Deklaracja Polski i Izraela. Sławomir Cenckiewicz: W pełni popieram decyzję rządu!

/ Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

Lidia Lemaniak

Dziennikarka portalu Niezalezna.pl

Kontakt z autorem

– Wczorajsza decyzja większości parlamentarnej o usunięciu z nowelizacji ustawy o IPN zapisów, które miały karać publicystów – w gruncie rzeczy za antypolonizm – uważam za  krok w bardzo dobrą stronę – ocenił w rozmowie z Niezalezna.pl prof. Sławomir Cenckiewicz, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego i członek Kolegium IPN.

Wczoraj parlament uchwalił, a prezydent podpisał nowelę ustawy o IPN, uchylającą przepisy karne za przypisywanie Polakom odpowiedzialności za zbrodnie III Rzeszy Niemieckiej.

Zmiana uchyla przepisy wprowadzone styczniową nowelą ustawy o IPN: art. 55a, który grozi karami grzywny i więzienia za przypisywanie polskiemu narodowi i państwu odpowiedzialności m.in. za zbrodnie III Rzeszy Niemieckiej i art. 55b, który głosi, że przepisy karne mają się stosować do obywatela polskiego oraz cudzoziemca - "niezależnie od przepisów obowiązujących w miejscu popełnienia czynu".

O ocenę nowelizacji ustawy o IPN portal Niezalezna.pl poprosił prof. Sławomira Cenckiewicza.

Wczorajsza decyzja większości parlamentarnej o usunięciu z nowelizacji ustawy o IPN zapisów, które miały karać publicystów – w gruncie rzeczy za antypolonizm – uważam za  krok w bardzo dobrą stronę. W pełni popieram decyzję rządu! – podkreślił w rozmowie z naszym portalem prof. Sławomir Cenckiewicz, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego i członek Kolegium IPN.

Prof. Cenckiewicz podkreślił, że "ten pogląd wyrażał już w styczniu, kiedy nowela ustawy o IPN została uchwalona przez Sejm i Senat, a potem podpisana przez pana prezydenta".

Uważam, że zapisy, które wczoraj zostały usunięte od początku były fikcją, iluzją, że państwo polskie będzie mogło skutecznie ścigać ludzi negatywnie do nas i naszej historii nastawionych, którzy uważają, że jesteśmy współwinni zagłady Żydów. Nie kodeksem karnym powinniśmy walczyć o  prawdę historyczną, ale spójną, dobrze wyartykułowaną i zorkiestrowaną opowieścią. Polityki historycznej adresowanej do świata, nie należy też mieszać z polityką historyczną adresowaną do Polaków. Powinna się ona opierać na mozolnym, długotrwałym, perspektywicznym tłumaczeniu tego, czym Polska jest, kim są Polacy, jaki mamy wkład w kulturę, pokonanie nazistowskich Niemców, walkę o wolność z Sowietami, ale tego nie da się załatwić jednym przepisem ustawowym i spocząć na laurach – wyjaśnił historyk.

Nasz rozmówca wskazał, że "czasem należy się opamiętać i cofnąć w polityce, by więcej osiągnąć i nie zaszkodzić Polsce".

I tak się stało wczoraj. Lepiej późno niż wcale. Z tej lekcji powinniśmy wyciągnąć wnioski – zakończył prof. Cenckiewicz.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Tomasz Sakiewicz o wspólnej deklaracji Polski i Izraela: To dowód na dojrzałość polskiej polityki

Źródło: niezalezna.pl


SONDA
Wczytuję sondę...

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Fluor do nart zakazany. Norwegowie boją się o młodzież

/ Pixabay/ 12019

Norweska federacja narciarska (NSF) wprowadziła zakaz stosowania smarów z zawartością fluoru w zawodach do 16 lat w biegach narciarskich. Jak poinformowała NSF są trzy powody tej decyzji, która zapadła na posiedzeniu w niedzielę w Oslo i zaczęła obowiązywać już w poniedziałek.

Najważniejsze są negatywne skutki zdrowotne jak możliwa bezpłodność, zmniejszenie odporności i choroby wątroby oraz udowodnione już w badaniach działanie rakotwórcze.

NSF zwróciła również uwagę na bardzo wysoki koszt takich smarów, powodujący nierówną konkurencję w zależności od zamożności rodziców młodych biegaczy i biegaczek narciarskich.

W ostatnich latach zaobserwowaliśmy prawdziwy wyścig zbrojeń wśród rodziców, którzy przeznaczają tysiące koron na najnowocześniejszy sprzęt i najdroższe smary, dające lepszy ślizg kosztujące 100-200 euro za opakowanie 30 gram. Powoduje to różnice - zarówno finansowe jak i w wynikach

- wyjaśnił Torbjoern Skostad, przewodniczący komitetu do biegów narciarskich przy NSF.

„Poza tym istnieje jeszcze ważny powód środowiskowy ponieważ fluor, po wniknięciu w glebę, pozostaje w niej przez wiele lat” - dodał.

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl