27 kilo zdjęć. Kaplicę Sykstyńską sfotografowano co do centymetra

/ fot. YouTube

Złożenie 270 tys. zdjęć Kaplicy Sykstyńskiej w trzytomowy album o łącznej wadze 27 kilogramów zajął twórcom projektu 5 lat. Jeszcze nigdy nikt tak dokładnie nie sfotografował watykańskiego zabytku.

Władze wydawnictwa Scripta Maneant wpadły na niecodzienny i niemal szalony pomysł: sfotografować Kaplicę Sykstyńską w całości, w skali 1:1. Po uzyskaniu stosownych pozwoleń (w kaplicy nie można robić zdjęć), 65 nocach (tak, by nie zakłócać turystom zwiedzania) spędzonych z aparatem w dłoni i pięciu latach niemalże benedyktyńskiej pracy powstał trzytomowy album dokumentujący niemal centymetr po centymetrze wnętrze słynnego watykańskiego zabytku. 

Dzieło składa się z trzech tomów, z czego każdy z nich waży około 9 kg. Albumy odwiedziły niedawno Polskę i był do kupienia podczas Targów Wydawców Katolickich w Arkadach Kubickiego. Ich cena wynosi - bagatela 12 600 tys. euro.

 

Źródło: niezalezna.pl, pl.aleteia.org


SONDA
Wczytuję sondę...

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Obryw skalny na popularnym szlaku

/ monikasmigielska

Popularny szlak turystyczny w Tatrach między Świnicą, a Przełęczą Zawrat został w poniedziałek zamknięty z powodu obrywu skalnego. Obryw jest nadal aktywny. Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) apelują o niewchodzenie na ten teren.

"Na razie nie wiemy jaka jest przyczyna obrywu skalnego. Na miejsce udadzą się specjaliści, którzy ocenią sytuację. Wówczas podejmiemy decyzję co do działań w celu udrożnienia szlaku w dotychczasowym przebiegu" – powiedziała PAP Paulina Kołodziejska z TPN.

Skały runęły na szlak w okolicach Niebieskiej Turni. Zasypane zostało około 20-30 metrów szlaku. Obryw widzieli przypadkowi turyści, którzy wędrowali w tym rejonie oraz słowaccy ratownicy górscy, którzy poinformowali Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

"Byliśmy śmigłowcem nad miejscem zdarzenia, ale nie było tam żadnych osób poszkodowanych, potrzebujących pomocy" – relacjonował ratownik dyżurny TOPR Krzysztof Długopolski.

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl