Kraków: jak skomunikować Kliny

/ geralt

Nowy węzeł drogowy na autostradzie A4 lub wybudowanie równoległych do niej dróg to propozycje rozwiązań komunikacyjnych dla osiedla "Spacerowa", które w ramach programu Mieszkanie Plus ma powstać na krakowskich Klinach. Propozycje te trafiły do krakowskiego oddziału GDDKiA.

W ramach rządowego programu na Klinach ma powstać 1,1 tys. mieszkań. Ich budowa miałaby się rozpocząć z końcem roku 2019 lub na przełomie 2019/20.

"Wiemy, że Kliny są słabo skomunikowane z Krakowem i nawet obecni mieszkańcy, ale też prywatni inwestorzy, którzy zabudowują ten fragment miasta mają problem. Będziemy starali się wypracować najlepszy model"

– mówił członek zarządu BGK Nieruchomości S.A. Grzegorz Muszyński. Dodał, że beneficjentami nowego rozwiązania będą nie tylko mieszkańcy osiedla "Spacerowa", ale całych Klinów.

Pierwsza propozycja to wybudowanie w przedłużeniu ul. Stanisława Działowskiego nowego węzła drogowego na autostradzie A4, który umożliwiłby włączenie się do ruchu na tej drodze. To rozwiązanie wymagałoby jednak zgody ministra infrastruktury.

Druga propozycja zakłada wybudowanie równolegle do A4 nowych dróg: 1,5 km drogi do węzła Skawina i 1,5 km od węzła Skawina w kierunku Krakowa wraz z dodatkowymi rondami. Jak mówił Muszyński, w obu wariantach koszty inwestycji byłyby podobne i wyniosłyby kilkanaście milionów złotych. Nie wykluczył, że w trakcie rozmów z GDDKiA może się pojawić jeszcze inna koncepcja.

"Nie są to megainwestycje, a mogłyby pomóc mieszkańcom całych Klinów w funkcjonowaniu" – podkreślił przedstawiciel BGK Nieruchomości S.A. Dodał, że sposób finansowania tej inwestycji to "sprawa otwarta".

W konkursie na projekt osiedla mieszkaniowego Spacerowa w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus wygrała pracownia pod przewodnictwem architekta Andrzeja M. Chołdzyńskiego. Na 18 ha ma powstać ok. 1,1 tys. mieszkań o powierzchni od 26 do 78 m kw. Zwycięski projekt uwzględnia także miejsce na szkołę, przedszkole, żłobek, dom kultury, bibliotekę oraz przestrzenie rekreacyjno-sportowe. Na publicznie dostępne tereny zielone przeznaczono ponad 25 proc. obszaru nieruchomości. Inwestycja na Klinach jest realizowana w oparciu o zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

Źródło: niezalezna.pl, PAP


SONDA
Wczytuję sondę...

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Stachowiak-Różecka: mieszkańcy mają wpływ na wygląd miasta

Mirosława Stachowiak-Różecka / facebook.com/rozecka

Najważniejsza po wyborach będzie koalicja z mieszkańcami Wrocławia, którzy na spotkaniach zgłaszali wiele postulatów dotyczących miasta – powiedziała Mirosława Stachowiak-Różecka, kandydatka Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Wrocławia.

Posłanka Prawa i Sprawiedliwości, kandydatka Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Wrocławia dziś, na ostatniej konferencji prasowej przed ciszą wyborczą wystąpiła wspólnie z kandydatami na radnych. Trzymali oni banery z poszczególnymi punktami programu.

To są postulaty mieszkańców zgłaszane przez nich na spotkaniach. Dziękujemy wrocławianom za te propozycje. Liczymy, że w niedzielę będziemy mogli cieszyć się ze zwycięstwa w wyborach. Jeszcze ważniejsze jest, by wrocławianie poszli do wyborów i zagłosowali, by mieli wpływ na to, jak będzie wyglądać miasto przez następne pięć lat

- powiedziała Stachowiak-Różecka.

Pytana przez dziennikarzy o ewentualne możliwe koalicje po wyborach powiedziała, że są one możliwe „z każdym, kto myśli podobnie o mieście i chce działać dla dobra i na rzecz Wrocławia”.

- Najważniejsza dla Wrocławia jest jednak koalicja z mieszkańcami. Przekonałam się o tym na wielu spotkaniach, że wrocławianie oczekują, by wreszcie ich słuchano w sprawach dla nich najważniejszych. Oni są współautorami mojego programu i liczę na dalszą współpracę, na to, że będą się angażować - powiedziała kandydatka Zjednoczonej Prawicy.

Dodała, że ma ogromną satysfakcję wynikającą z tego, że program zgłoszony przez nią w trakcie poprzednich wyborów w 2014 r. był „kanwą dyskusji o Wrocławiu przez cztery następne lata”.

I wiele postulatów z tamtego mojego programu jest obecnie częścią programów wielu kandydatów na prezydenta. To wróży dobrą współpracę, to pokazuje, że wielu z nas rozumie, co jest Wrocławiowi potrzebne. To daje szanse na rzeczywiście dobrą współpracę w radzie miejskiej

- powiedziała Stachowiak-Różecka.

Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę 21 października, zaś druga tura wyborów - 4 listopada.

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl