Wojny frakcji w Platformie i schyłek eksperymentu "Nowoczesna". Sondaże dobijają opozycję

/ Filip Błażejowski/Gazeta Polska

Według najnowszego sondażu CBOS, gdyby teraz odbyły się wybory, to PiS dostałby 44 procent głosów. Powody do zmartwienia ma natomiast partia Grzegorza Schetyny, na którą zagłosowałoby zaledwie 14 proc. respondentów. To najgorszy wynik Platformy Obywatelskiej od 2016 roku. I jeszcze coś. - Eksperyment pod nazwą Nowoczesna zdaje się dobiegać kresu - ocenił w rozmowie z portalem niezalezna.pl politolog, profesor Rafał Chwedoruk.

Na Prawo i Sprawiedliwość chce głosować 44 proc. zdeklarowanych uczestników wyborów parlamentarnych - wynika z sondażu CBOS. Natomiast opozycja - jak już zdążyliśmy się przyzwyczaić - pozostaje daleko w tyle. Na Platformę Obywatelską zagłosowałoby jedynie 14 proc. respondentów. Jeszcze gorszy wynik zanotowała Nowoczesna.

CZYTAJ WIĘCEJ: W najnowszym sondażu PiS nokautuje opozycję. PO z najgorszym wynikiem od 2016 roku!

- Platforma Obywatelska zbiera rezultat tego, że część jej polityków w kluczowych momentach, takich, które przesądzają o zmianach sondaży, radykalizuje przekaz. Doskonale widać tą dychotomię w Parlamencie Europejskim, gdzie nie pierwszy raz klub Platformy podzielił się frakcyjnie, wedle wewnętrznych podziałów. Taka radykalizacja prowadzi do tego, że ta partia coraz bardziej jest skazana tylko na krąg żelaznych wyborców. Do tego dochodzi także ujawnienie się sporów, choćby dotyczących prezydentury w Gdańsku, co może sygnalizować opinii publicznej, że nie wszyscy w Platformie grają do tej samej bramki

- uważa prof. Chwedoruk.

Politolog przewiduje też nieodległy koniec partii Katarzyny Lubnauer.

- Eksperyment pod nazwą Nowoczesna, mimo kryzysu Platformy zdaje się dobiegać kresu i to pewnie dla partii Grzegorza Schetyny, przy słabych notowaniach, jest pewną nadzieją, bo gdzież większość tych wyborców miałaby przepłynąć, jeśli nie do PO - zauważa Rafał Chwedoruk.

Jeśli chodzi o wynik partii rządzącej, to według politologa oznacza on "nienaruszalność statusu Prawa i Sprawiedliwości jako lidera sondaży".

- Nawet jeśli czasem zdarzają się sytuacje drobnych spadków, to one nie naruszają skali przewagi. Pokazuje to, że wiele konfliktów, które poruszają w pewnym stopniu świat polityki i świat mediów, przez obywateli jest odbieranych mniej emocjonalnie, z większym dystansem i nie jako konflikty, które zmieniają dotychczasowy pogląd na politykę - zaznaczył w rozmowie z naszym portalem prof. Chwedoruk.

Źródło: niezalezna.pl


SONDA
Wczytuję sondę...

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Spotkanie Morawiecki-Gersdorf wciąż budzi emocje. Teraz pojawił się głos z otoczenia prezydenta

Mateusz Morawiecki / fot. Maciej Luczniewski/Gazeta Polska

Prezydent Andrzej Duda nie przewiduje żadnego wniosku legislacyjnego dot. zmian w ustawach sądowych – powiedział dziś szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz podkreślił z kolei, że rząd nie wycofuje się z reformy wymiaru sprawiedliwości.

Szczerski i Skurkiewicz, którzy byli gośćmi poranka w Polsat News, byli pytani o spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z prof. Małgorzatą Gersdorf.

Zawsze warto rozmawiać, nawet jeżeli jesteśmy na dwóch przeciwstawnych biegunach. Niezależnie od tego, jakie stanowisko zajmuje pani profesor, warto wyciągać rękę do pojednania i zgody

 – ocenił Skurkiewicz.

Wiceszef MON zapewnił, że rząd nie wycofuje się z reformy wymiaru sprawiedliwości, ponieważ - jak zauważył - zmian tych oczekuje 82 procent opinii publicznej.

PiS jest zdeterminowane, żeby reformę wymiaru sprawiedliwości doprowadzić do końca. Wymiar sprawiedliwości wymaga naprawy

- oświadczył.

Szczerski powiedział z kolei, że premier Morawiecki spotyka się z "każdym obywatelem, także z sędzią w stanie spoczynku, panią profesor Gersdorf", ale "jakiekolwiek spotkanie kogokolwiek z kimkolwiek nie ma żadnego wpływu na to, jak wygląda system prawny w Polsce. Żeby zmieniło się cokolwiek, jeśli chodzi o sądownictwo, musiałoby dojść do zmiany prawa" – podkreślił.

Polska jest państwem prawa, jeśli ktokolwiek chce zmienić tę ustawę, powinien złożyć wniosek legislacyjny.(...) pan prezydent żadnego wniosku (legislacyjnego) dotyczącego zmiany ustaw sądowych nie przewiduje

 - powiedział szef gabinetu prezydenta.

Szczerski podkreślił, że nie ma możliwości, aby prezydent Duda uznał, że prof. Gersdorf jest nadal I Prezesem Sądu Najwyższego.

(Gersdorf) przestała być prezesem Sadu Najwyższego z mocy ustawy

 - oświadczył.

Do spotkania szefa rządu z prof. Małgorzatą Gersdorf doszło w środę w Sądzie Najwyższym. Do rozmowy premier odniósł się jeszcze w trakcie swojej wizyty w Salzburgu, gdzie uczestniczył w nieformalnym szczycie UE. Morawiecki poinformował wówczas, że w trakcie spotkania nie zapadły żadne ustalenia, a samą rozmowę ocenił jako "dobrą". Szef rządu podkreślił, że obie strony ustaliły, aby nie informować o szczegółach spotkania. Według rzecznika SN sędziego Michała Laskowskiego, spotkanie miało charakter wstępny.

Gersdorf odniosła się do spotkania w piątek, kiedy to przedstawiła swoje oświadczenie, w którym znalazły się "warunki minimalne i brzegowe", które miała przedstawić szefowi rządu w środę. Wśród nich znalazło się m.in. to, że "sędziowie wszyscy zwolnieni z uwagi na 65. rok życia, będą powracać na swoje stanowisko", a ona pozostanie nadal I prezesem SN "z mocy konstytucji - bez warunków". Dodała, że podniosła również, iż "należy przywrócić konstytucyjny charakter KRS i procedowania w KRS".

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl