USA zagraża nowy wirus odporny na szczepionki

pixabay.com

W 46 stanach USA pojawił się bardzo niebezpieczny wirus grypy odporny na szczepionki - podaje w sobotę sieć ABC News. Od października grypa spowodowała śmierć co najmniej 13 dzieci. Stan Alabama ogłosił alarm związany z "zagrożeniem zdrowia publicznego".

Ośrodki Zwalczania i Prewencji Chorób (Centers for Disease Control and Prevention - CDC) udostępniły w ubiegłym tygodniu raport - cytowany przez ABC News - z którego wynika, że u większości chorych wykryto wirusa typu H3N2, który jest szczególnie zaraźliwy, odporny na szczepionki oraz bardzo niebezpieczny dla dzieci i osób po 65 roku życia.

Specjalista chorób zakaźnych dr William Schaffner z Uniwersytetu Vanderbilta powiedział w wywiadzie dla ABC News, że tegoroczny sezon grypy rozpoczął się bardzo wcześnie, a niebezpieczny wirus "odkryto mniej więcej jednocześnie w prawie całym kraju".

Według dr. Dana Jernigana z centrum immunologii i chorób układu oddechowego (NCRID) od 13 lat w USA nie pojawił się wirus, który tak szybko ogarnąłby niemal wszystkie stany, i należy oczekiwać, że sezon grypy potrwa jeszcze dość długo, a jego apogeum przypadnie na wiosnę.

W czwartek gubernator Alabamy Kay Ivey ogłosiła alarm w związku "zagrożeniem zdrowia publicznego" w całym stanie, w którym szpitale są już przepełnione do granic możliwości, a w niektórych placówkach medycznych zabrakło leków antywirusowych.

Liczba osób zarażonych nie świadczy jeszcze o wybuchu epidemii grypy, ale w wielu miejscach w Stanach Zjednoczonych zamknięto szkoły, a szpitale są przepełnione i, według CDC, nie można wykluczyć, że fala zachorowań przerodzi się w epidemię. 

Źródło: PAP, niezalezna.pl


SONDA
Wczytuję sondę...

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Suwałki: wróci pułk zlikwidowany za PO

/ MON

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział w Suwałkach, że podjął decyzję o przywróceniu w tym mieście pułku Wojska Polskiego, który został zlikwidowany osiem lat temu za czasu rządów PO-PSL.

"Podjąłem decyzje o odbudowaniu pułku w Suwałkach. Pułk został zlikwidowany przeszło osiem lat temu. To była bardzo zła decyzja, wynikającą z podejścia rządu PO-PSL do kwestii obronności RP. Od 2015 r., od wygranych wyborów najpierw przez prezydenta Andrzeja Dudę, potem przez Prawo i Sprawiedliwości, kiedy powstał rząd PiS bezpieczeństwo jest jednym z naszych priorytetów"

- powiedział minister Błaszczak.

W Suwałkach istnieje obecnie 14. Dywizjon Artylerii Przeciwpancernej. Od 2010 r. znacznie zmniejszyła się liczba żołnierzy. Teraz minister zapowiedział, że suwalska jednostka zostanie wyposażona w nowy sprzęt wojskowy.

"Szczególnie zależy nam na tym, żeby wojsko polskie było liczniejsze na wschodniej flance, żeby wojsko polskie było liczniejsze w tym miejscu, w którym zdolności obronne są szczególnie potrzebne"

- zadeklarował Błaszczak.

Szef MON powiedział, że o sytuacji wojska w Suwałkach mówił mu pochodzący z tego miasta poseł Jarosław Zieliński, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji. "Pan minister podejmował starania w tej sprawie. Kiedy zostałem ministrem obrony narodowej wróciliśmy do tej sprawy i rzeczywiście decyzja, o której przed chwilą powiedziałem zapadła. Ona będzie realizowana szybko, już teraz, w ciągu najbliższych miesięcy zostanie zwiększona liczebnie jednostka dziś operującą w Suwałkach i będziemy sukcesywnie odtwarzali potencjał obronny Rzeczypospolitej Polskiej" - zapewnił Błaszczak.

Minister podkreślił, że wojsko Polskie musi być liczniejsze. Dodał, że pułk suwalski musi być wyposażony w nowoczesny sprzęt i "żeby był silniej osadzony w ramach struktur Sojuszu Północnoatlantyckiego".

Wiceminister Zieliński podziękował Błaszczakowi za podjętą decyzję o pułku. "Mieszkańcy chcą się czuć tutaj bezpiecznie i będą się czuli bezpiecznie, dzięki tej decyzji" - powiedział Zieliński. Wiceminister dodał, że zagrożenie militarne jest na Wschodzie Polski i tutaj trzeba wzmacniać wojsko. "Przesmyk suwalski jest tutaj, ta ziemia graniczy najbliżej z tym kierunkiem, z którego może przyjść zagrożenie" - ocenił Zieliński.

Określenie przesmyk suwalski lub korytarz suwalski odnosi się do terenu obejmującego Suwalszczyznę, Augustów i Sejny. Przesmyk stanowi połączenie terytorium państw bałtyckich z Polską i resztą państw NATO oraz rozdziela terytorium obwodu kaliningradzkiego i Białorusi. Według armii USA region ten należy do potencjalnie najbardziej zapalnych punktów w Europie.

W jednostce wojskowej w Suwałkach został w czwartek zorganizowany piknik w ramach kampanii "Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej". Minister zachęcał zebranych, by wstępowali do wojska. "Mam nadzieję, że dla niektórych z państwa ta dzisiejsza wizyta, to dzisiejsze spotkanie będzie ważnym w życiu spotkaniem, bo mam nadzieję, że niektórzy z państwa zdecydują się na przystąpienie do Wojska Polskiego. Właśnie tu, w Suwałkach" - mówił Błaszczak. 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl