Powrót „króla Europy” to problem dla opozycji. Oto dlaczego Schetynie nie podoba się „lista Tuska”

/ flickr.com/European People's Party/CC BY 2.0

Według doniesień medialnych szef Rady Europejskiej miałby przed wyborami do PE w 2019 r. tworzyć wspólną listę opozycji. Z takiego obrotu sprawy nie cieszy się lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, który twierdzi, że niektórzy politycy chcą dostać się do europarlamentu, lecz nie mają pomysłu jak to zrobić. Profesor Rafał Chwedoruk w rozmowie z naszym portalem wyjaśnia, dlaczego przywództwo PO nie byłoby zadowolone z powstania takiej listy, oraz dlaczego powrót Donalda Tuska do krajowej polityki byłby korzystny dla partii rządzącej.

Portal gazeta.pl opublikował artykuł nt. możliwego planu powrotu Donalda Tuska do polskiej polityki. Projekt "proeuropejska lista Tuska" zakłada, że kandydatami na europosłów byłyby bardzo znane nazwiska, takie jak Bronisław Komorowski, Jerzy Buzek i inni byli premierzy, np. Marek Belka, Leszek Miller, Hanna Suchocka, Kazimierz Marcinkiewicz, czy Ewa Kopacz, a Donald Tusk patronowałby ich startowi - informowaliśmy na łamach naszego portalu.

Grzegorzowi Schetynie pomysł ten nie przypadł do gustu. 

-  Nie wierzę w ten projekt. Nie uważam żeby miał rację bytu. Raczej wynika z tęsknoty niektórych do obecności, do dostania się w PE i braku pomysłu, na jakiej liście można znaleźć swoje nazwisko i dlatego - mówił polityk w „Salonie politycznym Trójki”.

CZYTAJ WIĘCEJ: Szykuje się wojna w PO. Schetyna wytoczył ciężkie działa. Wywołał też Tuska do tablicy

W rozmowie z portalem niezalezna.pl prof. Rafał Chwedoruk wyjaśnia, dlaczego "lista Tuska" oraz jego powrót do polskiej polityki byłyby wielkim problemem dla Platformy Obywatelskiej.

- Myślę, że to są takie probierze wypuszczane przez stronników Donalda Tuska. Byli politycy Platformy Obywatelskiej wiedzą, że utrzymanie klasycznej partyjnej formuły oznacza dla nich marginalizację. Pojedynczy politycy związani z Tuskiem w ramach wewnętrznych targów mogliby cokolwiek otrzymać, natomiast niektórzy zostaliby wypchnięci z Platformy i znaleźli się na pograniczu politycznego niebytu - zauważył politolog.

Jak dodaje prof. Chwedoruk "jest to także probierz, który miałby przedstawić Donalda Tuska jako jednoczącego opozycję szerzej pojętą niż tylko PO i najbliższe otoczenie, by w ten sposób uczynić go automatycznie kandydatem na prezydenta w wyborach, które odbędą się już po wyborach do Parlamentu Europejskiego".

- Jak nietrudno się domyślić w samej Platformie w jej obecnym kierownictwie i najbliższym otoczeniu nie wywołuje to entuzjazmu, ponieważ oznaczałoby to perspektywę oddania olbrzymiej części politycznej beneficji. Cały wysiłek tych polityków poszedłby na marne, ponieważ ktoś inny przychodzi na gotowe i to osoby kompletnie spoza świata polityki w tym takie, które częściej są obiektem politycznych memów niż poważnych analiz dotyczących przyszłości polskiej polityki

- mówi nam politolog i dodaje że powrót Tuska do krajowej polityki zasługuje na miano problemu.

- Jego komitet powitalny będzie się składał tylko z części aktualnych i byłych działaczy Platformy, bo można się domyślać, że inne ugrupowania opozycyjne mogłyby na to patrzeć z dużym dystansem. Dla nich to oznacza niewiadomą i być może perspektywę marginalizacji - dodaje.

Jak zauważył nasz rozmówca "powstanie takiej listy od Marcinkiewicza po weteranów SLD mogłoby ucieszyć tylko jedną partię, i jest to Prawo i Sprawiedliwość".

- Powrót do rywalizacji Donald Tusk kontra Dobra Zmiana byłby dla PiS- u korzystny ze względu na to, że jest to przeciwnik, na którym ciążą i personalne i partyjne stereotypy z 8 lat przywództwa, i jest to przeciwnik, który pojawia się choćby w pracach dwóch komisji śledczych - zaznaczył prof. Chwedoruk.

Źródło: niezalezna.pl,


SONDA
Wczytuję sondę...

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Poseł PiS idzie na wojnę z "Wyborczą" i "Zetką". Kieruje pozew do sądu za paszkwil

/ Piotr Galant / Gazeta Polska

Pozew przeciwko spółce Agora - wydawcy "Gazety Wyborczej" i Radiu Zet skierował do sądu poseł PiS Andrzej Kosztowniak. Ma to związek z sierpniową publikacją dotyczącą rzekomej afery korupcyjnej w Radomiu w okresie, kiedy parlamentarzysta był prezydentem tego miasta. - Wchodzę na ścieżkę postępowania sądowego z wydawcami tego paszkwilu, który się ukazał 30 sierpnia - powiedział.

"Wchodzę na ścieżkę postępowania sądowego z wydawcami tego paszkwilu, który się ukazał 30 sierpnia" - powiedział dziennikarzom Kosztowniak. Dodał, że pozew został skierowany przeciwko Agorze, autorowi publikacji w „GW” oraz przeciwko Radiu Zet.

Za pośrednictwem mediów polityk prosił mieszkańców Radomia o wsparcie.

Ta sprawa - niestety dla mnie - będzie trwała latami. Mam nadzieję, że skończy się obroną prawdy i "GW" oraz Radio Zet przyznają mi rację, mówiąc o tym , że podały całkowicie kłamliwe informacje dotyczące mojej osoby, tego co posiadam, tego co od kogo dostawałem albo czego nie dostawałem

- stwierdził Kosztowniak.

Według niego wszystkie informacje podane w artykule "GW" były nieprawdziwe.

Te wszystkie rzeczy (…) dotyczące rzekomego domu, który miałem otrzymać; mieszkania, z którego mogłem korzystać do celów biznesowych i spotkań z kobietami, czy też zakupów jakichkolwiek nieruchomości na wspomniane tam osoby (…) są nieprawdą

- zapewniał poseł PiS.

Kosztowniak zaznaczył, że w poniedziałek "GW" opublikowała na jego żądanie sprostowanie. "Mam nadzieję, że doprowadzi to w końcu do tego, że dziennikarze zarówno Radia Zet, jak i GW dokonają rzetelnej weryfikacji materiału na podstawie, którego tworzyli te rzeczy" - stwierdził polityk. Według niego wszystkie te informacje można było łatwo zweryfikować. Dlatego - w ocenie Kosztowniaka - artykuł w "GW" powstał na potrzeby kampanii wyborczej.

Redakcja portalu wyborcza.pl zapowiedziała na środę odpowiedź autora artykułu na sprostowanie Kosztowniaka. Poseł zapowiedział, że z "GW" "będzie rozmawiał tylko w sądzie".

Mam też świadomość tego, że jest szykowany dalszy element uderzenia, nie tyko ze strony GW. Również przeprowadzany był ze mną - w moim przekonaniu - bardzo tendencyjny wywiad przez jednego z dziennikarzy TVN24. Myślę, że będą to kolejne historie z Radomia

- stwierdził Kosztowniak. Dodał, że celem takich materiałów jest uderzenie w PiS przed wyborami samorządowymi i przeniesienie konfliktu radomskiego na grunt ogólnopolski.

Kosztowniak oświadczył, że w pozwie domaga się przede wszystkim przeprosin.

Jak będą wyglądały dalsze ewentualne pozwy to jest element jeszcze pewnej strategii, która przyjąłem z reprezentującą mnie kancelarią prawną. Nie chciałbym w tym momencie o tym mówić

- zaznaczył.


"GW" w artykule autorstwa dziennikarzy gazety oraz Radia Zet podała, że w 2016 roku CBA miało materiał do postawienia zarzutów korupcyjnych dwóm posłom PiS z Radomia. Według "GW" po zmianie władzy sprawę wobec nich wyciszono, a funkcjonariusz, który ją prowadził, odszedł ze służby.

GW" napisała, że układ korupcyjny w Radomiu miał działać od 2007 roku. Według gazety, mieli w nim brać udział przedstawiciele władz miasta i firm. Jak podaje gazeta, w zamian za ustawianie przetargów korzyści majątkowe mieli przyjmować m.in. były prezydent miasta, obecnie poseł PiS Andrzej Kosztowniak, jego doradca i b. poseł Krzysztof Sońta oraz wiceprezydent miasta Igor M. Jak pisze "GW", z całej sprawy przed Jarosławem Kaczyńskim mieli się tłumaczyć Kosztowniak i obecny szef gabinetu premiera Marek Suski, określany przez "GW" jako "radomski baron". Według Suskiego zarzuty "GW" są "na pierwszy rzut oka całkowitym stekiem bzdur". Jak dodał, informacje "Wyborczej" są ciekawe, ponieważ ukazują zarazem skalę inwigilacji opozycji przez rządzącą od 2007 do 2015 r. Platformę Obywatelską.

"Gazeta" napisała, że Kosztowniak jako prezydent Radomia przyjmował korzyści majątkowe od jednego ze znanych radomskich przedsiębiorców w związku z przetargami na różne inwestycje. Miał też m.in. dostać dom, którego budowę sfinansowała firma Romana S. oraz mieszkanie "do dyspozycji".

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl