Ewakuacja 23 tys. osób. Znaleziono niewybuch

/ marcellomigliosi1956; pixabay.com / Creative Commons CC0

W trybie pilnym z włoskiego miasta Fano w regionie Marche ewakuowano 23 tysiące osób po tym, gdy czasie w czasie prac budowlanych znaleziono tam niewybuch. Ewakuację przeprowadzono natychmiastowo, ponieważ pokaźna bomba została przypadkowo naruszona.

Bomba produkcji angielskiej pochodzi z czasów II wojny światowej. Jej zapalnik jest naruszony i według ekspertów do eksplozji dojdzie w ciągu najbliższych 144 godzin. Saperzy dokonają jej detonacji na otwartym morzu.

W związku z masową operacją do Fano nad Adriatykiem przybyło włoskie wojsko. W akcję zaangażowana jest marynarka wojenna.

Na polecenie władz w centrum miasta ewakuowano wszystkich ludzi w promieniu 1800 metrów od miejsca, gdzie został znaleziony ładunek wybuchowy. Ludzie musieli opuścić domy na kilku osiedlach, szpital i stację kolejową. Ruch pociągów został zatrzymany, gdyż tory przebiegają niedaleko miejsca, gdzie leży niewybuch.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP


SONDA
Wczytuję sondę...

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Ewa Gawor z warszawskiego ratusza usłyszy zarzuty! W tle zagrożenie życia i zdrowia ludzi

/ Krzysztof Sitkowski/Gazeta Polska

Dyrektor stołecznego Biurze Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego (BBiZK) Ewa Gawor usłyszy zarzuty w związku ze śledztwem dotyczącym wydania zgody na mecz otwarcia Mistrzostw Świata w siatkówce w 2014 roku. Zdaniem prokuratury na Stadionie Narodowym praktycznie od momentu oddania go do użytku nie działały systemy przeciwpożarowe. Jego zdaniem usterki systemu mogły stanowić "bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia uczestników imprez masowych".

O Gawor było głośno kilka tygodni temu. Sławomir Cenckiewicz ujawnił bowiem w "Gazecie Polskiej", że szefowa Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m. st. Warszawy była podporucznikiem MO, absolwentką Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Feliksa Dzierżyńskiego oraz pracownikiem Departamentu PESEL MSW. Dodajmy też, że to Ewa Gawor rozwiązała Marsz Powstania Warszawskiego organizowany przez środowiska narodowe.

Teraz o Gawor znów będzie się mówić.

Jak potwierdził w rozmowie z "Superwizjerem" TVN adwokat Gawor, mec. Antoni Kania-Sieniawski, dyrektor została wezwana do Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w charakterze podejrzanej.

Z informacji TVN wynika, że śledztwo, w którym Gawor ma usłyszeć zarzuty, ma związek z prowadzoną od 2014 r. przez prokuraturę i katowicką delegaturę Centralnego Biura Antykorupcyjnego sprawy dotyczącą przyjęcia łapówek przez byłego prezesa i byłego wiceprezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Śledztwo od początku prowadzi Mariusz Kierepka, który - jak musiał dodać TVN - "uchodzi za zaufanego prokuratora Zbigniewa Ziobry".

W śledztwie prokurator stwierdził, że na Stadionie Narodowym praktycznie od momentu oddania go do użytku nie działały systemy przeciwpożarowe. Jego zdaniem usterki systemu mogły stanowić "bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia uczestników imprez masowych"

- wskazuje "Superwizjer".

Zdaniem prokuratora - relacjonuje TVN - strażacy kontrolujący Narodowy mieli rozmawiać o usterkach podczas spotkań w biurze bezpieczeństwa, którego dyrektorem jest Gawor. "Zdaniem prowadzącego sprawę strażacy informowali urzędników biura Gawor o usterkach na Narodowym" - dodaje.

W 2016 r. prokurator skierował agentów CBA, by zabezpieczyli dokumenty i dane komputerowe w warszawskim BBiZK. Jak informowało CBA w 2016 r., były one związane z decyzją ws. organizacji przez PZPS meczu otwarcia podczas MŚ 2014 r. na Stadionie Narodowym. W konsekwencji w 2016 r. zatrzymano byłego komendanta stołecznej straży pożarnej i innego funkcjonariusza, którzy usłyszeli zarzuty przyjęcia łapówki za pozytywną opinię przeciwpożarową.

W lipcu br. prokurator Kierepka - jak podaje TVN - "zażądał od Urzędu Miasta wydania zakresu obowiązków, jakie ma dyrektor Gawor". Z kolei 10 września do biura Gawor wpłynęło wezwanie na przesłuchanie w charakterze podejrzanej.

TVN zastrzega, że "nie wiadomo, jaki zarzut zostanie jej ogłoszony, ani czy będzie dotyczyć właśnie wydanej przez nią zgody w 2014 r. na mecz otwarcia w Mistrzostwach Świata w siatkówce". "Z dokumentów śledztwa wiemy jednak, że zdaniem Kierepki jedna z wydanych przez Gawor zgód na imprezę masową w 2014 r. miała zostać podjęta bez wymaganej dokumentacji" - dodaje.

Do kwestii zarzutów odniosła się w swoim stylu na Twitterze prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz. "Zarzuty dla E. Gawor to haniebne wykorzystywanie prokuratury podległej min. Ziobrze, i to w czasie kampanii. 1.08 miasto rozwiązało marsz ONR, dziś mamy do czynienia z polityczną zemstą. Może zaufani prokuratorzy ministra zajęliby się raczej naszymi wnioskami o delegalizację ONR?" - czytamy we wpisie prezydent, w którym umieściła też odnośnik do informacji "Superwizjera".

Prokuratura Krajowa podkreśliła w rozmowie z TVN, że zarzuty stawiane Gawor "dotyczą wydarzeń z sierpnia 2014 roku i nie mają żadnego związku z marszem ONR z sierpnia tego roku", a "konieczność wykonania zaplanowanych czynności procesowych jest konsekwencją tylko i wyłącznie zgromadzonego w sprawie bardzo obszernego materiału dowodowego i regulacji kodeksu postępowania karnego".

TVN otrzymało także od Prokuratury Krajowej zapewnienie, że "działania prokuratury nie mają żadnego związku z bieżącymi wydarzeniami politycznymi". Przedstawiciel Prokuratury przekazał również stacji, że prokurator nie planuje ogłoszenia Gawor zarzutu popełnienia przestępstwa z art. 228 Kodeksu Karnego (dotyczy łapownictwa).

Źródło: Superwizjer, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl