Hiszpania światowym liderem w transplantacjach

serce / sbtlneet

Hiszpania zajmuje pierwsze miejsce na świecie pod względem liczby dawców organów oraz przeprowadzonych transplantacji. W ubiegłym roku łącznie przeprowadzono 5259 takich zabiegów - poinformowała kierująca ministerstwem zdrowia Dolors Montserrat.

Zaznaczyła, że nigdy wcześniej w Hiszpanii nie było tylu dawców organów oraz zabiegów transplantologicznych, co w roku 2017.

"Łącznie odnotowaliśmy 2183 przypadki przekazania organów pacjentom. Oznacza to, że na 1 mln osób przypada u nas niemal 47 dawców (dokładnie 46,9)”

- powiedziała hiszpańska minister zdrowia. Zaznaczyła, że liczba dawców organów w Hiszpanii ponad dwukrotnie przekroczyła średnią europejską, która wynosi 21,5 dawcy na 1 mln mieszkańców. Blisko 55 proc. dawców organów w Hiszpanii to osoby w wieku ponad 60 lat - dodała minister.

Montserrat oświadczyła, że w przeliczeniu na mieszkańca Hiszpania przewodzi na świecie także pod względem liczby wykonanych przeszczepów, których w ubiegłym roku było 5259. "Oznacza to, że na milionową populację przypada już u nas 113 transplantacji” - powiedziała minister zdrowia.

Z danych resortu wynika, że najwięcej transplantacji dotyczyło nerek. W ubiegłym roku przeprowadzono 3269 takich operacji.

W minionym roku nastąpił również znaczny spadek liczby osób oczekujących na przeszczep. O ile pod koniec 2016 r. na transplantację czekało w Hiszpanii 5480 osób, o tyle rok później – 4896.

Według przewidywań rządu Mariano Rajoya do 2022 r. w Hiszpanii systematycznie będzie rosnąć zarówno liczba dawców organów, jak i wykonywanych przeszczepów.

"Spodziewamy się, że w 2022 r. na terenie naszego kraju będzie 50 dawców organów na 1 mln mieszkańców, a łączna liczba przeszczepów wyniesie 5500 rocznie”

- podała minister zdrowia.

Źródło: niezalezna.pl, PAP


SONDA
Wczytuję sondę...

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Smutny wtorek dla ŁKS-u

/ By Stadion Miejski w Łodzi - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=58181952

Dziś Łódzki Klub Sportowy pożegnał się z tegoroczną edycją piłkarskiego Pucharu Polski. Po golu w ostatnich minutach dogrywki przegrał dziś na własnym stadionie z Lechem Poznań.

Po golu Amarala w 120. minucie gry, I-ligowy ŁKS Łódź przegrał z Lechem Poznań i odpadł z rozgrywek Pucharu Polski już w pierwszej rundzie. 

ŁKS Łódź 0-1 Lech Poznań (po dogrywce)
bramka: João Amaral 120' 

ŁKS: Budzyński - Rozmus, Rozwandowicz, Juraszek, Widejko - Żylski (63' Bryła), Gamrot, Łuczak (88' Wolski), Kalinkowski, Kostyrka (58' Pyrdoł) - Kujawa (99' Radionow). 

Lech: Putnocký - Cywka, Janicki, Goútas, Kostewycz - Jóźwiak (77' Klupś), Gajos (64' Răduț), Trałka, Tiba, Amaral (120' Tomasik) - Gytkjær. 

żółte kartki: Cywka, Trałka (Lech)

Sędzia: Łukasz Szczech (Warszawa)

Źródło: 90minut.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl