Północ nie chce federalizacji UE

Kraje Europy Północnej podjęły inicjatywę zarysowania własnej koncepcji Unii Europejskiej. Holandia, Szwecja, Dania, Finlandia, Irlandia i kraje bałtyckie zgodnie sprzeciwiają się pomysłom zacieśnienia integracji autorstwa Emmanuela Macrona. Nie podoba się im też skupienie integracji wokół strefy euro i tworzenie oddzielnego budżetu dla krajów ze wspólną walutą.

Zdaniem krajów Północy więcej decyzji w ramach UE powinno być podejmowanych na szczeblu państw narodowych. Szkoda, że jedynym krajem Morza Bałtyckiego, którego zabrakło wśród autorów tej inicjatywy, była Polska. Północ Europy, zwłaszcza wciąż mający własną walutę Duńczycy i Szwedzi, nie po raz pierwszy pokazała, że może być naszym sojusznikiem w niektórych obszarach polityki europejskiej. A kształt Unii zaproponowany przez kraje Północy jest bliski temu, co myśli o UE Polska.

 

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Najbardziej proizraelski prezydent

Donald Trump to najbardziej proizraelski prezydent USA od czasów Harry’ego Trumana, który 70 lat temu pomógł państwu żydowskiemu powstać. Obecny gospodarz Białego Domu nie tylko przeniósł ambasadę USA z Tel Awiwu do Jerozolimy, lecz również wyprowadził Stany Zjednoczone z Rady Praw Człowieka ONZ, piętnując oficjalnie uprzedzenia tego ciała do Izraela. Nie są to zarzuty bezpodstawne.

Według „Le Figaro”: „Rada przyjęła 78 uchwał przeciwko Izraelowi, to znaczy więcej niż przeciw wszystkim innym krajom razem”. Mimo to krok prezydenta Trumpa spotkał się z ostrą krytyką wielu państw, podobnie zresztą jak decyzja o zmianie siedziby ambasady. Nie jest rolą Polski, by w takiej sytuacji recenzować działania swojego strategicznego partnera. Należy jednak z posunięć amerykańskiego prezydenta wyciągnąć wnioski. Jako pewnik możemy przyjąć w Warszawie, że obecnie nie jest możliwe równoczesne pozostawanie w dobrych stosunkach z USA i prowadzenie jakiegokolwiek poważnego sporu ze środowiskami żydowskimi i samym Izraelem. Taki stan rzeczy generuje pewne koszty chociażby w kontekście ustawy o IPN. Sojusze z silnymi zawsze jednak słabszych coś kosztują.

 

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl