Zagraniczni nauczyciele poznają historię Polski

/ Zrzut ekranu z youtube.com/TV Republika

"Poland in the Heart of European History" to tytuł konferencji edukacyjnej, którą od poniedziałku organizuje IPN dla nauczycieli i edukatorów spoza Polski, głównie z Europy Zachodniej. – To okazja do głębszego poznania zawiłości historii Polski - mówi wiceszef IPN, Mateusz Szpytma.

Dla Instytutu Pamięci Narodowej niezwykle ważne jest zachęcanie nie tylko polskich, ale także zagranicznych nauczycieli, by uczyli o Polsce zgodnie z najlepszą wiedzą historyczną. Ta konferencja, organizowana przez nas już po raz piąty, jest okazją do głębszego poznania zawiłości najnowszej historii Polski i Europy, ale też dyskusji i wymiany doświadczeń edukacyjnych między profesjonalistami z różnych stron świata – powiedział PAP wiceprezes IPN, Mateusz Szpytma.

Podkreślił też, że Polska na świecie jest bardzo często i niesłusznie kojarzona z Holokaustem - dziedzictwem niemieckiego nazizmu.

Chcemy to zmienić. Polska bowiem nie zasługuje na taki wizerunek, który wynika wyłącznie z okupacji jej ziem przez Niemców w latach drugiej wojny światowej. I cieszymy się, że tego rodzaju konferencje, jak uczy nas doświadczenie, przynoszą w tej sprawie bardzo dobre efekty – podkreślił Szpytma.

Dodał, że to właśnie dzięki spotkaniom z polskimi historykami nauczyciele z zagranicy w większym stopniu kojarzą Polskę np. z Solidarnością lub też z Janem Pawłem II.

Konferencja edukacyjna IPN, na której prezes Szpytma dziś przywitał nauczycieli w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki, potrwa do 25 lipca. Bierze w niej udział ponad 30 nauczycieli z całego świata: z Holandii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Grecji, a także Węgier, Chorwacji, Bośni i Hercegowiny, Rumunii, Czarnogóry, Serbii, Albanii, Macedonii i Słowenii. Głównym miejscem obrad, które prowadzone są w języku angielskim, jest podwarszawski pałac w Jabłonnie.

Dziesięciodniowe seminarium - jak podał Instytut - składa się z wykładów i warsztatów prowadzonych przez najlepszych polskich naukowców i dydaktyków, a także licznych wizyt studyjnych w polskich instytucjach edukacyjnych i kulturalnych. Nauczyciele z zagranicy poznają najważniejsze zagadnienia i wątki historii Polski XX wieku w szerokiej europejskiej perspektywie, a także nowoczesne metody nauczania o trudnych tematach, które zostały wypracowane przez IPN.

Źródło: PAP, niezalezna.pl


SONDA
Wczytuję sondę...

Udostępnij

Wczytuję komentarze...

Silne trzęsienie ziemi na Tajwanie

/ Pixabay/ Robert Pastryk

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6 nawiedziło obszar oddalony o ok. 100 km od miasta Hualien na wschodnim wybrzeżu Tajwanu - podały miejscowe służby meteorologiczne. W Tajpej zakołysały się budynki, ale brak doniesień o ofiarach lub zniszczeniach.

Ognisko wstrząsów, które odnotowano około godz. 12.30 (godz. 6.30 w Polsce), znajdowało się na głębokości 31 km.

Tajwan położony jest w pobliżu styku dwóch płyt tektonicznych i dlatego trzęsienia ziemi w tym wyspiarskim państwie nie należą do rzadkości.

Według służb geologicznych USA (USGS) wtorkowy wstrząs miał magnitudę 5,9, a jego hipocentrum było zlokalizowane na głębokości 26 km.

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl