Unijni politycy przyjechali do Polski... i są zachwyceni! "Jesteśmy pod wrażeniem"

/ twitter.com/AndorDeli

Dziś swoją delegację w Polsce zakończyła grupa europosłów z komisji transportu PE. "Jesteśmy pod wrażeniem inwestycji w infrastrukturę w Polsce" - powiedział szef tej delegacji, holenderski europoseł Wim Van De Camp. I co na to Juncker, Verhofstadt i inni krytycy Polski na arenie międzynarodowej?

W delegacji wzięli udział posłowie: Wim van de Camp, Węgier Andor Deli i Kosma Złotowski (PiS). Została ona zorganizowana z inicjatywy europosła Tomasza Poręby (PiS). W ciągu trzech dni europosłowie odwiedzili Podkarpacie, Małopolskę i Mazowsze. Podczas wizyty zobaczyli m.in. lotniska w Jasionce i Balicach, zapoznali się z inwestycjami kolejowymi i drogowymi. W środę odbyli cykl spotkań dot. rozwoju żeglugi śródlądowej w Polsce. To właśnie ta kwestia - jak mówi van De Camp - zrobiła na nim największe wrażenie.

"Program wizyty był bardzo dobry, bardzo napięty. Zaczęliśmy w poniedziałek od infrastruktury lotniczej, omawialiśmy szlak Via Carpatia, następnie transport kolejowy, by zakończyć na spotkaniach w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. To właśnie plan rozwoju tej żeglugi w Polsce bardzo pozytywnie mnie zaskoczył"

- powiedział Holender. Jak zaznaczył, w projektach widzi synergię pomiędzy różnymi rodzajami transportu, przede wszystkim portów nad Bałtykiem z infrastrukturą kolejową.

Podczas wizyty europosłowie przyglądali się inwestycjom infrastrukturalnym na terenie województwa małopolskiego. Spotkania były poświęcone m.in. rozwojowi portu lotniczego w Balicach. Przedstawiciele Komisji obejrzeli m.in. planowany do modernizacji dworzec Rzeszów Główny, a następnie pociągiem PKP Intercity udali się do Krakowa na Dworzec Główny.

W trakcie podróży z Rzeszowa do Krakowa spotkali się z prezesami najważniejszych polskich spółek kolejowych. Tematem rozmów były projekty rozwoju połączeń międzynarodowych pomiędzy UE a Azją, realizowane przez PKP Cargo i PKP LHS w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku. Omawiano również wspólny europejski obszar przewozów pasażerskich.

Van De Camp stwierdził, że podczas kolejnych etapów podróży przekonywał się, że "każda złotówka z UE przeznaczana na inwestycje infrastrukturalne jest tu dobrze wydawana". "Rozmawialiśmy sporo o przyszłym budżecie unijnym, o polityce spójności. Chociaż nie znam szczegółów, to po trzech dniach wizyty wydaje się, że jeśli chodzi o infrastrukturę, relacje Brukseli - która dość twardo podchodzi do wydawania środków na infrastrukturę - z polskim rządem są bardzo dobre" - zaznaczył.

Europoseł Kosma Złotowski (PiS) zwrócił jednak uwagę, że choć delegacja pozytywnie ocenia infrastrukturę, ciągle są opóźnienia w regionach, jeśli chodzi o wydawanie środków unijnych na infrastrukturę. "Wystarczy przejrzeć statystki wydawania pieniędzy i okaże się, że niektóre województwa mają spore zaległości. Jest sporo pieniędzy unijnych, których nie wydano, a które powinno się wydać na drogi i inną infrastrukturę" - zaznaczył.

Złotowski stwierdził, że Polska może być szczególnie dumna z osiągnięć w transporcie kolejowym. Jak wskazał, to pokazuje, jak ważne jest utrzymanie wydatków na politykę spójności na obecnym poziomie. "Chciałbym, żeby moi koledzy wrócili do Brukseli w przekonaniu, że polityka spójności działa, choć wiele jeszcze trzeba zrobić, żeby komfort podróżowania w UE nie różnił się w zależności od regionu czy państwa członkowskiego” – stwierdził.

Na Podkarpaciu delegacja zapoznała się z projektem szlaku Via Carpatia i innymi projektami infrastrukturalnymi. „Via Carpatia, Rail Baltica, rozwój infrastruktury kolejowej – wszystko to wpisuje się w pozytywną wizję rozwoju Polski dotyczącą transportu, w przedefiniowanie szlaków i rozwój na linii Północ-Południe” – powiedział Poręba (PiS). Europoseł podkreślił bardzo dobrą współpracę z Komisją Europejską, która już uwzględnia szlak Via Carpatia w najważniejszych dokumentach.

Pakiet Mobilności był głównym tematem rozmów ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka z przedstawicielami delegacji. Chodzi o projekt przepisów dotyczących zasad delegowania pracowników w transporcie międzynarodowym. Prace nad nim trwają od maja 2017 roku. Jest to jeden z ważniejszych tematów omawianych obecnie na forum unijnym. Polska popiera rozwiązania zmierzające do polepszenia warunków pracy w sektorze transportu drogowego, przy równoczesnym zachowaniu wolnej konkurencji w wykonywaniu międzynarodowych przewozów drogowych i konkurencyjności gospodarki UE. Van de Camp jest jednym ze sprawozdawców projektu nowych przepisów w PE.

W środę delegacja spotkała się też z prezesem PKP Krzysztofem Mamińskim i przedstawicielami ministerstwa inwestycji i rozwoju.

Źródło: PAP, niezalezna.pl


SONDA
Wczytuję sondę...

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Rowerowy złodziej zatrzymany

Wpadł złodziej rowerów / dolnoslaska.policja.gov.pl

Policjanci z komendy miejskiej we Wrocławiu, realizując czynności operacyjne, zatrzymali mężczyznę podejrzanego o 26 kradzieży, w tym 11 kradzieży rowerów z terenu miasta. Działając w tej sprawie funkcjonariusze odzyskali już skradziony sportowy jednoślad o wartości ponad 10 tys. złotych. Okazało się, że sprawca kradł również torebki oraz plecaki, a następnie wykorzystywał znajdujące się wewnątrz karty bankomatowe i płacił zbliżeniowo za swoje zakupy.

Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego z Komisariatu Policji Wrocław - Śródmieście współdziałając z policjantami pionu kryminalnego z wrocławskiej komendy miejskiej, namierzyli mężczyznę podejrzanego o liczne kradzieże mienia. Okazał się nim 28-latek przebywający aktualnie na terenie miasta.

Policjanci mając podejrzenia od pewnego czasu obserwowali mężczyznę mogącego mieć związek z kradzieżami. Funkcjonariusze ustalili, że przebywa on w jednym z miejscowych hosteli. Tam też dokonali jego zatrzymania, ujawniając przy 28-latku też blisko 20 porcji amfetaminy oraz przedmioty mogące służyć do popełniania przestępstw i wykroczeń.

Sprawdzenia potwierdziły, że jest również osobą poszukiwaną listem gończym.

Po dalszych czynnościach okazało się, że mężczyzna ma na swoim koncie 11 kradzieży jednośladów z terenu Wrocławia o łącznej wartości ponad 27 tysięcy złotych. Podejrzany oprócz rowerów kradł również damskie torebki z zawartością, plecaki oraz telefony. W przestępczym procederze miał dostęp do portfeli z pieniędzmi, dokumentów, a także kart bankomatowych. Skradzionymi kartami bankomatowymi dokonał co najmniej 10 nieuprawnionych transakcji zbliżeniowych.

Potwierdzono też, że 28-latek kradł rowery za pomocą nożyc, po czym sprzedawał je przypadkowym osobom lub oddawał do lombardu. Uzyskane w ten sposób pieniądze przeznaczał na własne potrzeby.

Właśnie w jednym z takich punktów policjanci pionu operacyjnego z Wrocławia odzyskali sportowy rower o wartości ponad 10 tysięcy złotych, który następnie przekazali jego właścicielce. Kobieta nie kryła zadowolenia ponieważ zawodowo wykorzystuje swój jednoślad do treningów i rywalizacji wśród profesjonalistów. Tylko w tym roku, na odzyskanym rowerze, zdobyła I miejsce w Mistrzostwach Polski w Kryterium Ulicznym, w kategorii do 23 lat.

Zatrzymany przez policjantów 28-latek, trafił prosto do aresztu i usłyszał 26 zarzutów. Przyznał się do popełnienia wszystkich zarzucanych czynów. Teraz o jego dalszym losie zadecyduje sąd.

Grozi mu kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl