Przyszedł Wałęsa do protestujących i... zaraz poszedł. „Wizyta była po prostu żenująca”

/ Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

Lech Wałęsa odwiedził dziś protestujących w Sejmie. Jak to zwykle ma w zwyczaju, trochę się powymądrzał, trochę ponarzekał, ostatecznie stwierdził, że nie ma dla nich dobrej rady, więc pojechał dalej, na ważne spotkanie w Puławach. Były prezydent utrzymywał, że jego odwiedziny nie mają charakteru politycznego, jednak w niczym osobom niepełnosprawnym nie pomogły. - Lech Wałęsa zaszkodził protestującym, bo mówił tradycyjnie głupoty. Ta wizyta była po prostu żenująca - ocenił w rozmowie z niezalezna.pl poseł Adam Andruszkiewicz, członek sejmowej podkomisji stałej ds. osób niepełnosprawnych..

- Chciałbym wnieść jakiś wkład do waszej walki - deklarował Wałęsa podczas spotkania z protestującymi.

CZYTAJ WIĘCEJ: Protestujący proszą Wałęsę by został z nimi. Proponują nawet materac. Ale sobie znalazł wymówkę…

Wkład jakiś wniósł, ale raczej odwrotny do zamierzonego. Były prezydent uchodzący za "eksperta od wszystkiego" tym razem nie miał dobrych wieści dla protestujących. Chciał pomóc, ale jak sam przyznał, nie wie jak.

Rodzice osób niepełnosprawnych zaproponowali mu, by został w Sejmie, przygotowano nawet dla niego materac. Wałęsa odmówił, bo spieszył się na inne ważne spotkanie w Puławach.

Poseł Adam Andruszkiewicz, członek sejmowej podkomisji stałej ds. osób niepełnosprawnych ocenił, że wizyta byłego prezydenta w Sejmie "była po prostu żenująca".

- Nie wniosła nic mądrego - wręcz odwrotnie, uważam, że Lech Wałęsa zaszkodził protestującym, bo mówił tradycyjnie głupoty. Mówił o obaleniu dyktatury, mówił, że lepiej było mu za komuny - jak widać choć raz powiedział prawdę. Narzekał na swój los, że jest też pokrzywdzony, a przecież mówił do chorych, więc zero wyczucia z jego strony

- uważa poseł Andruszkiewicz.

Parlamentarzysta zwrócił uwagę również na karygodne zachowanie Wałęsy wobec dziennikarza TVP Info.

- A do tego wychodząc z Sejmu obraził dziennikarza telewizji publicznej, czyli po prostu cały Lech Wałęsa. Przyszedł, nie powiedział nic mądrego, jeszcze naubliżał ludziom

- zauważył nasz rozmówca.

CZYTAJ WIĘCEJ: Tak zachowuje się były prezydent? Wałęsie pod Sejmem puściły nerwy. WIDEO

- Moim zdaniem upolitycznił ten protest po raz kolejny, tym bardziej powinien się on zakończyć, bo może doprowadzić do deprecjacji środowiska osób niepełnosprawnych w Polsce. Kojarzenie się z osobami takimi jak Scheuring-Wielgus, czy Lech Wałęsa byłoby bardzo niedobre dla wszystkich niepełnosprawnych w Polsce

- dodał nasz rozmówca.

Źródło: niezalezna.pl,


SONDA
Wczytuję sondę...

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Szczepionki: czy naprawdę groźne?

/ PhotoLizM

Niepożądany odczyn poszczepienny, tzw. NOP, czyli np. gorączka, bolesny obrzęk, niepokój, ból kończyny, zaczerwienienie w miejscu wstrzyknięcia czy wysypka występuje średnio raz na 10 tys. podanych dawek szczepionki – wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny

Instytut podaje, że w związku z tym, iż w Polsce populacja poddawana szczepieniom jest liczna, każdego roku rejestrowanych jest dwa do trzech tys. NOP. Częstotliwość zależy od rodzaju szczepionki.

Ciężkie NOP, czyli np. wymagające hospitalizacji lub stanowiące zagrożenie dla życia występują – jak podkreślają eksperci - niezwykle rzadko, to ok. 0,1 proc. w odniesieniu do zgłoszonych NOP w danym roku. NIZP-PZH podnosi, że w ciągu ostatnich 20 lat w Polsce nie zanotowano zgonu związanego przyczynowo ze szczepieniem.

Instytut podaje, że w 2016 r. stwierdzono łącznie 2341 NOP, w tym trzy przypadki ciężkich oraz 95 proc. NOP łagodnych, z których połowa była reakcją miejscową na wkłucie, która ustąpiła po kilku dniach. NIZP-PZH przekazał, że w 2017 r. zarejestrowano około 3 tys. NOP, ale charakterystyka jest w trakcie opracowania

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny przypomina, że monitorowanie niepożądanych odczynów poszczepiennych, tzw. NOP, jest kluczowym narzędziem służącym ocenie bezpieczeństwa szczepionek stosowanych w kraju. W Polsce funkcjonuje od ponad 20 lat.

System nadzoru nad NOP w Polsce reguluje ustawa z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi oraz rozporządzenie Ministra Zdrowia z 21 grudnia 2010 r w sprawie niepożądanych odczynów poszczepiennych oraz kryteriów ich rozpoznawania. System ten polega na obowiązkowym zgłaszaniu przez lekarzy do Inspekcji Sanitarnej, wszystkich niekorzystnych zdarzeń zdrowotnych, które mogą mieć związek ze szczepieniem. Z Inspekcji Sanitarnej zgłoszenia przekazywane są do Zakładu Epidemiologii NIZP-PZH. Zgłoszenia są gromadzone, rejestrowane, weryfikowane i analizowane w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego - PZH.

Zgłoszenia NOP są także przekazywane do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPLWMiPB), gdzie po analizie są przekazywane do europejskiej bazy danych Europejskiej Agencji Leków (European Medicines Agency, EMA), tzw. EudraVigilance (European Union Drug Regulating Authorities Pharmacovigilance).

Aktualnie mechanizm zbierania danych o działaniach niepożądanych, ich analizowanie i wprowadzania zmian do dokumentacji produktów leczniczych stosowanych u ludzi odbywa się w całej Unii Europejskiej.

Wystąpienie NOP może być wynikiem problemów zdrowotnych przypadkowo występujących w tym samym czasie co szczepienie, indywidualnej reakcji organizmu osoby szczepionej na podanie szczepionki, nieprawidłowej techniki wykonania szczepienia, wady szczepionki wynikającej ze złego przechowywania. Specjaliści akcentują, że istotne znaczenie dla zminimalizowania ryzyka wystąpienia NOP ma właściwa kwalifikacja do szczepienia przez lekarza.

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl