Karnawał w Rio. Rusza najsłynniejsze taneczne widowisko świata

/ pixabay.com

Najbarwniejsze taneczne widowisko, współzawodnictwo kilkunastu "szkół samby", czyli karnawał w Rio de Janeiro na słynnym 700-metrowym sambodromie, rusza w sobotę przed publicznością z całego świata. Trybuny ustawione wzdłuż sambodromu mogą pomieścić 72,5 tys. widzów. Wszystkie miejsca - zarówno te za 1 USD, jak i te po 420 dolarów - wykupione.

Słynnym "przemarszom", czyli występom tanecznym szkół samby z poszczególnych dzielnic Rio na tej szerokiej alei, zaprojektowanej w 1984 roku przez najsłynniejszego brazylijskiego architekta Oscara Niemeyera, będzie towarzyszyć 1,4 tys. imprez rozrywkowo-kulturalnych, organizowanych w całym mieście, również na słynnej plaży Copacabana.

Na kilkanaście godzin przed rozpoczęciem tanecznej "defilady" szkół samby i przejazdu karet karnawałowych - bajecznie ozdobionych platform z najzgrabniejszymi, skąpo odzianymi tancerkami - sambodrom zabarwił się na pomarańczowo: jego przygotowaniem do światowej imprezy zajęła się armia 2,5 tys. dekoratorów i sprzątaczy w pomarańczowych kombinezonach.

Dotąd organizatorzy karnawału w Rio unikali "13", ale w tym roku po raz pierwszy w tanecznym współzawodnictwie, ocenianym przez jury złożone z 40 sędziów, weźmie udział 13 kompars tanecznych, czyli szkół samby. Każda reprezentuje jedną dzielnicę miasta. Sędziowie ogłoszą wynik wieczorem ostatniego dnia karnawału - 14 lutego.

Najbogatsi i najsłynniejsi - celebryci z całego świata - wyznaczyli sobie jak co roku miejsce spotkania z okazji karnawału: Hotel Copacabana Palace. Pojawią się tam na słynnym czerwonym dywanie współzawodnicząc między sobą najwymyślniejszymi strojami karnawałowymi. Pięciodniowy pobyt w hotelu, którego balkony i tarasy wychodzą na sambodrom, może kosztować nawet 25 tys. dolarów.

Według brazylijskiej agencji turystycznej Alcaldia, karnawał w Rio przyciągnie w tym roku do miasta 1,5 mln turystów. Zostawią tu prawie 3,5 mld brazylijskich reali, tj. 1 mld dolarów.

Źródło: PAP, niezalezna.pl


SONDA
Wczytuję sondę...

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Krosno: wielki sukces Przytockiego

Piotr Przytocki pierwszy z lewej / Silar; creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

Komitet Wyborczy Wyborców Samorządne Krosno Piotra Przytockiego wygrał wybory do rady miasta Krosna zdobywając 43,18 proc. poparcia - wynika z oficjalnych wyników podanych przez PKW. Urzędujący od 2002 roku prezydent Krosna został też wybrany na kolejną kadencję. Zdobył 62,95 proc. głosów.

Ugrupowanie wyborcze prezydenta Przytockiego w 21-osobowej radzie miasta będzie miało 10 radnych. Z kolei Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 9 mandatów. Na PiS głosowało 33,87 proc.

Dwa mandaty przypadły Koalicji Obywatelskiej, którą poparło 10,75 proc.

Mandatów nie uzyskały: KWW Stowarzyszenia mieszkańców Krosna (7,93 proc.) oraz Sojusz Lewicy Demokratycznej Lewica Razem (4,27 proc.).


W rywalizacji o prezydenturę Przytocki pokonał 53-letniego Adama Skibę z Prawa i Sprawiedliwości, na którego głosowało 26,96 proc. wyborców

W rywalizacji o fotel prezydenta Krosna trzecia była 43-letnia Violetta Wolska z KW Stowarzyszenie mieszkańców Krosna, która uzyskała 5,97 proc. poparcia. Z kolei na 40-letniego Gabriela Zajdla z Sojuszu Lewicy Demokratycznej głosowało 4,11 proc.

Przytocki, zanim został prezydentem miasta, był przedsiębiorcą. Oprócz wyborów w 2002 r. we wszystkich pozostałych wygrywał w pierwszej turze.

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl