Abp Jędraszewski: Jezus pozostawił Kościołowi dar uzdrawiania

/ Archidiecezja Krakowska

Misją Kościoła jest otaczanie miłością chorych i cierpiących - mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Podkreślał też, że ogromnym skarbem Kościoła są ci, którzy opiekują się chorymi.

Dziś przypada Światowy Dzień Chorego, ustanowiony przez papieża Jana Pawła II 11 maja 1992 r. - w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 11. rocznicę zamachu na jego życie na placu św. Piotra w Rzymie.

Metropolita krakowski podkreślił, że Jezus pozostawił Kościołowi dar uzdrawiania. W Biblii czytamy: Te zaś znaki towarzyszyć będą tym, którzy uwierzą. (…) Na chorych ręce kłaść będą, a ci odzyskają zdrowie. 

Jak zaznaczył arcybiskup, Kościół przygarnia do serca chorych i potrzebujących, otacza opieką tych, którzy nie radzą sobie w życiu.

- Misją Kościoła jest otaczanie miłością chorych i cierpiących i dostrzeganie w nich rysów samego cierpiącego Chrystusa – powiedział.

Podkreślił wdzięczność Kościoła wobec wszystkich, którzy otaczają chorych opieką. Metropolita podziękował pracownikom służby zdrowia, a szczególnie rodzinom i bliskim chorych, wymagających opieki w domu.

- Ludzie poświęcający się tej posłudze są wielkim skarbem Kościoła i przedłużają misję, którą Kościół pełni od samego początku” - mówił arcybiskup i dodał: „Brzmi to jako piękne wspomnienie o przeszłości. Trzeba pamiętać, że Kościół zawsze był wrażliwy na chorych i cierpiących.

Metropolita przypomniał postać Hanny Chrzanowskiej (1902-1973) - pielęgniarki, prekursorki domowej opieki nad chorymi. Jej beatyfikacja nastąpi 28 kwietnia w Krakowie Łagiewnikach.

Hanna Chrzanowska organizowała opiekę domową nad obłożnie chorymi, samotnymi i opuszczonymi, korzystając z sieci duszpasterstwa parafialnego. W działaniach wspierał ją ówczesny metropolita krakowski abp Karol Wojtyła.

Podczas II wojny światowej pracowała w Radzie Głównej Opiekuńczej, opiekując się uchodźcami, więźniami i przesiedlonymi oraz osieroconymi dziećmi, w tym dziećmi żydowskimi, poszukując dla nich rodzin zastępczych i bezpiecznych miejsc pobytu. Po wojnie kierowała działem pielęgniarstwa społecznego w Uniwersyteckiej Szkole Pielęgniarek i Higienistek w Krakowie. Redagowała pierwsze w Polsce czasopismo branżowe dla pielęgniarek "Pielęgniarka Polska" i uczestniczyła w przygotowaniu uchwalonej przez Sejm w 1935 r. Ustawy o pielęgniarstwie.

Źródło: PAP, niezalezna.pl


SONDA
Wczytuję sondę...

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

W Ostrowcu Św. wszystko już jasne?

/ Jakub Hałun; creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/deed.en

Urzędujący od 2014 r. w Ostrowcu Świętokrzyskim prezydent Jarosław Górczyński jest prawie pewny reelekcji w I turze niedzielnych wyborów samorządowych - wynika z nieoficjalnych danych z 28 na 38 obwodowych komisji wyborczych, przedstawionych na stronie PKW.

Jak wynika z analizy danych przedstawionych po południu na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej, Górczyński (własny komitet wyborczy) może liczyć na ok. 70 proc. poparcia biorących udział w niedzielnym głosowaniu.

Drugi wynik - ok. 22 proc. - może uzyskać Dariusz Kaszuba (PiS), a trzeci - Dariusz Karwiński (KW Samorządność i Przedsiębiorczość) – ok. 7 proc. głosów.

47-letni Górczyński w latach 2006-2011 pełnił funkcję wiceprezydenta miasta. W 2011 r. uzyskał mandat poselski z list PSL, zdobywając prawie 5 tys. głosów. W 2014 r. wybory prezydenta Ostrowca wygrał w II turze, zdobywając 58,43 proc. poparcia. Pokonał wówczas ówczesnego radnego miejskiego Zbigniewa Dudę (PiS) - 41,57 proc. głosów.

W ostatniej kampanii wyborczej Górczyński zapowiadał m. in. konieczność realizacji przedsięwzięć związanych z układem drogowym miasta, komunikacją miejską i dalsze działania mające przyciągać do Ostrowca Świętokrzyskiego inwestorów. 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl