Kraków: plac zabaw przy centrum żydowskim

/ Birczanin

Plac zabaw dla dzieci i miniogród otwarto przy Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie (JCC Kraków) przy ul. Miodowej. Przestrzeń ta ma służyć nie tylko wychowankom Żydowskiego Przedszkola i Żłobka "Frajda", ale też dzieciom z dzielnicy Kazimierz.

JCC Kraków zostało otwarte 10 lat temu przez brytyjskiego księcia Karola i od początku działalności skupia się na: opiece nad ocalałymi z Holokaustu, edukacji oraz na odbudowie żydowskiego życia w Krakowie.

Plac zabaw i ogród to miejsce przeznaczone nie tylko dla naszych dzieci z "Frajdy", ale także dla dzieci z krakowskiego Kazimierza. Jesteśmy otwarci, chcemy być miejscem spotkań dla wszystkich: Żydów i nie-Żydów  

– powiedział dyrektor JCC Jonathan Ornstein.

Między budynkiem JCC a Synagogą Tempel udało się stworzyć mini ogród i plac zabaw dla najmłodszych dzieci.

Ustawiono tam m.in. piaskownicę, trampolinę, obrotowe siedzisko, labirynt, w którym trzeba odnaleźć drogę między drewnianymi palami, niski mostek linowy, podest do występów i miejsce, gdzie dzieci będą mogły samodzielnie sadzić rośliny.

"Cieszymy się bardzo, ponieważ wcześniej korzystaliśmy z okolicznych placów zabaw. Teraz będziemy mogli nawet przy kapryśnej pogodzie, choćby na chwilę wyjść z dziećmi na zewnątrz"

– mówiła Małgorzata Pustuł, dyrektor działającej od 2017 r. "Frajdy". To pierwsza niereligijna placówka w Krakowie, która umożliwia dzieciom poznanie kultury i historii żydowskiej. Do żydowskiego żłobka uczęszcza obecnie pięcioro dzieci, do przedszkola dziewięcioro, z czego troje jest w "zerówce".

Plac zabaw im. Rodziny Taube będzie dostępny dla dzieci z Kazimierza po godz. 17. Powstał dzięki darowi Tada Taube – amerykańskiego biznesmena i filantropa, który urodził się w Krakowie w 1931 r. i na kilka tygodni przez rozpoczęciem II wojny światowej wyemigrował z rodziną do Stanów Zjednoczonych. Jest założycielem i prezesem fundacji Taube Philanthropies i wspiera różne organizacje charytatywne, instytucje naukowe, organizacje kulturalne i religijne w Kalifornii, jak również w Polsce, których celem jest odrodzenie i rozwój życia żydowskiego.

W ogrodzie ustawiono model samolotu – wzorowany na samolociku, w którym kilkuletni Tad został w 1936 r. sfotografowany w Rabce ze swoją siostrą.

Nowo powstały mini ogród nosi imię Shany Penn - dyrektorki wykonawczej Taube Philanthropies, która angażuje się w rozwój dialogu polsko-żydowskiego i jest autorką książek "Podziemie Kobiet" oraz "Sekret Solidarności. Kobiety, które pokonały komunizm w Polsce". "To, co robi JCC w Krakowie można nazwać wzrastaniem i fantastycznie jest obserwować, jak rośnie tu nowe pokolenie" – powiedziała Shana Penn.

Źródło: niezalezna.pl, PAP


SONDA
Wczytuję sondę...

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Rowerowy złodziej zatrzymany

Wpadł złodziej rowerów / dolnoslaska.policja.gov.pl

Policjanci z komendy miejskiej we Wrocławiu, realizując czynności operacyjne, zatrzymali mężczyznę podejrzanego o 26 kradzieży, w tym 11 kradzieży rowerów z terenu miasta. Działając w tej sprawie funkcjonariusze odzyskali już skradziony sportowy jednoślad o wartości ponad 10 tys. złotych. Okazało się, że sprawca kradł również torebki oraz plecaki, a następnie wykorzystywał znajdujące się wewnątrz karty bankomatowe i płacił zbliżeniowo za swoje zakupy.

Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego z Komisariatu Policji Wrocław - Śródmieście współdziałając z policjantami pionu kryminalnego z wrocławskiej komendy miejskiej, namierzyli mężczyznę podejrzanego o liczne kradzieże mienia. Okazał się nim 28-latek przebywający aktualnie na terenie miasta.

Policjanci mając podejrzenia od pewnego czasu obserwowali mężczyznę mogącego mieć związek z kradzieżami. Funkcjonariusze ustalili, że przebywa on w jednym z miejscowych hosteli. Tam też dokonali jego zatrzymania, ujawniając przy 28-latku też blisko 20 porcji amfetaminy oraz przedmioty mogące służyć do popełniania przestępstw i wykroczeń.

Sprawdzenia potwierdziły, że jest również osobą poszukiwaną listem gończym.

Po dalszych czynnościach okazało się, że mężczyzna ma na swoim koncie 11 kradzieży jednośladów z terenu Wrocławia o łącznej wartości ponad 27 tysięcy złotych. Podejrzany oprócz rowerów kradł również damskie torebki z zawartością, plecaki oraz telefony. W przestępczym procederze miał dostęp do portfeli z pieniędzmi, dokumentów, a także kart bankomatowych. Skradzionymi kartami bankomatowymi dokonał co najmniej 10 nieuprawnionych transakcji zbliżeniowych.

Potwierdzono też, że 28-latek kradł rowery za pomocą nożyc, po czym sprzedawał je przypadkowym osobom lub oddawał do lombardu. Uzyskane w ten sposób pieniądze przeznaczał na własne potrzeby.

Właśnie w jednym z takich punktów policjanci pionu operacyjnego z Wrocławia odzyskali sportowy rower o wartości ponad 10 tysięcy złotych, który następnie przekazali jego właścicielce. Kobieta nie kryła zadowolenia ponieważ zawodowo wykorzystuje swój jednoślad do treningów i rywalizacji wśród profesjonalistów. Tylko w tym roku, na odzyskanym rowerze, zdobyła I miejsce w Mistrzostwach Polski w Kryterium Ulicznym, w kategorii do 23 lat.

Zatrzymany przez policjantów 28-latek, trafił prosto do aresztu i usłyszał 26 zarzutów. Przyznał się do popełnienia wszystkich zarzucanych czynów. Teraz o jego dalszym losie zadecyduje sąd.

Grozi mu kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl