Południowoamerykańska Konfederacja Piłki Nożnej zaapelowała, aby już w 2022 roku w Katarze w mistrzostwach świata rywalizowało 48 zespołów. Według wcześniejszych ustaleń FIFA, do poszerzenia mundialu miałoby dojść cztery lata później.

"/>

Mundial dla 48 drużyn już w 2022 roku?

/ fot. pixabay.com

Południowoamerykańska Konfederacja Piłki Nożnej zaapelowała, aby już w 2022 roku w Katarze w mistrzostwach świata rywalizowało 48 zespołów. Według wcześniejszych ustaleń FIFA, do poszerzenia mundialu miałoby dojść cztery lata później.

Otwarty list w tej sprawie do prezydenta FIFA Gianniego Infantino wystosowano podczas dorocznej konferencji CONMEBOL w Buenos Aires.

W styczniu ubiegłego roku Rada FIFA postanowiła powiększyć liczbę uczestników mistrzostw świata z 32 do 48 drużyn. Pierwszy mundial w nowej formule ma się odbyć w 2026 roku. Obecnie Ameryka Południowa ma cztery pewne miejsca w mistrzostwach, a piąty zespół z eliminacji gra w interkontynentalnym barażu. Po reformie CONMEBOL liczy na sześć miejsc, czyli dla 60 proc. jej członków.

W pierwszej edycji MŚ - w 1930 roku w Urugwaju - wystąpiło 13 reprezentacji. W kolejnych trzech mundialach liczba uczestników się zmieniała (kolejno 16, 15, 13). W latach 1954-78 regularnie grało po 16 drużyn. Od 1982 do 1994 roku w turnieju uczestniczyły 24 ekipy. Obecna formuła - z udziałem 32 zespołów - obowiązuje od MŚ 1998 we Francji. Tak pozostanie również w tegorocznych mistrzostwach w Rosji.

Gospodarz mundialu w 2026 roku zostanie wybrany w czerwcu. Kandydują Maroko oraz wspólnie Stany Zjednoczone, Meksyk i Kanada.

Źródło: niezalezna.pl, PAP


SONDA
Wczytuję sondę...

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Są pieniądze dla uczelni w Jarosławiu

/ Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Minister nauki Jarosław Gowin przekazał Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu symboliczny czek na ponad 17,5 mln zł. Jest on na poczet przyszłych obligacji Skarbu Państwa, które rząd wyda do podziału między uczelnie publiczne.

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin wziął udział w 20. jubileuszowej inauguracji roku akademickiego Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej (PWSTE) w Jarosławiu.

W czasie swojego przemówienia zapowiedział, że w przyszłorocznym budżecie na naukę i szkolnictwo wyższe będzie o miliard 350 mln zł więcej ze środków krajowych i o 600 mln więcej ze środków europejskich, „czyli to już daje kwotę blisko dwóch miliardów” – wyliczał wicepremier. „A w dodatku rząd wyda obligacje Skarbu Państwa do podziału między uczelnie publiczne o łącznej wysokości 3 mld zł” - dodał.

Wyjaśnił, że został opracowany specjalny algorytm, według którego obligacje będą dzielone między uczelnie.

„Rozstrzygając o wysokości tych obligacji, (...) kierowaliśmy się zasadą, która przyświeca wszystkim działaniom naszego rządu – zasadą zrównoważonego rozwoju”

- zaznaczył. Podkreślił, że chodziło o to, żeby możliwie jak największa część tych obligacji trafiła na uczelnie średnie, czy mniejsze.

Na poczet tych obligacji przekazał na ręce rektora uczelni prof. Krzysztofa Rejmana – jak mówił – „na razie symboliczny czek”, który „wkrótce zamieni się w obligacje Skarbu Państwa, a potem w żywą gotówkę”. „To są urodziny uczelni w Jarosławiu, a na urodziny nie można przyjechać bez prezentu, ja też nie przyjechałem z pustymi rękami” - mówił.

Ocenił, że jest to „niebagatelna kwota dla uczelni w Jarosławiu” i wyraził przekonanie, że te pieniądze będą znakomicie wykorzystane i będą służyć studentom.

Zauważył jednocześnie, że płace pracowników uczelni są bardzo niskie. „Od 1 stycznia chcemy w rządzie rozpocząć rozłożony na trzy lata proces podnoszenia wynagrodzeń dla wszystkich pracowników uczelni, zarówno dla kadry naukowo-dydaktycznej, jak i dla kadry administracyjnej. W przyszłym roku ten fundusz płac wzrośnie o 7 proc.” – zapowiedział.

Dodał, że nie może obecnie podać konkretnej liczby wzrostu płac w następnych dwóch latach. Poinformował jednocześnie, że został upoważniony przez premiera Mateusza Morawieckiego, „żeby solennie zadeklarować, że kiedy będziemy za rok pracowali nad budżetem na rok 2020, to nasz rząd potraktuje wzrost wynagrodzeń, kondycję finansową środowiska akademickiego, jako jeden ze swoich bezwzględnych priorytetów” – zaznaczył wicepremier.

Zwracając się do studentów, życzył im udanego życia studenckiego, żeby to był czas, kiedy spotkają na swojej drodze wielu mistrzów, przewodników, autorytety życiowe, a także wyzwań i podnoszenia poziomu wymagań. „To jest najcenniejsza rzecz, jaką z tej uczelni wyniesiecie – te umiejętności, ta wiedza przekazywana w bardzo praktyczny sposób. Wiedza i umiejętności, które będą wam pomagać przez całą waszą drogę zawodową, niech to będzie droga na szczyt” – mówił minister.

PWSTE w Jarosławiu obecnie kształci prawie 3 tys. studentów na 16 kierunkach. Od początku istnienia mury szkoły opuściło ponad 21 tys. absolwentów. 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl