na najlepszą publikację obcojęzyczną promującą historię Polski, natomiast prof. Andrzej Nowak z UJ i PAN został nagrodzony za najlepszą publikację polskojęzyczną z zakresu historii polskiej dyplomacji. Nagrody wręczył wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak.

To wielki moment i pierwszy owoc Rady Dyplomacji Historycznej powołanej przy ministrze spraw zagranicznych. Cieszmy się, że wybitne osoby ze świata nauki, historii i muzealnictwa doradzają ministrowi i kierownictwu MSZ oraz konsultują różne działania z zakresu dyplomacji historycznej, ale także działania bilateralne, bo tak naprawdę historia, dyplomacja historyczna przenika się z aktualnymi wydarzeniami i decyzjami dotyczącymi polityki zagranicznej. 

– powiedział Dziedziczak.

Jak dodał, niezwykle istotnym jest, aby powstawało jak najwięcej publikacji, które mówią prawdę o naszej historii w sposób atrakcyjny i zrozumiały dla odbiorcy zagranicznego. „Państwa dzieła znakomicie wpisują się w tę charakterystykę” – podkreślił wiceszef MSZ, zwracając się do laureatów konkursu.
Według Dziedziczaka, powstawanie takich publikacji „w czasach, kiedy pojawia się tyle nieprawdziwych informacji na temat historii Polski, często wynikających z ignorancji”, jest szczególnie ważne.

Laureatem głównej nagrody za najlepszą publikację obcojęzyczną promującą historię Polski został prof. Robert Frost z Uniwersytetu Aberdeen w Wielkiej Brytanii. Autor pracy „The Oxford History of Poland-Lithuania. Volume I: The Making of the Polish-Lithuanian Union, 1385-1569” powiedział:

Jak dowiedziałem się podczas pobytu w Polsce w latach 1980-81, Polacy patrzą na historię inaczej niż u nas, na Wyspach. Tutaj historia naprawdę się liczy. 

Wyróżnienia w kategorii za najlepszą publikację obcojęzyczną otrzymali: dr Daniel Brewing z Uniwersytetu Aachen z Republiki Federalnej Niemiec oraz prof. Patryk Babiracki z Uniwersytetu Texas-Arlington w Stanach Zjednoczonych.

Nagrodę główną w kategorii za najlepszą publikację w języku polskim z zakresu historii polskiej dyplomacji otrzymał prof. Andrzej Nowak z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Instytutu Historii PAN za pracę  „Pierwsza zdrada Zachodu. 1920 - zapomniany appeasement”.
Wyróżnienia za publikacje w języku polskim przyznano prof. Andrzejowi Maciejowi Brzezińskiemu oraz Wydawnictwu ARCANA.
 

Źródło: msz.gov.pl

SONDA
Wczytuję sondę...

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nowy pomysł Żalka dla Białegostoku

/ Lukas Plewnia; creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/deed.en

Budowę Centralnego Portu Telekomunikacyjnego zapowiedział podczas swojej kampanii kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Białegostoku Jacek Żalek, który spotkał się w Białymstoku z ambasadorem Kataru w Polsce.

Żalek mówił na konferencji prasowej, wspólnej z ambasadorem Kataru w Polsce Ahmedem S. Al-Midhadi, oraz rektorem Politechniki Białostockiej prof. Lechem Dzienisem, że w Białymstoku potrzebna jest nowa strategiczna inwestycja, dzięki której "Białystok wejdzie na zupełną inną stopę rozwoju". Według niego należy wykorzystać fakt, że Białystok leży w centrum Europy, na skrzyżowaniu szlaków jedwabnego i bursztynowego, i stworzyć projekt budowy sieci przesyłu danych, którego centrum sterowania miałoby się znaleźć w tym mieście.

"Ta konkretna inwestycja byłaby ogromną szansą na to, żeby Białystok stałby się centrum Europy jeśli chodzi o połączenie kablowe przesyłu danych w nowych technologiach zwiększonych o 20 proc., od tego co jest dzisiaj. Bylibyśmy największym tego typu hubem w tej części Europy"

- powiedział Żalek.

Żalek wyjaśnił, że jako przewodniczący Polsko-Katarskiej Grupy Parlamentarnej nawiązał współpracę z inwestorami katarskimi "żeby tu, w Białymstoku powstał Centralny Port Telekomunikacyjny, który obsługiwałby cały świat przesyłając dane już z nowymi możliwościami transferowymi, z których będą korzystały największe koncerny na świecie" - mówił.

Podkreślił, że dzięki tej inwestycji "giełda w Nowym Jorku będzie prawdopodobnie o 4 sekundy wcześniej wiedziała o transakcjach w Tokio, 4 sekundy to jest właśnie ta różnica 20 procent przyśpieszenia transferu danych, to wydaje się nie dużo, ale to są miliardy, a miliony zainwestowane w Białymstoku, konkretnie w naszym mieście i to są setki miejsc pracy, około 2 tys. takich miejsc pracy dla absolwentów Politechniki Białostockiej, czyli dobrze wykształconych inżynierów".

Rektor Politechniki Białostockiej prof. Lech Dzienis powiedział, że w mieście nie ma dużych ośrodków przemysłowych, "więc tu każda próba ściągnięcia inwestora takiego strategicznego jest pewną szansą; jeśli taka inwestycja komunikacji światłowodowej by powstała, to jest to szansa na pracę dla absolwentów elektroniki i informatyki".

Obecny na spotkaniu inwestor z Dubaju Piotr Ambicki, zajmujący się budową systemów telekomunikacyjnych powiedział, że inwestycja w Polsce mogłaby rozpocząć się w 2019 r., a całkowita wartość projektu "Indie-China-Europe Cable System" to 0,5 mld dol. Długość światłowodu, jaki miałby powstać wyniósłby 34 tys. km.

Ambasador Kataru w Polsce Ahmedem S. Al-Midhadi powiedział, że zależy mu na wzmocnieniu inwestycji pomiędzy Polską a Katarem. "Chcemy współpracować, strona katarska jest bardzo zainteresowana tym przedsięwzięciem. Pan Jacek Żalek dużo zrobił, żeby gospodarczo wspierać rozwój tego miasta, cieszymy się, że najbliższym czasie będziemy widzieć owoce projektu, o którym jest dziś mowa. Powinniśmy wzmocnić współpracę pomiędzy naszymi krajami" - powiedział ambasador.

Żalek zadeklarował, że niezależnie od wyniku wyborów na prezydenta Białegostoku, będzie kontynuował swoją współpracę z Katarem i zabiegał o inwestycje dla miasta.

Żalek i ambasador Kataru w Polsce spotkali się także z przedstawicielami Uniwersytetu Medycznego oraz Uniwersytetu w Białymstoku, gdzie rozmawiano o możliwości współpracy pomiędzy uczelniami obu krajów w kwestii wymiany studenckiej, badań medycznych i naukowych. "W imieniu białostockich rektorów uczelni wystosuję zaproszenie do katarskiej fundacji Qatar Foundation, bo Katar jest takim miejscem, gdzie współpraca z różnymi ośrodkami owocuje tym, ze przeprowadzane są potem w tych miejscach największe inwestycje" - powiedział Żalek.

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl