Szczególne relacje Polski i Litwy

/ twitter.com/MSZ_RP

– Polskę i Litwę łączą szczególne relacje – powiedział w Pszczelniku minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Podkreślił, że mamy wspólną wizję Europy, zbliżoną koncepcję zagrożeń i zbieżne interesy strategiczne.

W Pszczelniku pod Myśliborzem odbyły się uroczystości upamiętniające 85. rocznicę lotu litewskich pilotów Steponasa Dariusa i Stasysa Girenasa. Lotnicy chcieli dotrzeć z USA do Kowna, ich samolot rozbił się jednak pod Pszczelnikiem. W uroczystościach wzięli udział ministrowie spraw zagranicznych: Jacek Czaputowicz i Linas Linkeviczius i obrony narodowej Polski oraz Litwy: Mariusz Błaszczak i Raimundas Karoblis.

Polskę i Litwę wiążą szczególne relacje. Łączy nas nie tylko wielowiekowa historia współistnienia i wspólnej państwowości, lecz także podobne doświadczenie zmagania się z imperializmem rosyjskim, a następnie sowieckim – powiedział szef MSZ.

Również dziś w XXI w. znacznie więcej nas łączy niż dzieli; mamy wspólną wizję Europy Środkowej i Wschodniej, zbliżoną koncepcję zagrożeń, zbieżne interesy strategiczne, będące podstawą obustronnie korzystnej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa, energetyki i infrastruktury. Jestem przekonany, że dziś jak chyba nigdy wcześniej pożądana i możliwa jest bliska, solidarna współpraca Polaków i Litwinów. Razem z naszymi litewskimi partnerami pochylamy dziś głowy przed pomnikiem bohaterskich lotników litewskich z przekonaniem, że współpraca miedzy Polską a Litwą będzie się nadal rozwijać w oparciu o strategiczne partnerstwo, historyczne i kulturowe braterstwo oraz wzajemne poszanowanie praw i wolności mniejszości narodowych – mówił Czaputowicz.

Steponas Darius i Stasys Girenas zamierzali pobić rekord długości lotu bez międzylądowania, pokonując trasę o długości ponad 7 tys. km, do Kowna. Swój lot dedykowali Litwie, o czym napisali w testamencie, który sporządzili przed startem. Po 37 godzinach lotu i pokonaniu 6411 km samolot rozbił się 17 lipca o godz. 0:36 w niemieckim lesie, w pobliżu miejscowości Kundham (obecnie Pszczelnik niedaleko Myśliborza). Wrak maszyny i ciała pilotów znaleziono nad ranem.

Przyczyn tragedii nie ustalono, przypuszcza się, że mogły ją spowodować złe warunki pogodowe i wada techniczna samolotu.

Mimo że lot "Lituaniki" odbywał się bez przyrządów radionawigacyjnych, był jednym z najbardziej precyzyjnych na ówczesne czasy. Piloci, jako pierwsi w historii, dostarczyli też pocztę z Ameryki do Europy drogą powietrzną.

Źródło: PAP, niezalezna.pl


SONDA
Wczytuję sondę...

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Mieszkania plus "pod klucz"? Lokatorzy sami zdecydują, jaki chcą standard

/ Pixabay/ Plecesse

Lokatorzy gdyńskiego Mieszkania plus już na etapie naboru muszą zdecydować, w jakim standardzie ma zostać oddane ich mieszkanie - powiedział Tomasz Górnicki, członek zarządu BGK Nieruchomości. Jak dodał, stawka czynszu w przypadku mieszkanie oddanego "pod klucz" będzie wyższa o około 30 proc.

26 października (piątek) rozpocznie się nabór wniosków dla najemców gdyńskiego programu Mieszkanie plus. Jak informował BGK Nieruchomości, 172 mieszkaniami zainteresowanych jest 621 osób (tyle osób wypełniło ankietę).

Jak powiedział Górnicki, "do wyboru jest tzw. standard deweloperski oraz mieszkanie 'pod klucz'". "Stawka czynszu w przypadku mieszkanie oddanego 'pod klucz' będzie wyższa o około 30 proc., w porównaniu do standardu deweloperskiego" - dodał członek zarządu BGK Nieruchomości.

Oddanie mieszkania pod klucz wiąże się "zarówno z wyższymi opłatami, jak i dłuższym oczekiwaniem na mieszkanie" - przypomniał Górnicki. "W mieszkaniu oddanym pod klucz znajdzie się zarówno tak zwany biały montaż, podłogi, glazura kuchenna i łazienkowa" - podał. 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl