Sąd odrzucił wniosek o konfiskatę filmu nagrodzonego w Cannes

Kadr z filmu "Dogman" / fot. mat.pras.

Rodzina ofiary brutalnego morderstwa zabiegała we Włoszech o prewencyjną konfiskatę filmu "Dogman" w reż. Matteo Garrone, za rolę w którym Marcello Fonte otrzymał w sobotę w Cannes nagrodę dla najlepszego aktora. Sąd odrzucił ten wniosek dzień wcześniej.

W związku z nagrodą dla włoskiego aktora media przypominają, że w przedzień ogłoszenia werdyktu w Cannes decyzję w sprawie filmu podjął sędzia w Rzymie. "Dogman" inspirowany jest częściowo prawdziwymi wydarzeniami z Wiecznego Miasta, do jakich doszło 30 lat temu w peryferyjnej dzielnicy Magliana, cieszącej się ponurą sławą jako kolebka groźnego gangu. Właściciel salonu fryzjerskiego dla psów Pietro De Negri zamordował tam po zadaniu okrutnych tortur boksera - swego wspólnika w przestępczej działalności. Mordercę gra nagrodzony w Cannes Fonte.

Na dystrybucję filmu nie chciała zgodzić się matka zamordowanego mężczyzny, argumentując w złożonym pozwie, że "Dogman" obraża pamięć jej syna. W piątek sędzia z Rzymu uznał jednak, że nie istnieją żadne istotne przesłanki, które wskazywałyby na konieczność konfiskaty filmu. Wcześniej podobną opinię wydała prokuratura. Wymiar sprawiedliwości przychylił się do argumentacji reżysera. Matteo Garrone od początku sądowej batalii o "Dogmana" argumentował, że jest on luźno inspirowany przez prawdziwą historię, a nie opowieścią o tym, co wydarzyło się naprawdę

Źródło: PAP, niezalezna.pl


SONDA
Wczytuję sondę...

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Chorwaci wyszli na ulice. Protestują przeciw rządowym planom w sprawie wieku emerytalnego

/ pixabay.com/CC0/Websi

Kilka tysięcy osób protestowało dziś w stolicy Chorwacji Zagrzebiu przeciwko rządowym planom podniesienia wieku emerytalnego z 65 do 67 lat i zmniejszenia świadczeń dla osób, które wcześniej przechodzą na emeryturę, o ok. 4 proc. rocznie.

Rząd premiera Andreja Plenkovicia zwrócił się w ubiegłym tygodniu do parlamentu o przyjęcie ustawy, podnoszącej wiek emerytalny. Jak podaje Reuters, przepisy miałyby zacząć obowiązywać w 2033 roku. Zdaniem rządu reforma pozwoli na stworzenie zrównoważonego systemu emerytalnego.

- Jest w nas wiele bólu i żalu. Czy taka propozycja jest odpowiedzialna w stosunku do naszych pracowników i emerytów?

- mówił do zgromadzonego tłumu Kresimir Sever, jeden z liderów związków zawodowych, które zorganizowały protest.

Wielu uczestników demonstracji trzymało w rękach transparenty z hasłami, oskarżającymi rząd o pogarszanie sytuacji emerytów i pracowników. Przedstawiciele niektórych grup pracowników, m.in. pielęgniarek, przemawiając do zgromadzonych, podkreślali, że nie będą w stanie pracować do 67. roku życia.

Związki zawodowe zapowiedziały, że rozpoczną kampanię na rzecz rozpisania ogólnokrajowego referendum w sprawie reformy emerytalnej, jeśli rząd nie porzuci planów jej wdrożenia. Aby referendum mogło się odbyć, trzeba zebrać podpisy ok. 10 proc. elektoratu, tj. ok. 375 tys. osób - informuje Reuters.

Według ekonomistów bez podniesienia wieku emerytalnego chorwacki system emerytalny nie będzie stabilny.

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl