Polski zabytkowy dzwon w siedzibie KGB

Zdjęcie ilustracyjne / fot.pixabay

Zabytkowy dzwon z polskimi napisami zdemontowano na wieży budynku w Mińsku, gdzie mieszkali oficerowie KGB, i przekazano lokalnemu Muzeum Historycznemu. Dzwon ufundowany w 1929 r. przez polskich żołnierzy z Mołodeczna trafił do Mińska, gdzie milczał ponad pół wieku.

Po II wojnie światowej dzwon umieszczono na wieżyczce domu przy ul. Lenina (dzisiaj Niepodległości) - głównej ulicy białoruskiej stolicy. Dom był zamieszkany przez oficerów KGB. O niezwykłej historii informują media, m.in. portal TUT.by i telewizja Biełsat. W 2007 r. na dzwon umieszczony na wieżyczce domu natrafił miejscowy dziennikarz Wasyl Siamaszka. 

Z napisu w języku polskim wynika, że dzwon został ufundowany przez Miński Pułk Strzelców dla upamiętnienia „obrony ziemi mińskiej” w czasie wojny z bolszewikami. Żołnierze po traktacie ryskim w 1921 r., w którym Mińsk przyznano Rosji sowieckiej, zostali przeniesieni do Mołodeczna, niedaleko od granicy z tym państwem.

„Imię moje Irena”, „Ku pamięci żywych” oraz „Polsce ku chwale” – głoszą napisy na zabytkowym dzwonie. Jest tam również informacja, że dzwon odlano w Kałuszu na dzisiejszej Ukrainie w odlewni braci Felczyńskich. Płaskorzeźby przedstawiają m.in. zabitego żołnierza i Matkę Boską oraz postać Matki Bożej Ostrobramskiej.

Jego losy między 1929 r., gdy powstał w Mołodecznie, a 1950 r., gdy zawieszono go na prestiżowym domu kagebistów w Mińsku, pozostają zagadką. Białoruscy historycy podejrzewają, że mógł być umieszczony na łuku triumfalnym w Mołodecznie, który potem zburzono.

W r. 1950 dzwon połączono w jeden mechanizm ze zdobycznym zegarem z Królewca i umieszczono na wieżyczce świeżo wybudowanego budynku w centrum miasta. Wkrótce jednak dzwon zamilkł, ponieważ mieszkańcy skarżyli się na jego zbyt donośny dźwięk.

Jak informują białoruskie media, przez ostatnie kilka lat władze miasta, będące właścicielem dzwonu, zastanawiały się nad jego dalszym losem. Ostatecznie zapadła decyzja o demontażu i umieszczeniu go w muzeum. 

 

Źródło: PAP


SONDA
Wczytuję sondę...

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Białystok: giełda pomysłów na kulturę

/ athree23

Osoby, które zrealizowały ciekawą inicjatywę czy projekt z zakresu edukacji kulturowej, mogą go zaprezentować na Ogólnopolskiej Giełdzie Projektów "Animacja + świętowanie" w Białymstoku. Ich doświadczenia mają być inspiracją dla innych, którzy będą tworzyć własne projekty.

Ogólnopolska Giełda Projektów rozpoczęła się w czwartek w Białymstoku i potrwa do piątku. Jest to coroczne spotkanie animatorów i praktyków kultury. Impreza, organizowana przez Narodowe Centrum Kultury (NCK), odbywa się po raz ósmy. Bierze w niej udział 250 animatorów. Zostanie zaprezentowanych 20 najlepszych projektów kulturalnych. Współorganizatorami spotkania są Białostocki Ośrodek Kultury i Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku.

Jak wyjaśniła kierowniczka działu szkoleń i profesjonalizacji NCK Magdalena Karowska-Koperwas, tematem przewodnim tegorocznej edycji jest świętowanie. "Chcemy pokazać projekty, w których dotykamy świętowania wspólnotowego na bardzo różnych płaszczyznach" - powiedziała. Dodała, że w związku z setną rocznicą chodzi o nawiązanie do świąt narodowych i państwowych, ale organizatorom zależy też na pomysłach dotyczących świętowania rodzinnego, religijnego, lokalnego.

"Ta Giełda będzie wyjątkowa ze względu na to, że Podlaskie jest szczególnie ciekawym regionem (...) przez swoją wielokulturowość taką naturalną, przez wiele zachowanych jeszcze obyczajów, tradycji, nieodkrytych miejsc"

- powiedziała Karowska-Koperwas.

Jak powiedział podczas spotkania dyrektor NCK Rafał Wiśniewski, na giełdę projektów zaproszeni są szczególnie edukatorzy czy animatorzy kultury, a także nauczyciele, przedstawiciele organizacji pozarządowych działających na polu kulturalnym, edukacyjnym, artystycznym i społecznym, którzy już mają na swoim koncie zrealizowany ciekawy projekt czy inicjatywę dotyczącą szeroko rozumianej edukacji kulturowej. A także ci, przed którymi dopiero stoi zadanie stworzenia i zrealizowania takiej inicjatywy czy projektu.

"Chodzi o to, aby osoby doświadczone na tym polu podzieliły się swoimi doświadczeniami z innymi, którzy chcieliby opracować i zrealizować taki projekt w przyszłości. Będzie to doskonała przestrzeń do spotkania, integracji, dyskusji i inspiracji dla wszystkich działających na polu edukacji kulturowej" 

- wyjaśnił Wiśniewski.

Dodał, że giełda jest też dobrą okazją do poznania środowiska animatorów i edukatorów kulturowych w województwie, do posłuchania o ich działaniach, które mogą stać się inspiracją, a być może również do nawiązania współpracy. W czasie giełdy będzie też można indywidualnie porozmawiać z autorami prezentowanych projektów przy tzw. sesjach stolikowych.

Jedna z uczestniczek spotkania zaprezentowała projekt, który realizowała w 8 województwach, przez 62 dni, kiedy odbyła ponad sto spotkań i wybrała w jej ocenie 50 najciekawszych historii dotyczących wspomnień mieszkańców z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Podkreśliła, że podczas takich wizyt udało się jej zebrać 137 pamiątek.

Podpowiedziami animatorów, doświadczonych w realizacji projektów z zakresu edukacji kulturowej, mogą zainspirować się w tworzeniu własnych projektów pozostali uczestnicy programu. W ramach tego programu można bowiem startować w konkursie grantowym na najlepsze autorskie projekty z zakresu edukacji kulturowej. Chodzi o działania z zakresu edukacji kulturowej skierowane do najmłodszego pokolenia odbiorców, czyli do dzieci i młodzieży.

Podczas pierwszego dnia Ogólnopolskiej Giełdy Projektów zaprezentowano 10 najlepszych projektów, kolejne 10 zostanie zaprezentowane w piątek. W tym roku program wydarzenia zostanie wzbogacony jest o wizyty studyjne w różnych miejscach w Podlaskiem m.in. Supraślu, Tykocinie, Kruszynianach i Sejnach.

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl