Sukces IPN za oceanem. Wielkie zainteresowanie filmem „Niezwyciężeni”

/ ipn.gov.pl

Ponad 800 uczniów polskich szkół w Kanadzie obejrzało film Instytutu Pamięci Narodowej „Niezwyciężeni”. Do wspólnej akcji Konsulatu Generalnego RP w Toronto i Związku Nauczycielstwa Polskiego w Kanadzie, pod patronatem IPN, włączyły się szkoły z Toronto, Scarborough, Mississaugi, Oakville, Milton, Hamilton, Oshawy i Kitchener.

Film został wyemitowany w ramach lekcji historii, akademii szkolnych, spotkań z weteranami. Dyrektorzy i nauczyciele szkół organizowali także wykłady towarzyszące projekcji, między innymi na temat Zbrodni Katyńskiej, bitwy o Monte Cassino, Powstania Warszawskiego.

Projekcja filmu wzbudziła wielkie zainteresowanie zarówno wśród uczniów, jak i nauczycieli. Jolanta Wójtowicz, dyrektor Polskiej Szkoły im. Stanisława Staszica w Scarborough, podkreśla wartość projektu w kształtowaniu tożsamości dzieci i młodzieży polonijnej.

Film „Niezwyciężeni” zrobił olbrzymie wrażenie na nas nauczycielach, którzy oglądaliśmy go wielokrotnie. Za każdym razem tak samo wzruszeni, dumni z naszych korzeni i przynależności do narodu tak walecznego. „Niezwyciężeni” dla naszych uczniów to historia o odwadze, poświęceniu, wytrwałości i bohaterstwie. Film przemawia do uczniów świetną grafiką, narracją i szybką akcją. Oni patriotyzm i umiłowanie tego, co polskie, wynoszą z domu rodzinnego. My, nauczyciele kontynuujemy to dzieło, przekazując im to, co ważne: pokazujemy piękno Polski, język ojczysty, historię, tradycje

– mówi.

Jak zaznacza Konsul Generalny Krzysztof Grzelczyk, film „Niezwyciężeni” jest znakomitą formą przekazywania historii wśród polsko-kanadyjskiej młodzieży.

Doskonale zrealizowany, jest atrakcyjnym uzupełnieniem lekcji historii, zachęca młodzież do głębszego poznawania swoich korzeni, a także daje im możliwość zdobycia rzetelnej wiedzy potrzebnej do reprezentowania Polski w Kanadzie, np. w dyskusjach, lub na forum międzynarodowym

– konkluduje.

Podobnie uważa Teresa Szramek, wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego w Kanadzie, która podkreśla wartość współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej i otrzymywanych materiałów związanych z nauczaniem najnowszej historii Polski. – Film wzbudził ogromne zainteresowanie zarówno wśród nauczycieli, jak i uczniów. Jego zaleta to świetne pokazanie kluczowych momentów polskiej historii w interesujący dla ucznia sposób. Krótki, a jakże wymowny w swej treści, bardzo podobał się naszym uczniom. Bardzo pomocne były napisy w języku angielskim. Projekt „Niezwyciężeni” powinien być powtórzony jesienią, a ten doskonały film powinni obejrzeć nie tylko uczniowie polonijnych szkół w Kanadzie, ale i dorośli, członkowie wielu organizacji polonijnych –podsumowuje.

Projekt został zrealizowany w okresie od kwietnia do maja bieżącego roku. Informację o inicjatywie przekazano do wszystkich szkół polskich zarejestrowanych w Związku Nauczycielstwa Polskiego w Kanadzie. Na jesieni tego roku planowane jest dotarcie do jeszcze większej liczby placówek, a także rozszerzenie inicjatywy na organizacje polonijne.

Przedsięwzięcie jest owocem ustaleń podjętych pomiędzy Krzysztofem Grzelczykiem – konsulem generalnym RP w Toronto a Janem Basterem – zastępcą prezesa IPN podczas wizyty delegacji Instytutu w Kanadzie w lutym 2018 r. Wiąże się także z porozumieniem o współpracy, zawartym pomiędzy Instytutem Pamięci Narodowej a Ministerstwem Spraw Zagranicznych 26 czerwca 2017 roku.
 

Źródło: ipn.gov.pl

SONDA
Wczytuję sondę...

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Poseł PiS idzie na wojnę z "Wyborczą" i "Zetką". Kieruje pozew do sądu za paszkwil

/ Piotr Galant / Gazeta Polska

Pozew przeciwko spółce Agora - wydawcy "Gazety Wyborczej" i Radiu Zet skierował do sądu poseł PiS Andrzej Kosztowniak. Ma to związek z sierpniową publikacją dotyczącą rzekomej afery korupcyjnej w Radomiu w okresie, kiedy parlamentarzysta był prezydentem tego miasta. - Wchodzę na ścieżkę postępowania sądowego z wydawcami tego paszkwilu, który się ukazał 30 sierpnia - powiedział.

"Wchodzę na ścieżkę postępowania sądowego z wydawcami tego paszkwilu, który się ukazał 30 sierpnia" - powiedział dziennikarzom Kosztowniak. Dodał, że pozew został skierowany przeciwko Agorze, autorowi publikacji w „GW” oraz przeciwko Radiu Zet.

Za pośrednictwem mediów polityk prosił mieszkańców Radomia o wsparcie.

Ta sprawa - niestety dla mnie - będzie trwała latami. Mam nadzieję, że skończy się obroną prawdy i "GW" oraz Radio Zet przyznają mi rację, mówiąc o tym , że podały całkowicie kłamliwe informacje dotyczące mojej osoby, tego co posiadam, tego co od kogo dostawałem albo czego nie dostawałem

- stwierdził Kosztowniak.

Według niego wszystkie informacje podane w artykule "GW" były nieprawdziwe.

Te wszystkie rzeczy (…) dotyczące rzekomego domu, który miałem otrzymać; mieszkania, z którego mogłem korzystać do celów biznesowych i spotkań z kobietami, czy też zakupów jakichkolwiek nieruchomości na wspomniane tam osoby (…) są nieprawdą

- zapewniał poseł PiS.

Kosztowniak zaznaczył, że w poniedziałek "GW" opublikowała na jego żądanie sprostowanie. "Mam nadzieję, że doprowadzi to w końcu do tego, że dziennikarze zarówno Radia Zet, jak i GW dokonają rzetelnej weryfikacji materiału na podstawie, którego tworzyli te rzeczy" - stwierdził polityk. Według niego wszystkie te informacje można było łatwo zweryfikować. Dlatego - w ocenie Kosztowniaka - artykuł w "GW" powstał na potrzeby kampanii wyborczej.

Redakcja portalu wyborcza.pl zapowiedziała na środę odpowiedź autora artykułu na sprostowanie Kosztowniaka. Poseł zapowiedział, że z "GW" "będzie rozmawiał tylko w sądzie".

Mam też świadomość tego, że jest szykowany dalszy element uderzenia, nie tyko ze strony GW. Również przeprowadzany był ze mną - w moim przekonaniu - bardzo tendencyjny wywiad przez jednego z dziennikarzy TVN24. Myślę, że będą to kolejne historie z Radomia

- stwierdził Kosztowniak. Dodał, że celem takich materiałów jest uderzenie w PiS przed wyborami samorządowymi i przeniesienie konfliktu radomskiego na grunt ogólnopolski.

Kosztowniak oświadczył, że w pozwie domaga się przede wszystkim przeprosin.

Jak będą wyglądały dalsze ewentualne pozwy to jest element jeszcze pewnej strategii, która przyjąłem z reprezentującą mnie kancelarią prawną. Nie chciałbym w tym momencie o tym mówić

- zaznaczył.


"GW" w artykule autorstwa dziennikarzy gazety oraz Radia Zet podała, że w 2016 roku CBA miało materiał do postawienia zarzutów korupcyjnych dwóm posłom PiS z Radomia. Według "GW" po zmianie władzy sprawę wobec nich wyciszono, a funkcjonariusz, który ją prowadził, odszedł ze służby.

GW" napisała, że układ korupcyjny w Radomiu miał działać od 2007 roku. Według gazety, mieli w nim brać udział przedstawiciele władz miasta i firm. Jak podaje gazeta, w zamian za ustawianie przetargów korzyści majątkowe mieli przyjmować m.in. były prezydent miasta, obecnie poseł PiS Andrzej Kosztowniak, jego doradca i b. poseł Krzysztof Sońta oraz wiceprezydent miasta Igor M. Jak pisze "GW", z całej sprawy przed Jarosławem Kaczyńskim mieli się tłumaczyć Kosztowniak i obecny szef gabinetu premiera Marek Suski, określany przez "GW" jako "radomski baron". Według Suskiego zarzuty "GW" są "na pierwszy rzut oka całkowitym stekiem bzdur". Jak dodał, informacje "Wyborczej" są ciekawe, ponieważ ukazują zarazem skalę inwigilacji opozycji przez rządzącą od 2007 do 2015 r. Platformę Obywatelską.

"Gazeta" napisała, że Kosztowniak jako prezydent Radomia przyjmował korzyści majątkowe od jednego ze znanych radomskich przedsiębiorców w związku z przetargami na różne inwestycje. Miał też m.in. dostać dom, którego budowę sfinansowała firma Romana S. oraz mieszkanie "do dyspozycji".

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl