Ankara z kolejnym desantowcem

/ flickr.com

Marynarka Wojenna Turcji (Türk Deniz Kuvvetleri) przyjęła w sobotę do służby drugi z okrętów desantowych (LST) typu Bayraktar, którym jest L-403 Sancaktar.
Pierwsza z jednostek typu Bayraktar weszła na służbę 14 kwietnia 2017 roku. Z kolei prace nad Sancaktarem rozpoczęły się w lipcu 2016 roku.  Okręty te budowane były w stoczni Anadolu (ADIK) na podstawie kontraktu z maja 2011 roku.
Okręt ma długość 139 metrów a jest w stanie przenosić ładunek o wadze do 7 200 ton, którym może być 350 wojskowych oraz 18 czołgów bądź 24 pojazdów opancerzonych. Sancaktar osiąga prędkość 18 węzłów a jego zasięg wynosi 5 tysięcy mil morskich. Okręt  ma do dyspozycji dwa centra kontroli i dowodzenia oraz cztery barki desantowe, które umożliwiają transport 40 wojskowych bądź 8 ton ładunku. Z okrętu operować będzie mógł również śmigłowiec. Uzbrojenie okrętów stanowią: zdalnie sterowany moduł sterowania STAMP kal. 12.7 mm, dwa system artyleryjskie Phalanx do eliminowania samolotów, dronów, śmigłowców i pocisków manewrujących na bardzo krótkich dystansach. 

SONDA
Wczytuję sondę...

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Białystok: giełda pomysłów na kulturę

/ athree23

Osoby, które zrealizowały ciekawą inicjatywę czy projekt z zakresu edukacji kulturowej, mogą go zaprezentować na Ogólnopolskiej Giełdzie Projektów "Animacja + świętowanie" w Białymstoku. Ich doświadczenia mają być inspiracją dla innych, którzy będą tworzyć własne projekty.

Ogólnopolska Giełda Projektów rozpoczęła się w czwartek w Białymstoku i potrwa do piątku. Jest to coroczne spotkanie animatorów i praktyków kultury. Impreza, organizowana przez Narodowe Centrum Kultury (NCK), odbywa się po raz ósmy. Bierze w niej udział 250 animatorów. Zostanie zaprezentowanych 20 najlepszych projektów kulturalnych. Współorganizatorami spotkania są Białostocki Ośrodek Kultury i Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku.

Jak wyjaśniła kierowniczka działu szkoleń i profesjonalizacji NCK Magdalena Karowska-Koperwas, tematem przewodnim tegorocznej edycji jest świętowanie. "Chcemy pokazać projekty, w których dotykamy świętowania wspólnotowego na bardzo różnych płaszczyznach" - powiedziała. Dodała, że w związku z setną rocznicą chodzi o nawiązanie do świąt narodowych i państwowych, ale organizatorom zależy też na pomysłach dotyczących świętowania rodzinnego, religijnego, lokalnego.

"Ta Giełda będzie wyjątkowa ze względu na to, że Podlaskie jest szczególnie ciekawym regionem (...) przez swoją wielokulturowość taką naturalną, przez wiele zachowanych jeszcze obyczajów, tradycji, nieodkrytych miejsc"

- powiedziała Karowska-Koperwas.

Jak powiedział podczas spotkania dyrektor NCK Rafał Wiśniewski, na giełdę projektów zaproszeni są szczególnie edukatorzy czy animatorzy kultury, a także nauczyciele, przedstawiciele organizacji pozarządowych działających na polu kulturalnym, edukacyjnym, artystycznym i społecznym, którzy już mają na swoim koncie zrealizowany ciekawy projekt czy inicjatywę dotyczącą szeroko rozumianej edukacji kulturowej. A także ci, przed którymi dopiero stoi zadanie stworzenia i zrealizowania takiej inicjatywy czy projektu.

"Chodzi o to, aby osoby doświadczone na tym polu podzieliły się swoimi doświadczeniami z innymi, którzy chcieliby opracować i zrealizować taki projekt w przyszłości. Będzie to doskonała przestrzeń do spotkania, integracji, dyskusji i inspiracji dla wszystkich działających na polu edukacji kulturowej" 

- wyjaśnił Wiśniewski.

Dodał, że giełda jest też dobrą okazją do poznania środowiska animatorów i edukatorów kulturowych w województwie, do posłuchania o ich działaniach, które mogą stać się inspiracją, a być może również do nawiązania współpracy. W czasie giełdy będzie też można indywidualnie porozmawiać z autorami prezentowanych projektów przy tzw. sesjach stolikowych.

Jedna z uczestniczek spotkania zaprezentowała projekt, który realizowała w 8 województwach, przez 62 dni, kiedy odbyła ponad sto spotkań i wybrała w jej ocenie 50 najciekawszych historii dotyczących wspomnień mieszkańców z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Podkreśliła, że podczas takich wizyt udało się jej zebrać 137 pamiątek.

Podpowiedziami animatorów, doświadczonych w realizacji projektów z zakresu edukacji kulturowej, mogą zainspirować się w tworzeniu własnych projektów pozostali uczestnicy programu. W ramach tego programu można bowiem startować w konkursie grantowym na najlepsze autorskie projekty z zakresu edukacji kulturowej. Chodzi o działania z zakresu edukacji kulturowej skierowane do najmłodszego pokolenia odbiorców, czyli do dzieci i młodzieży.

Podczas pierwszego dnia Ogólnopolskiej Giełdy Projektów zaprezentowano 10 najlepszych projektów, kolejne 10 zostanie zaprezentowane w piątek. W tym roku program wydarzenia zostanie wzbogacony jest o wizyty studyjne w różnych miejscach w Podlaskiem m.in. Supraślu, Tykocinie, Kruszynianach i Sejnach.

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl