Lęgi orłów przednich mogą być słabsze niż przed rokiem

/ piviso

Orły przednie w Karpatach, jedne z najrzadszych gatunków ptaków w Polsce, rozpoczęły wysiadywanie jaj. Lęgi mogą być słabsze niż przed rokiem, kiedy gniazda opuściło 16 młodych orłów - powiedział ornitolog z Komitetu Ochrony Orłów dr Marian Stój.

"W tym roku lęgi rozpoczęły się z opóźnieniem, w dodatku część par mogła zginąć, gdyż nie pojawiły się w swych rewirach, a niektóre nie przystąpiły do lęgu. Powodem była przedłużająca się zima, której towarzyszyły obfite opady śniegu i duże spadki temperatury"

- zauważył ornitolog.

Jego zdaniem, tegoroczne lęgi mogą być słabsze niż rok temu, gdyż mniej niż połowa par przystąpiła do rozrodu. "W ubiegłym roku jaja wysiadywało aż 75 proc. par" - dodał.

W ocenie ornitologa, może dodatkowo dojść do strat lęgów z powodu niespodzianek pogodowych, np. długotrwałych i obfitych opadów deszczu lub gwałtownych burz.

Dr Stój przypomniał, że około 70 proc. samic orłów składa dwa jaja. "Pozostałe 30 proc. ma po jednym jaju. Ich wysiadywanie trwa ponad 40 dni" - wyjaśnił.

Orły przednie zazwyczaj odchowują tylko jedno pisklę, gdyż jeśli wyklują się dwa, to silniejsze z nich eliminuje słabszego osobnika. Agresja pojawia się do tygodnia od wylęgu i nosi nazwę kainizmu. Rodzice nie ingerują w rywalizację potomstwa.

Orzeł przedni jest dużym ptakiem szponiastym; bardzo rzadko występuje w naszym kraju. W Polsce żyje ich ok. 35 par, najwięcej - blisko 30 par - w Karpatach, a przede wszystkim w Górach Sanocko-Turczańskich, Bieszczadach i Beskidzie Niskim. Poza Karpatami można je spotkać, choć zdecydowanie rzadziej, np. na Wybrzeżu Bałtyckim - w Słowińskim Parku Narodowym.

Długość ciała orła przedniego przekracza 80 cm, a rozpiętość skrzydeł - dwa metry. Drapieżnik żywi się głównie ssakami i ptakami. Poluje m.in. na zające, młode sarny i lisy, kuny, łasice, gronostaje, gryzonie, sowy, kruki, myszołowy. Czasami może też upolować kota lub kurę domową. Nie gardzi również padliną. Pikując w locie osiąga prędkość do 160 km/godz.

Jego gniazda znajdują się w miejscach trudno dostępnych, w koronach wysokich drzew lub na półkach skalnych.

Źródło: niezalezna.pl, PAP


SONDA
Wczytuję sondę...

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Skazany złapany z kontrabandą

/ opolska.policja.gov.pl

Opolska policja zatrzymała 39-latka, który przewoził ciężarówką dwie tony tytoniu bez akcyzy. Jak się okazało, mężczyzna był poszukiwany listem gończym i ma do odbycia karę ponad czterech lat więzienia za inne przestępstwo.

Do zatrzymania ciężarówki z kontrabandą doszło na zjeździe z autostrady A4 podczas wspólnej akcji policjantów z wydziału ds. zwalczania przestępczości gospodarczej KW Policji w Opolu i funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej.

Jak informuje opolska policja, początkowo kierujący ciężarówką mężczyzna utrzymywał, że wiezie towar z Niemiec na Węgry i ma wszystkie wymagane dokumenty. Podczas kontroli okazało się, że było to kłamstwo. W części towarowej pojazdu funkcjonariusze znaleźli ponad dwie tony suszu tytoniowego bez znaków akcyzy. Straty, jakie poniosłoby z tego tytułu państwo, oszacowano na blisko milion złotych.

Podczas kontroli w samochodzie policjanci znaleźli też fałszywe prawo jazdy. Okazało się, że kierowca jest poszukiwany listem gończym przez Sąd Okręgowy w Katowicach, który wymierzył mu karę ponad czterech lat więzienia za inne przestępstwo. Oprócz zasądzonej już kary zatrzymanemu grozi dodatkowo do trzech lat pozbawienia wolności i wysoka grzywna.

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl