9-letnie dziecko pogryzione przez psa

pixabay.com

Dziewięcioletni chłopiec z ciężkimi obrażeniami ciała trafił do specjalistycznego szpitala po tym, jak został dotkliwie pogryziony przez błąkającego się psa we wsi w gminie Paradyż (Łódzkie) – poinformowała rzeczniczka policji w Łódzkiem Joanna Kącka.

Do zdarzenia doszło w sobotę w miejscowości Przyłęk w powiecie opoczyńskim w woj. łódzkim.

Ze wstępnych informacji zebranych przez policjantów wynika, że przed południem 9-letni chłopiec bawił się na terenie swojej posesji, na którą wbiegł obcy pies i dotkliwie pogryzł dziecko

 - wyjaśniła rzeczniczka prasowa Komendy Powiatowej Policji w Opocznie asp. szt. Barbara Stępień.

Na ratunek chłopcu ruszył znajdujący się w pobliżu dziadek, dzięki czemu udało się zapobiec dotkliwszym obrażeniom dziecka. 9-latek został przetransportowany lotniczym pogotowiem ratunkowym do szpitala w Łodzi, a stamtąd do specjalistycznej kliniki transplantologicznej.

Jak podała Stępień, policjanci ustalili właściciela zwierzęcia. Pies w typie owczarka niemieckiego w czwartek uciekł właścicielom z posesji oddalonej od miejsca pogryzienia o około 20 km. Zwierzę po zdarzeniu zostało zabrane na obserwację weterynaryjną. Pies ma aktualną książeczkę szczepień.

Policja apeluje do wszystkich właścicieli psów o zachowanie odpowiednich środków ostrożności. "Tylko takie postępowanie pozwoli w przyszłości uniknąć podobnych zdarzeń i tym samym odpowiedzialności prawnej" – zaznaczyła rzeczniczka.

Źródło: PAP, niezalezna.pl


SONDA
Wczytuję sondę...

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Powstanie Wielkopolskie Centrum Zdrowia Dziecka

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/skimpton007

426 mln zł wyniesie koszt budowy Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Poznaniu. Samorząd województwa wielkopolskiego podpisał umowę z wykonawcą. Według założeń, nowy szpital ma przyjąć pierwszych pacjentów w 2021 roku.

Wielkopolskie Centrum Zdrowia Dziecka (WCZD), które będzie się mieścić przy ul. Wrzoska w Poznaniu, ma być największym nowo wybudowanym szpitalem pediatrycznym w Polsce. Według planów, powstanie tam siedmiokondygnacyjny obiekt z 354 łóżkami. Sale chorych będą jednoosobowe, z własnym węzłem sanitarnym i z miejscem dla opiekuna.

Jak tłumaczyła prezes spółki Szpitale Wielkopolski Izabela Grzybowska, w Centrum powstanie również pierwszy w Wielkopolsce Szpitalny Oddział Ratunkowy dedykowany najmłodszym mieszkańcom regionu.

- Opieka medyczna zostanie zapewniona w ramach dziewięciu oddziałów, w placówce znajdzie się ponadto zespół kilkunastu poradni specjalistycznych. Przy budynku szpitala o powierzchni blisko 36 tys. m kw. powstanie parking na 425 aut oraz miejsca rekreacji dla pacjentów, tzw. infrastruktura towarzysząca wraz z układem komunikacyjnym wewnętrznym i zewnętrznym, obejmującym kompleksową modernizację drogi dojazdowej do szpitala – podkreśliła.

Grzybowska zaznaczyła, że realizowany projekt obejmuje nie tylko wybudowanie obiektu, ale także jego wyposażenie. Według założeń, najmłodsi pacjenci będą mogli skorzystać z nowoczesnej, dedykowanej specjalnie ich potrzebom specjalistycznej i przyjaznej infrastruktury w 2021 roku.

Umowę z wykonawcą, firmą WARBUD S.A. podpisali prezes spółki Szpitale Wielkopolski oraz marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.

Marszałek w rozmowie z dziennikarzami podkreślił, że jest to dla niego bardzo radosna chwila, która wieńczy lata zabiegań i pracy nad projektem nowego szpitala dziecięcego w Poznaniu.

- Od momentu podpisania umowy już de facto rozpoczyna się budowa obiektu. Dzisiaj plac zostaje przekazany wykonawcy i od tej pory będziemy już tylko doglądać tej budowy, by szła ona sprawnie, dobrze i szybko, i będziemy czekać na jej ukończenie – powiedział.

Dodał, że nowy obiekt będzie „bardzo znaczącym skokiem jakościowym” dla pacjentów.

- Kluczową rzeczą, na jaką chcę zwrócić uwagę jest zupełnie inna filozofia podejścia do pobytu rodzica w szpitalu. Dotychczas, co znamy choćby z czasów PRL, rodzić był izolowany od dziecka, nie miał prawa wejścia na salę szpitalną. Zmienił się już system, ale nie zmieniły się obiekty. Te budynki, w których dzisiaj są szpitale dziecięce, w tym nasz szpital przy ul. Krysiewicza, nie jest dostosowany do pobytu rodziców; dlatego śpią oni albo na krzesłach, albo pod łóżkami. Ten szpital już przewiduje pobyt rodzica z dzieckiem, więc to jest zasadnicza zmiana - i to będzie w końcu zupełnie nowa jakość – powiedział.

Marszałek wskazał, że koszt inwestycji wyniesie ok. 426 mln zł. Zostanie ona zrealizowana ze środków budżetu Województwa Wielkopolskiego przy wsparciu środków unijnych z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020.

Woźniak zaznaczył, że „nie ma już żadnych przeszkód formalnych, by inwestycja mogła być realizowana”. Przypomniał, że kilka dni temu prezes Urzędu Zamówień Publicznych poinformował o zakończeniu kontroli postępowania przetargowego na wybór Generalnego Wykonawcy budowy WCZD nie stwierdzając żadnych uchybień i tym samym potwierdzając zgodność postępowania z ustawą Prawo zamówień publicznych. 

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl