Nie żyje Miloš Forman

/ By che (Please credit as "Petr Novák, Wikipedia" in case you use this outside Wikimedia projects.) [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], from Wikimedia Commons

Czeski reżyser filmowy, twórca tak wybitnych dzieł, jak "Lot nad kukułczym gniazdem", "Hair" czy "Amadeusz" nie żyje. Zmarł w wieku 86 lat w Stanach Zjednoczonych.

Jeden z głównych twórców tzw. nowego kina czeskiego, któremu światową sławę przyniósł wielokrotnie nagradzany na międzynarodowych festiwalach satyryczny tryptyk o życiu młodzieży na czeskiej prowincji ("Czarny Piotruś ", według J. Papouška, "Miłość blondynki", "Pali się, moja panno"), nie żyje. 

Laureat Oskara zmarł nagle w piątek, po krótkiej chorobie, w Hartfort w stanie Connecticut w USA. Miał 86 lat.

"Jego odejście było spokojne, był otoczony rodziną i swoimi najbliższymi" - powiedziała czeskiej agencji Martina Forman, żona artysty. Jak poinformowała, uroczystości żałobne mają odbyć się w gronie rodzinnym.

Reżyser, którego ekranizacje niejednokrotnie zostawały doceniane Oscarami, mieszkał od 1968 r. w USA.

Był autorem widowisk filmowych opartych na twórczym wykorzystaniu muzyki różnych stylów i epok: "Hair" (1979), "Ragtime" (1981), "Amadeusz" (1984), kontrowersyjna biografia "Skandalista Larry Flynt" (1996), "Duchy Goi" (2006).

Źródło: niezalezna.pl, PWN


SONDA
Wczytuję sondę...

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Brytyjczycy pesymistyczni ws. Brexitu

/ Tumisu

– Aż 44 proc. Brytyjczyków spodziewa się fiaska negocjacji w sprawie wyjścia kraju z UE i w konsekwencji opuszczenia Wspólnoty bez porozumienia na temat przyszłych relacji - wynika z sondażu na zlecenie uczelni King's College London.

Zdaniem 29 proc. pytanych, najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest to, że przedstawicielom obu stron uda się wspólnie wypracować warunki opuszczenia Wspólnoty, a ledwie 7 proc. uważa, że do Brexitu w ogóle nie dojdzie.

Badanie - przeprowadzone przez ośrodek badania opinii publicznej Ipsos MORI na próbie 2206 osób - wykazało także, że 31 proc. Brytyjczyków przewiduje spadek poziomu życia w ciągu następnych pięciu lat, a jedynie 14 proc. liczy na poprawę sytuacji dzięki Brexitowi. 46 proc. nie zakłada żadnej zmiany.

Podobnie pesymistycznie ankietowani oceniają konsekwencje Brexitu dla brytyjskiej gospodarki. Aż 39 proc. ankietowanych spodziewa się spowolnienia wzrostu gospodarczego, choć opinie w tej sprawie są spolaryzowane wokół preferencji politycznych i tego, jak respondenci głosowali w referendum z czerwca 2016 roku.

Wyborcy również obawiają się negatywnego wpływu na publiczną służbę zdrowia (NHS). Po 34 proc. uważa, że jakość opieki medycznej może spaść lub pozostać na tym samym poziomie, a jedynie 23 proc. liczy na poprawę w konsekwencji wyjścia z UE - pomimo tego, że zwiększenie wydatków publicznych było jedną z kluczowych obietnic polityków namawiających do głosowania za Brexitem.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl