Mamy nowego kardynała!

/ twitter.com/screenshot/@EpiskopatNews

W Watykanie rozpoczął się dziś konsystorz pod przewodnictwem papieża Franciszka, podczas którego godność kardynała otrzymało 14 dostojników z całego świata. Jest wśród nich papieski jałmużnik abp Konrad Krajewski, pierwszy kardynał z nominacji Franciszka.

Wśród nowych purpuratów jest 11 elektorów, czyli kardynałów, którzy mogą uczestniczyć w konklawe, a także trzech dostojników - nieelektorów, mających powyżej 80 lat.

Oprócz Konrada Krajewskiego, jednego z najbliższych współpracowników Franciszka, godność kardynała otrzymali: Antonio dos Santos z Portugalii, Luis Ladaria i

Aquilino Bocos z Hiszpanii, Włosi Angelo Becciu, Angelo De Donatis i Giuseppe Petrocchi, Louis Raphael Sako z Iraku, Thomas Mando Maeda z Japonii, Joseph Coutts z Pakistanu, Desire Tsarahazana z Madagaskaru, Sergio Obeso Rivera z Meksyku, Pedro R. Barreto z Peru, Toribio Ticona z Boliwii.

Na konsystorz w bazylice świętego Piotra przybyły delegacje reprezentujące polskie władze: Adam Kwiatkowski i Paweł Mucha z Kancelarii Prezydenta i Marek Suski z Kancelarii Premiera.

 

Źródło: niezalezna.pl, pap


SONDA
Wczytuję sondę...

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Silne trzęsienie ziemi na Tajwanie

/ Pixabay/ Robert Pastryk

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6 nawiedziło obszar oddalony o ok. 100 km od miasta Hualien na wschodnim wybrzeżu Tajwanu - podały miejscowe służby meteorologiczne. W Tajpej zakołysały się budynki, ale brak doniesień o ofiarach lub zniszczeniach.

Ognisko wstrząsów, które odnotowano około godz. 12.30 (godz. 6.30 w Polsce), znajdowało się na głębokości 31 km.

Tajwan położony jest w pobliżu styku dwóch płyt tektonicznych i dlatego trzęsienia ziemi w tym wyspiarskim państwie nie należą do rzadkości.

Według służb geologicznych USA (USGS) wtorkowy wstrząs miał magnitudę 5,9, a jego hipocentrum było zlokalizowane na głębokości 26 km.

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl