Kraków: Przedostatni odcinek Alei Złotych Serc gotowy

/ facebook.com/alejazlotychserc

Przedostatni odcinek ścieżki sensorycznej, tzw. Alei Złotych Serc, otwarto w czwartek przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie. Ścieżka pomaga dzieciom z dysfunkcjami wzroku lepiej poznawać świat.

Otwarty dziś odcinek ścieżki sensorycznej jest czwartym z pięciu planowanych. Kilkudziesięciometrowy fragment Alei ma różne podłoża – m.in. kamienie imitujące dno rzeki, kostkę brukową przypominającą powierzchnię Rynku Głównego w Krakowie czy skały przywodzące na myśl szczyty górskie.

Dzięki nim dzieci mogą ćwiczyć logiczne i abstrakcyjne myślenie. W budowie ścieżki pomogli wolontariusze oraz, po godzinach, pracownicy ośrodka przy ul. Tynieckiej.

Koszt budowy czterech odcinków ścieżki sensorycznej wyniósł co najmniej 120 tys. zł. Na budowę piątego, najdroższego odcinka, potrzeba około 100 tys. Pieniądze zbiera Fundacja Edukacyjna Dialog.

To, co udało się zrobić dotychczas, jest zasługą ludzi o złotych sercach, osób które bezinteresownie wsparły projekt – czy to finansowo, czy przekazując konkretne materiały na budowę ścieżki

– powiedziała pomysłodawczyni Alei Złotych Serc i założycielka Fundacji Edukacyjnej Dialog Agnieszka Rzehak.

Piąty odcinek ścieżki będzie strefą dźwięku z urządzeniami emitującymi drgania i z szumiącymi roślinami. Znajdą się tam też telegraf akustyczny, dzwony rurowe i inne instrumenty muzyczne.

Pierwsze odcinki Alei Złotych Serc powstały w ubiegłym roku. Mają one zróżnicowane stopnie trudności, pomagają dzieciom wyobrazić sobie środowisko naturalne.

Na tzw. moście birmańskim najmłodsi mogą uczyć się kroku przesuwanego. Fragment ścieżki jest też przeznaczony dla dzieci poruszających się na wózkach.

W strefie zapachów z fontanną i podniesioną rabatą uczniowie mogą węchem i dotykiem poznawać różnokształtne i zapachowe rośliny, jak lawenda, róże i zioła.

Źródło: niezalezna.pl, PAP


SONDA
Wczytuję sondę...

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Rowerowy złodziej zatrzymany

Wpadł złodziej rowerów / dolnoslaska.policja.gov.pl

Policjanci z komendy miejskiej we Wrocławiu, realizując czynności operacyjne, zatrzymali mężczyznę podejrzanego o 26 kradzieży, w tym 11 kradzieży rowerów z terenu miasta. Działając w tej sprawie funkcjonariusze odzyskali już skradziony sportowy jednoślad o wartości ponad 10 tys. złotych. Okazało się, że sprawca kradł również torebki oraz plecaki, a następnie wykorzystywał znajdujące się wewnątrz karty bankomatowe i płacił zbliżeniowo za swoje zakupy.

Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego z Komisariatu Policji Wrocław - Śródmieście współdziałając z policjantami pionu kryminalnego z wrocławskiej komendy miejskiej, namierzyli mężczyznę podejrzanego o liczne kradzieże mienia. Okazał się nim 28-latek przebywający aktualnie na terenie miasta.

Policjanci mając podejrzenia od pewnego czasu obserwowali mężczyznę mogącego mieć związek z kradzieżami. Funkcjonariusze ustalili, że przebywa on w jednym z miejscowych hosteli. Tam też dokonali jego zatrzymania, ujawniając przy 28-latku też blisko 20 porcji amfetaminy oraz przedmioty mogące służyć do popełniania przestępstw i wykroczeń.

Sprawdzenia potwierdziły, że jest również osobą poszukiwaną listem gończym.

Po dalszych czynnościach okazało się, że mężczyzna ma na swoim koncie 11 kradzieży jednośladów z terenu Wrocławia o łącznej wartości ponad 27 tysięcy złotych. Podejrzany oprócz rowerów kradł również damskie torebki z zawartością, plecaki oraz telefony. W przestępczym procederze miał dostęp do portfeli z pieniędzmi, dokumentów, a także kart bankomatowych. Skradzionymi kartami bankomatowymi dokonał co najmniej 10 nieuprawnionych transakcji zbliżeniowych.

Potwierdzono też, że 28-latek kradł rowery za pomocą nożyc, po czym sprzedawał je przypadkowym osobom lub oddawał do lombardu. Uzyskane w ten sposób pieniądze przeznaczał na własne potrzeby.

Właśnie w jednym z takich punktów policjanci pionu operacyjnego z Wrocławia odzyskali sportowy rower o wartości ponad 10 tysięcy złotych, który następnie przekazali jego właścicielce. Kobieta nie kryła zadowolenia ponieważ zawodowo wykorzystuje swój jednoślad do treningów i rywalizacji wśród profesjonalistów. Tylko w tym roku, na odzyskanym rowerze, zdobyła I miejsce w Mistrzostwach Polski w Kryterium Ulicznym, w kategorii do 23 lat.

Zatrzymany przez policjantów 28-latek, trafił prosto do aresztu i usłyszał 26 zarzutów. Przyznał się do popełnienia wszystkich zarzucanych czynów. Teraz o jego dalszym losie zadecyduje sąd.

Grozi mu kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl