Rozpoczęło się 378. Zebranie Plenarne KEP. Wśród tematów ekologia i rola Kościoła w odzyskaniu niepodległości

/ Twitter.com/@EpiskopatNews (screenshot)

Rola Kościoła w odzyskaniu przez Polskę niepodległości, przygotowania do synodu o młodzieży i ŚDM, ekologia oraz duszpasterstwo małżeństw i rodzin to główne tematy trwającego w Warszawie 378. Zebrania Plenarnego KEP - poinformował rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Jak zaznaczył ks. Rytel-Andrianik, jest to pierwsze z trzech zebrań plenarnych KEP, które odbędą się w tym roku. Drugie będzie miało miejsce na wiosnę w Siedlcach, z okazji 200-lecia tej diecezji, a ostatnie we wrześniu w Płocku - w związku z 450. rocznicą śmierci św. Stanisława Kostki.

Podkreślił, że jednym z głównych tematów trwającego zebrania jest rola Kościoła w odzyskaniu niepodległości przez Polskę.

- Biskupi wysłuchają wykładu prof. Jana Żaryna na ten temat, po którym nastąpi dyskusja o tym, jak Kościół katolicki przyczynił się do odzyskania niepodległości. Mam tu na myśli chociażby rolę zakonu o. Honorata Koźmińskiego i pracę organiczną (księży - PAP) w różnych zaborach. Np. Księżówka powstała dlatego, żeby księżą z różnych zaborów mogli się spotykać. Więc, chociaż państwo polskie nie istniało na mapach świata, to w rzeczywistości istniało i działało

 - zaznaczył ks. Rytel-Andrianik.

Zaznaczył, że podczas obrad biskupi poruszą też kwestię młodzieży i przygotowania do XV Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, które pod hasłem "Młodzież, wiara i rozeznanie powołania" odbędzie się w Watykanie w październiku 2018 r. Przypomniał, że w związku z tym przez wiele miesięcy w sieci dostępna była ankieta w języku polskim, z której wnioski mają pomóc w pracach Synodu.

- Bp Marek Solarczyk przygotował prezentację, w której pokaże, w jaki sposób młodzież odpowiedziała na ankietę przygotowaną przez Ojca Świętego Franciszka. Odpowiedziało na nią ponad 5 tys. osób

 - powiedział ks. Rytel-Andrianik. Zdaniem rzecznika episkopatu, z nadesłanych odpowiedzi wynika, że młodzi chcą przede wszystkim towarzyszenia i bliskości duszpasterzy. "Słowo 'bliskość' łączy odpowiedzi ze wszystkich diecezji" - ocenił.

Podkreślił, że kolejną kwestią, nad którą pochylą się biskupi, jest "troska o wspólny dom", czyli ekologia.

- Abp Skworc był na rzymskim sympozjum nt. ekologii. Dziś zaprezentuje wyniki rozmów i to będzie przygotowaniem do szczytu klimatycznego ONZ, który odbędzie się w grudniu w Katowicach

 - poinformował ks. Rytel-Andrianik.

Zaznaczył, że obradujący poruszą też temat duszpasterstwa małżeństw i rodzin, więźniów i Polonii za granicą. Dodał, że w zebraniu wezmą udział biskupi z innych krajów. "Będzie to okazja, by podzielić się doświadczeniami z biskupami z Czech, Włoch, Węgier i innych krajów. To pokazuje powszechność Kościoła" - ocenił.

Podkreślił, że biskupi będą także wspólnie modlić się za papieża Franciszka w 5. rocznicę rozpoczęcia jego pontyfikatu.

- Księża biskupi podziękują za posługę i wybór Ojca Świętego Franciszka podczas specjalnej mszy św. sprawowanej przez (nuncjusza apostolskiego) abpa Salvattore Pennacchio, podczas której homilię wygłosi metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda o godz. 17.30 w Świątyni Opatrzności Bożej

 - poinformował rzecznik KEP.

Przypomniał, że w środę odbędzie się powtórny pogrzeb pierwszego biskupa polowego i biskupa pomocniczego diecezji warszawsko-praskiej Stanisława Galla. O godz. 12 odbędzie się czuwanie przy trumnie w archikatedrze warszawskiej, następnie trumna z ciałem zostanie przeniesiona do katedry polowej WP, gdzie pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza odbędzie się pogrzeb.

Źródło: PAP, niezalezna.pl


SONDA
Wczytuję sondę...

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Zranił kobietę nożem... z zazdrości

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/CC0/niekverlaan

Łódzcy policjanci zatrzymali 20 -letniego mężczyznę, który zranił nożem swoją byłą partnerkę. Do zdarzenia doszło w parku w dzielnicy Łódź- Bałuty. Kobieta została zabrana przez karetkę do szpitala.

20-letni mężczyzna znajdujący się pod wpływem alkoholu, zauważył swoją byłą partnerkę w parku. Po krótkiej kłótni z 18-latką, której zarzucił m.in. brak opieki nad ich wspólnym dzieckiem i zdrady, mężczyzna poszedł do swojego mieszkania po nóż

- informuje łódzka policja.

Następnie wrócił. 20-latek bez słowa doszedł do byłej partnerki i na oczach jej koleżanek zranił kobietę w podudzie. Na miejsce wezwana została karetka pogotowia i policja.

- Mężczyzna tłumaczył potem policjantom, że żałuje swojego zachowania

- dodaje policja. 

Ostatecznie 20-latek usłyszał zarzut dotyczący spowodowania średniego uszczerbku na zdrowiu. Decyzją sądu został aresztowany na 2 miesiące.

Źródło: lodzka.policja.gov.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl