Narty i snowboard wciąż najpopularniejsze. Co współczesna młodzież robi podczas ferii zimowych?

/ pixabay.com

Narty i snowboard to wciąż najpopularniejszy sposób na aktywny wypoczynek w czasie ferii. Jednak oczekiwania uczniów co do zimowych wyjazdów się zmieniają. Coraz popularniejsze stają się wyjazdy artystyczne, aktorskie, reżyserskie czy piłkarskie, ale w ofercie biur podróży znajdą też coś dla siebie fani nauki czy języków obcych. Najpopularniejszymi kierunkami wybieranymi przez Polaków zimą wciąż są południe Polski oraz Alpy.

– Podstawą wyjazdów zimowych nadal jest turystyka narciarska i snowboardowa. Zauważamy jednak, że nawet jeżeli młodzież wybiera wyjazdy narciarskie, to są one bardziej sprofilowane niż kiedyś, są to np. obozy stricte sportowe, gdzie młodzież jeździ na tyczkach lub obozy freestyle’owe, gdzie młodzież wykonuje rożnego rodzaju triki i skoki. To ich obecnie fascynuje 

– mówi agencji informacyjnej Newseria Michał Karpiński, specjalista do spraw turystyki młodzieżowej.

Najbardziej obleganymi turystycznie kierunkami w okresie ferii zimowych w Polsce są Białka Tatrzańska i Szczyrk. Z kierunków zagranicznych prym wiodą Włochy i Austria. Te ostatnie wybierają najczęściej doświadczeni narciarze, a początkujący decydują się raczej na wypoczynek w Polsce.

Obok białego szaleństwa na popularności zyskują także inne formy zorganizowanego wypoczynku.

– To obozy artystyczne, aktorskie czy reżyserskie, a także na przykład freestyle’owe piłkarskie – podkreśla Karpiński. – Oferta jest bardzo obszerna. Biura podróży muszą być elastyczne, dlatego w każdym katalogu widzimy już nie tylko obozy narciarskie, lecz także obozy magii czy czarodziejów. Musimy aktywnie monitorować zainteresowania młodych ludzi i reagować na nie w odpowiedni sposób.

Jeśli dziecko nie przepada za sportami zimowymi, ale lubi inne aktywności, to rodzice mogą wysłać je na obóz piłkarski, paintballowy, taneczny czy z zumbą. W ofercie biur podróży w ostatnich latach przybywa również coraz więcej propozycji dla mniej aktywnych dzieci. Rodzice mogą wybrać dla nich np. obóz LEGO Mindstorms, podczas którego dzieci uczą się konstruowania robotów ze specjalnych klocków, reżysersko-filmowy, fotograficzny, e-gamingowy albo połączony z nauką języków obcych.

Według danych Ministerstwa Edukacji Narodowej w ubiegłym roku szkolnym w zorganizowanych feriach zimowych uczestniczyło ponad 310 tysięcy dzieci, co stanowi niespełna 6,5 proc. wszystkich uczniów. 96 proc. z nich wypoczywało w domach.

Źródło: newseria.pl, niezalezna.pl


SONDA
Wczytuję sondę...

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Odsłonięto tablicę Bronisława Piłsudskiego

/ Piotrus; creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en

Tablicę upamiętniającą Bronisława Piłsudskiego - polskiego zesłańca, etnografa, wybitnego badacza ludów i kultur Dalekiego Wschodu - odsłonił przy ul. Topolowej 18 w Krakowie jego wnuk Kazuyasu Kimura.

W tym roku mija 100 lat od śmierci Bronisława Piłsudskiego – brata marszałka Józefa Piłsudskiego. Tablica zawisła na domu, w którym obaj mieszkali, a ufundowała ją właścicielka budynku Aleksandra Karbownicka.

"Bronisław Piłsudski tym, czego dokonał na niwie badań w dziedzinie antropologii kulturowej, etnografii, etno-lingwistyki zasłużył sobie na zaszczytne miano przyjaciela ludzkości, bo kto chroni i ratuje od przepadnięcia w niepamięć choć cząstkę kultury, ratuje ludzkość"

– mówił podczas uroczystości prof. Mieczysław Rokosz, prezes Komitetu Kopca Kościuszki w Krakowie, syn legionisty, wnuk powstańca styczniowego.

Prof. Rokosz podkreślił, że równie ważna, co wkład w rozwój światowej nauki, była postawa etyczna Bronisława Piłsudskiego, który z szacunkiem podchodził do wszystkich ludów i kultur, "wszystkich chciał godzić i jednoczyć".

Wnuk badacza Kazuyasu Kimura mówił, że bardzo się cieszy, że może stać przed domem, w którym jego dziadek pomieszkiwał razem z wielce zasłużonym dla niepodległości Polski bratem Józefem. "Za sprawą tej tablicy pamiątkowej imię Bronisława Piłsudskiego i jego wiekopomne zasługi przetrwają i w Polsce, i na świecie" – powiedział Kazuyasu Kimura.

Odsłonięcie tablicy jest jednym z wydarzeń odbywającej się w Krakowie IV Międzynarodowej Konferencji Naukowej poświęconej dorobkowi Bronisława Piłsudskiego.

W tym roku przypada 100-lecie śmierci Bronisława Piłsudskiego i 100-leceie odzyskania przez Polskę niepodległości, a w 2019 r. minie sto lat od nawiązania oficjalnych polsko-japońskich stosunków dyplomatycznych. "Bronisław Piłsudski w sposób naturalny wpisuje się we wszystkie te rocznice" – mówiła  dyrektor Muzeum Manggha Bogna Dziechciaruk-Maj. "Niestety, choć jest znany w środowisku naukowym wciąż mało o nim wiemy, co doskonale pokazują ufundowana przed wojną - w 1937 r. tablica Józefa i odsłaniana dziś tablica Bronisława. Był on jednym z najwybitniejszych badaczy kultur Dalekiego Wschodu. Uczony–samouk, etnograf, etnolog, człowiek, który uratował tak naprawdę język Ajnów, którzy już za jego czasów byli japonizowani i ich język zaginąłby, gdyby nie praca polskiego uczonego. Wszystko przetrwało i ten język istnieje, nawet jeśli Ajnowie już się nim nie posługują" - dodała.

Bogna Dziechciaruk-Maj podkreśliła, że Bronisław Piłsudski miał bardzo nowoczesne podejście do innych ludów i kultur, które traktował z otwartością i szacunkiem. "Chcemy opowiadać o relacjach polsko-japońskich przez historię konkretnych ludzi takich jak Bronisław Piłsudski. To nasz polsko–japoński bohater" - mówiła.

W Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha otwarta została wystawa "Ajnowie, Górale i Bronisław Piłsudski", na której prezentowane są pochodzące z dwóch krańców świata kolekcje prezentujące kulturę materialną Ajnów oraz polskich górali. "To, co nas zaskoczyło w podejściu Bronisława Piłsudskiego do tych dwóch kultur, to zainteresowanie pierwocinami, najprostszą, najbardziej surową formą" – mówiła Dziechciaruk-Maj. Na wystawie prezentowane są m.in. fotografie, przedmioty codziennego użytku, drewniane narzędzia, wyroby z metalu, tkaniny, stroje, hafty, ozdoby i biżuteria. "W niektórych punktach te wyroby tak się ze sobą spotykają, że gdyby je wymieszać trudno byłoby odróżnić co jest góralskie a co ajnowskie" – podkreśliła dyrektor Muzeum Manggha.

Wystawa będzie czynna do 20 stycznia.

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl