Pasikowski kręci film o Janie Nowaku-Jeziorańskim

/ fot. YouTube

Łódź i m.in. wnętrza Pałacu Poznańskich były w ostatnich dniach kolejnymi planami zdjęciowymi powstającego w reżyserii Władysława Pasikowskiego filmu "Kurier", opowiadającego o Janie Nowaku-Jeziorańskim. Obraz ma trafić do kin w przyszłym roku.

Produkcja, której bohaterem jest legendarny "kurier z Warszawy", opowiada o kilkunastu dniach poprzedzających wybuch powstania warszawskiego. Jest to wspólne przedsięwzięcie Muzeum Powstania Warszawskiego i Pasikowskiego, dofinansowane także przez Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF).

Fabularny film powstaje na podstawie scenariusza i w reżyserii Pasikowskiego, który wcześniej zrealizował m.in. "Jacka Stronga", opowiadającego o losach pułkownika Ryszarda Kuklińskiego. Akcja jego nowej produkcji ma się rozgrywać w Warszawie, Londynie i w innych miejscach Europy.

"Kurier" jest filmem sensacyjnym, szpiegowskim, kinem akcji. Fabuła inspirowana jest wydarzeniami historycznymi – nawiązuje do misji Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Jest ona tak ciekawa, że uniesie film sensacyjny, który zaciekawi widza. Będzie w nim wiele przygód oraz zwrotów akcji

 – powiedziała rzeczniczka produkcji Jolanta Wąs podczas niedzielnej konferencji prasowej w Łodzi, gdzie od wtorku realizowano kolejne zdjęcia do filmu.

Dodała, że na tym etapie nie może zdradzić szczegółów powstającej produkcji, w tym obsady. Poinformowała, że zostaną one podane do publicznej wiadomości podczas zaplanowanej na wtorek konferencji prasowej w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Na razie wiadomo oficjalnie, że w filmie wystąpią m.in. Jan Frycz, który wcieli się w postać generała Kazimierza Sosnkowskiego, Tomasz Schuchardt, grający towarzysza podróży Nowaka-Jeziorańskiego, oraz Jakub Wesołowski.

Moja rola to postać Wolskiego, który towarzyszy kurierowi w podróży po Polsce i Europie. Pomaga mu w różnych sytuacjach. Ale im więcej powiedziałbym teraz o tych przygodach, tym więcej zabrałbym widzom

– tłumaczył Schuchardt.

Aktor ocenił, że będzie to "bardziej kino sensacyjne niż biograficzne".

Kiedy czytałem scenariusz, takie obrazy mi się pojawiły. Takie kino jest bardzo potrzebne, a Władysław Pasikowski doskonale wie, jak je robić

– zapewnił.

Zdjęcia do filmu rozpoczęły się w czerwcu w Warszawie i mają potrwać do końca sierpnia. W Łodzi realizowano je od wtorku do niedzieli, m.in. w banku przy ul. Roosevelta, siedzibie Instytutu Europejskiego przy ul. Piotrkowskiej oraz we wnętrzach Pałacu Poznańskich, gdzie kręcono scenę bankietową. Obraz ma trafić do kin w przyszłym roku.

Zdzisław Jeziorański (Jan Nowak to jeden z jego pseudonimów okupacyjnych) urodził się w 1914 r. w Berlinie. Brał udział w kampanii wrześniowej, potem zaangażował się w działalność konspiracyjną - był członkiem Związku Walki Zbrojnej i żołnierzem Armii Krajowej. Uczestniczył m.in. w Akcji "N", w ramach której kolportowano wśród Niemców antyhitlerowskie materiały propagandowe w języku niemieckim. Odbył pięć wypraw na trasie Warszawa - Londyn jako kurier komendanta głównego AK i jego łącznik z rządem polskim w Londynie. Walczył w powstaniu warszawskim.

Po wojnie pozostał za granicą. Od 1948 r. pracował w Radiu BBC. 3 maja 1952 r. poprowadził pierwszą audycję Radia Wolna Europa w języku polskim. Dyrektorem sekcji polskiej RWE był do 1976 r. Następnie zamieszkał w USA, gdzie był rzecznikiem spraw polskich. Swoje przeżycia wojenne opisał w głośnej książce pt. "Kurier z Warszawy". Na stałe wrócił do Polski w 2002 r. Aktywnie włączył się w życie kraju, zaangażował się m.in. w promowanie integracji Polski z Unią Europejską. Zmarł 20 stycznia 2005 r.

 

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl


SONDA
Wczytuję sondę...

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

„Towarzysz Birkut” alarmuje ws. polskiej demokracji i przewiduje... rychły koniec „pisowskiej” władzy

/ twitter.com/screenshot/@PSzubartowicz

Aktor Jerzy Radziwiłowicz wypowiedział się dla tygodnika wydawanego przez szwajcarsko - niemiecką firmę - Ringier Axel Springer. Jak można się było spodziewać, lamentował nad stanem polskiej demokracji pod rządami PiS. Konkretnie nie wie, co mu najbardziej uwiera, ale sięgając po cytat z filmu Wajdy przewiduje, że wkrótce musi nastąpić jakiś spektakularny przełom - co może przecież oznaczać powrót do władzy sprawdzonych towarzyszy z Platformy. Posługując się kolejnym cytatem podpowiada "obrońcom demokracji" jak zachować się w tych trudnych dla nich czasach - „Jak siedzisz w gnoju po szyję, to się nie szarp, bo się całkiem utopisz”. Trudno jednoznacznie odczytać myśl aktora Radziwiłowicza, ale wyczuwamy w niej pewne zniechęcenie i rezygnację...

W wywiadzie dla "Newsweek"a Jerzy Radziwiłowicz ubolewa nad sytuacją społeczno - polityczną w Polsce.

Pytany dlaczego zaangażował się w czytanie konstytucji oznajmił, że chce dać głos w tej sprawie oraz, że to minimum tego, co może zrobić.

Piękny tekst preambuły naszej konstytucji czytam publicznie już dwa i pół roku. Pierwszy raz stało się to, gdy rozpoczęło się niszczenie Trybunału Konstytucyjnego. Było dla mnie jasne, że PiS bierze się za bary z tą instytucją nie po to, aby polepszyć jej prace. Od początku miałem poczucie, że rządzi nami chuligańska formacja, która zmierza w złą stronę. Do partii Kaczyńskiego nie mam za grosz zaufania od czasu pierwszych rządów. Już to, co robili w latach 2005-2007 przerażało mnie, ale wtedy mieli za mało czasu i możliwości, aby dokonać tego, co teraz.

- mówi "Newsweekowi" aktor.

Dość szybko aktor zaczął cytować dialogi z filmu Wajdy "Człowiek z marmuru", w którym sam grał główną rolę - przodownika pracy Mateusza Birkuta. Dla Radziwiłowicza "kłamstwa, chamstwo i buta tej władzy są nie do zniesienia". W tym właśnie momencie posypały się cytaty z „Czlowieka z marmuru” - „Cegła cały czas jest przez władzę podgrzewana. Kwestią czasu jest to, kiedy zacznie parzyć”.

Aktor uważa, że PiS jest obecnie bardziej brutalny i skuteczny, niż w czasie poprzednich rządów.

Nie muszą układać się z nikim w koalicji. Gdy większość sejmowa spadła im z nieba, zrozumieli, że hulaj dusza, więc robią, co chcą.

- ocenia Radziwiłowicz.

Słychać jednak w jego wypowiedzi pewne zwątpienie, a nawet rezygnację, bo jak się wydaje, zaleca "obrońcom demokracji" pasywność i straszy bliżej nieokreślonymi, złymi konsekwencjami ich działań. 

Jak siedzisz w gnoju po szyję, to się nie szarp, bo się całkiem utopisz.

- podpowiada filmowy "Birkut".

Pytany, co go najbardziej uwiera w polskiej rzeczywistości? - odparł:

Trudno powiedzieć co konkretnie. Uwiera wszystko. To, jak ci ludzie się wypowiadają jest okropnie irytujące. Przecież chyba nawet dziecko już rozumie, że nie jest tak, jak próbują nam wmówić. Kłamstwo, szyderstwo, chamstwo i buta tej władzy są nie do zniesienia.

Pod informacją o wywiadzie z Radziwiłowiczem, opublikowaną na Twitterze, wypowiedzieli się użytkownicy tego społecznościowego medium. Jak można było przypuszczać w większości nie podzielali obaw aktora. 

 

Źródło: niezalezna.pl, newsweek.pl, twitter. com

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl