Rozpoczęło się 378. Zebranie Plenarne KEP. Wśród tematów ekologia i rola Kościoła w odzyskaniu niepodległości

/ Twitter.com/@EpiskopatNews (screenshot)

Rola Kościoła w odzyskaniu przez Polskę niepodległości, przygotowania do synodu o młodzieży i ŚDM, ekologia oraz duszpasterstwo małżeństw i rodzin to główne tematy trwającego w Warszawie 378. Zebrania Plenarnego KEP - poinformował rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Jak zaznaczył ks. Rytel-Andrianik, jest to pierwsze z trzech zebrań plenarnych KEP, które odbędą się w tym roku. Drugie będzie miało miejsce na wiosnę w Siedlcach, z okazji 200-lecia tej diecezji, a ostatnie we wrześniu w Płocku - w związku z 450. rocznicą śmierci św. Stanisława Kostki.

Podkreślił, że jednym z głównych tematów trwającego zebrania jest rola Kościoła w odzyskaniu niepodległości przez Polskę.

- Biskupi wysłuchają wykładu prof. Jana Żaryna na ten temat, po którym nastąpi dyskusja o tym, jak Kościół katolicki przyczynił się do odzyskania niepodległości. Mam tu na myśli chociażby rolę zakonu o. Honorata Koźmińskiego i pracę organiczną (księży - PAP) w różnych zaborach. Np. Księżówka powstała dlatego, żeby księżą z różnych zaborów mogli się spotykać. Więc, chociaż państwo polskie nie istniało na mapach świata, to w rzeczywistości istniało i działało

 - zaznaczył ks. Rytel-Andrianik.

Zaznaczył, że podczas obrad biskupi poruszą też kwestię młodzieży i przygotowania do XV Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, które pod hasłem "Młodzież, wiara i rozeznanie powołania" odbędzie się w Watykanie w październiku 2018 r. Przypomniał, że w związku z tym przez wiele miesięcy w sieci dostępna była ankieta w języku polskim, z której wnioski mają pomóc w pracach Synodu.

- Bp Marek Solarczyk przygotował prezentację, w której pokaże, w jaki sposób młodzież odpowiedziała na ankietę przygotowaną przez Ojca Świętego Franciszka. Odpowiedziało na nią ponad 5 tys. osób

 - powiedział ks. Rytel-Andrianik. Zdaniem rzecznika episkopatu, z nadesłanych odpowiedzi wynika, że młodzi chcą przede wszystkim towarzyszenia i bliskości duszpasterzy. "Słowo 'bliskość' łączy odpowiedzi ze wszystkich diecezji" - ocenił.

Podkreślił, że kolejną kwestią, nad którą pochylą się biskupi, jest "troska o wspólny dom", czyli ekologia.

- Abp Skworc był na rzymskim sympozjum nt. ekologii. Dziś zaprezentuje wyniki rozmów i to będzie przygotowaniem do szczytu klimatycznego ONZ, który odbędzie się w grudniu w Katowicach

 - poinformował ks. Rytel-Andrianik.

Zaznaczył, że obradujący poruszą też temat duszpasterstwa małżeństw i rodzin, więźniów i Polonii za granicą. Dodał, że w zebraniu wezmą udział biskupi z innych krajów. "Będzie to okazja, by podzielić się doświadczeniami z biskupami z Czech, Włoch, Węgier i innych krajów. To pokazuje powszechność Kościoła" - ocenił.

Podkreślił, że biskupi będą także wspólnie modlić się za papieża Franciszka w 5. rocznicę rozpoczęcia jego pontyfikatu.

- Księża biskupi podziękują za posługę i wybór Ojca Świętego Franciszka podczas specjalnej mszy św. sprawowanej przez (nuncjusza apostolskiego) abpa Salvattore Pennacchio, podczas której homilię wygłosi metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda o godz. 17.30 w Świątyni Opatrzności Bożej

 - poinformował rzecznik KEP.

Przypomniał, że w środę odbędzie się powtórny pogrzeb pierwszego biskupa polowego i biskupa pomocniczego diecezji warszawsko-praskiej Stanisława Galla. O godz. 12 odbędzie się czuwanie przy trumnie w archikatedrze warszawskiej, następnie trumna z ciałem zostanie przeniesiona do katedry polowej WP, gdzie pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza odbędzie się pogrzeb.

Źródło: PAP, niezalezna.pl


SONDA
Wczytuję sondę...

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Pijany taranował wszystko, co znalazło się na jego drodze. Wnuk Wałęsy aresztowany!

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

21-letni Dominik W. został zatrzymany i trafił do aresztu – poinformowała rzeczniczka gdańskiej prokuratury. Według nieoficjalnych informacji chodzi o wnuka Lecha Wałęsy, który w związku z niestosowaniem się do decyzji sądu poszukiwany był listem gończym. Pod koniec lutego mężczyźnie przedstawiono sześć zarzutów, m.in. o sprowadzeniu niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym.

Według nieoficjalnych informacji podejrzany to wnuk byłego prezydenta Lecha Wałęsy.

Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, prok. Grażyna Wawryniuk, poinformowała, że Dominik W. został zatrzymany i trafił do aresztu. Z nieoficjalnych informacji wynika, że mężczyzna sam zgłosił się dziś na komisariat.

Dominik W. nie zastosował się do decyzji sądu o tymczasowym aresztowaniu i był poszukiwany listem gończym 

– wyjaśniła Wawryniuk.

Areszt jest związany ze zdarzeniem z 25 lutego, kiedy gdańska policja otrzymała informację, że jedną z ulic na gdańskiej Oruni porusza się golf, którego kierowca ignoruje sygnały i znaki drogowe, przyspiesza i hamuje bez powodu. Auto miało też uderzyć w prawidłowo zaparkowane samochody i się oddalić.

Mężczyźnie postawiono sześć zarzutów, pięć z nich postawiła policja, szósty - najpoważniejszy - prokuratura. Prokuratorski zarzut dotyczył "sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym". Czyn taki jest zagrożony karą do 8 lat więzienia. 21-latek nie przyznał się do popełnienia tego przestępstwa.

Policja przedstawiła Dominikowi W. m.in. zarzut kierowania autem pod wpływem alkoholu. Funkcjonariusze informowali, że badania toksykologiczne krwi wykazały, iż mężczyzna miał 1,88 promila alkoholu w organizmie. Kolejne zarzuty związane były ze znieważeniem policjantów, którzy dokonali zatrzymania mężczyzny oraz ze "stosowaniem przemocy bądź gróźb w celu zmuszenia policjantów do odstąpienia od czynności". Piąty zarzut dotyczył uszkodzenia trzech aut.

Prokuratura wystąpiła do sądu z wnioskiem o jego tymczasowe aresztowanie. Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe pod koniec lutego uznał, że wobec Dominika W. wystarczy zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci 10 tys. zł kaucji. Po jej wpłaceniu mężczyzna opuścił areszt.

Wawryniuk wyjaśniła, że prokuratura złożyła zażalenie na decyzję sądu niższej instancji do Sądu Okręgowego. Sąd odwoławczy podczas posiedzenia 6 marca uznał, że "poręczenie majątkowe nie jest środkiem, który w należytym stopniu zabezpieczy tok postępowania" i zdecydował o jego tymczasowym aresztowaniu.

Dominik W. nie zastosował się do tej decyzji sądu odwoławczego, nie zgłosił się do aresztu i w związku z tym był poszukiwany listem gończym – powiedziała rzeczniczka prokuratury. - W piątek został zatrzymany i trafił do aresztu tymczasowego

 – dodała.

Z nieoficjalnych informacji uzyskanych przez lokalne media, a potwierdzonych - także nieoficjalnie - przez Państwową Agencję Prasową, wynika, że Dominik W. to wnuk byłego prezydenta Lecha Wałęsy. Przed gdańskim sądem toczy się proces, w którym odpowiada on już za naruszenie nietykalności cielesnej kobiety.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl