Thun o Polakach: antysemici, rasiści. "Zadziwiające, że mówi w ten sposób o swoich wyborcach"

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Posłanka do europarlamentu z ramienia Platformy Obywatelskiej Róża Gräfin von Thun und Hohenstein często sprawia wrażenie, że bardziej czuje się obywatelką Europy niż Polski. Nie przebiera też w słowach, mówiąc o naszych rodakach. Tym razem w radiu TOK FM przekonywała, że w Polsce... szerzy się ksenofobia i antyislamizm. Ale to nie wszystko... - Ze zdziwieniem przyjmuję fakt, że pani Róża Thun wypowiada się w ten sposób o swoich wyborcach - powiedział w rozmowie z portalem niezalezna.pl europoseł Zbigniew Kuźmiuk.

Róża Thun mówiła w radiu TOK FM o obecnej sytuacji w Strefie Gazy. Nie byłaby sobą, gdyby w swojej wypowiedzi nie nawiązała do Polski.

- Nie można przekładać polityki państwa Izrael na Żydów żyjących wśród nas, na organizacje żydowskie (...) Spotykam się z tym wszędzie, w Polsce i w innych krajach, to takie zjawisko nowego antysemityzmu

- mówiła posłanka do Parlamentu Europejskiego.

W Polsce w ogóle rośnie ksenofobia, antyislamizm i to wszystko razem - stwierdziła Thun.

Na pytanie, czy można być jednocześnie antysemitą i antyislamistą polityk odpowiedziała:

- Oczywiście, że tak i to na ogół idzie w parze, przy okazji też homofobem i przy okazji rasistą 

– kontynuowała wywód Thun.

Zdaniem europosłanki z PO, ludzie wrogo nastawieni do jednej grupy „z jakiegoś powodu innej” z reguły są wrogo nastawieni do wszystkich.

O komentarz do słów Róży Thun, w których obraża ona Polaków, poprosiliśmy posła do Parlamentu Europejskiego z ramienia PiS - Zbigniewa Kuźmiuka.

- Do podobnych wypowiedzi posłanki Róży Thun mogliśmy się już przyzwyczaić, ponieważ wiele razy mówiła o Polsce w takim tonie. Nie wypada jednak politykowi reprezentującemu nasz kraj na arenie międzynarodowej mówić tak o Polakach

- powiedział nam polityk.

- Ze zdziwieniem przyjmuję fakt, że pani Róża Thun wypowiada się w ten sposób o swoich wyborcach, bo przecież została wybrana z okręgu małopolskiego i świętokrzyskiego, a mieszkańcy tego regionu są przecież Polakami

- zaznaczył europoseł Zbigniew Kuźmiuk.

Źródło: niezalezna.pl,


SONDA
Wczytuję sondę...

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Poseł PiS idzie na wojnę z "Wyborczą" i "Zetką". Kieruje pozew do sądu za paszkwil

/ Piotr Galant / Gazeta Polska

Pozew przeciwko spółce Agora - wydawcy "Gazety Wyborczej" i Radiu Zet skierował do sądu poseł PiS Andrzej Kosztowniak. Ma to związek z sierpniową publikacją dotyczącą rzekomej afery korupcyjnej w Radomiu w okresie, kiedy parlamentarzysta był prezydentem tego miasta. - Wchodzę na ścieżkę postępowania sądowego z wydawcami tego paszkwilu, który się ukazał 30 sierpnia - powiedział.

"Wchodzę na ścieżkę postępowania sądowego z wydawcami tego paszkwilu, który się ukazał 30 sierpnia" - powiedział dziennikarzom Kosztowniak. Dodał, że pozew został skierowany przeciwko Agorze, autorowi publikacji w „GW” oraz przeciwko Radiu Zet.

Za pośrednictwem mediów polityk prosił mieszkańców Radomia o wsparcie.

Ta sprawa - niestety dla mnie - będzie trwała latami. Mam nadzieję, że skończy się obroną prawdy i "GW" oraz Radio Zet przyznają mi rację, mówiąc o tym , że podały całkowicie kłamliwe informacje dotyczące mojej osoby, tego co posiadam, tego co od kogo dostawałem albo czego nie dostawałem

- stwierdził Kosztowniak.

Według niego wszystkie informacje podane w artykule "GW" były nieprawdziwe.

Te wszystkie rzeczy (…) dotyczące rzekomego domu, który miałem otrzymać; mieszkania, z którego mogłem korzystać do celów biznesowych i spotkań z kobietami, czy też zakupów jakichkolwiek nieruchomości na wspomniane tam osoby (…) są nieprawdą

- zapewniał poseł PiS.

Kosztowniak zaznaczył, że w poniedziałek "GW" opublikowała na jego żądanie sprostowanie. "Mam nadzieję, że doprowadzi to w końcu do tego, że dziennikarze zarówno Radia Zet, jak i GW dokonają rzetelnej weryfikacji materiału na podstawie, którego tworzyli te rzeczy" - stwierdził polityk. Według niego wszystkie te informacje można było łatwo zweryfikować. Dlatego - w ocenie Kosztowniaka - artykuł w "GW" powstał na potrzeby kampanii wyborczej.

Redakcja portalu wyborcza.pl zapowiedziała na środę odpowiedź autora artykułu na sprostowanie Kosztowniaka. Poseł zapowiedział, że z "GW" "będzie rozmawiał tylko w sądzie".

Mam też świadomość tego, że jest szykowany dalszy element uderzenia, nie tyko ze strony GW. Również przeprowadzany był ze mną - w moim przekonaniu - bardzo tendencyjny wywiad przez jednego z dziennikarzy TVN24. Myślę, że będą to kolejne historie z Radomia

- stwierdził Kosztowniak. Dodał, że celem takich materiałów jest uderzenie w PiS przed wyborami samorządowymi i przeniesienie konfliktu radomskiego na grunt ogólnopolski.

Kosztowniak oświadczył, że w pozwie domaga się przede wszystkim przeprosin.

Jak będą wyglądały dalsze ewentualne pozwy to jest element jeszcze pewnej strategii, która przyjąłem z reprezentującą mnie kancelarią prawną. Nie chciałbym w tym momencie o tym mówić

- zaznaczył.


"GW" w artykule autorstwa dziennikarzy gazety oraz Radia Zet podała, że w 2016 roku CBA miało materiał do postawienia zarzutów korupcyjnych dwóm posłom PiS z Radomia. Według "GW" po zmianie władzy sprawę wobec nich wyciszono, a funkcjonariusz, który ją prowadził, odszedł ze służby.

GW" napisała, że układ korupcyjny w Radomiu miał działać od 2007 roku. Według gazety, mieli w nim brać udział przedstawiciele władz miasta i firm. Jak podaje gazeta, w zamian za ustawianie przetargów korzyści majątkowe mieli przyjmować m.in. były prezydent miasta, obecnie poseł PiS Andrzej Kosztowniak, jego doradca i b. poseł Krzysztof Sońta oraz wiceprezydent miasta Igor M. Jak pisze "GW", z całej sprawy przed Jarosławem Kaczyńskim mieli się tłumaczyć Kosztowniak i obecny szef gabinetu premiera Marek Suski, określany przez "GW" jako "radomski baron". Według Suskiego zarzuty "GW" są "na pierwszy rzut oka całkowitym stekiem bzdur". Jak dodał, informacje "Wyborczej" są ciekawe, ponieważ ukazują zarazem skalę inwigilacji opozycji przez rządzącą od 2007 do 2015 r. Platformę Obywatelską.

"Gazeta" napisała, że Kosztowniak jako prezydent Radomia przyjmował korzyści majątkowe od jednego ze znanych radomskich przedsiębiorców w związku z przetargami na różne inwestycje. Miał też m.in. dostać dom, którego budowę sfinansowała firma Romana S. oraz mieszkanie "do dyspozycji".

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl