Papież Franciszek rozpoczął pielgrzymkę. Dziś przybył do Wilna

/ TVP Info/print screen

Papież Franciszek przybył dziś do Wilna. Litwa jest pierwszym etapem jego czterodniowej podróży, w trakcie której odwiedzi też Łotwę i Estonię.

Na wileńskim lotnisku papieża powitała prezydent Litwy Dalia Grybauskaite. Po krótkiej ceremonii Franciszek pojedzie do Pałacu Prezydenckiego, gdzie będzie rozmawiał z szefową państwa.

Po tym spotkaniu papież wygłosi przemówienie do przedstawicieli wszystkich władz.
Po południu Franciszek odwiedzi kaplicę Matki Bożej Ostrobramskiej, gdzie odmówi modlitwę i złoży dar. Obecna będzie tam również prezydent Grybauskaite.

Na zakończenie pierwszego dnia wizyty odbędzie się spotkanie Franciszka z młodzieżą na placu przed wileńską katedrą. Papież wygłosi przemówienie do tysięcy młodych ludzi. Będzie również modlić się w kaplicy świętego Kazimierza w katedrze.

Na pokładzie samolotu papież, pozdrawiając ponad 60 wysłanników z całego świata, podziękował za to, że towarzyszą mu w pielgrzymce i informują ludzi o jej przebiegu.

Mówiąc o Litwie, Łotwie i Estonii podkreślił:

To trzy kraje, które są podobne do siebie, ale są inne.

Powiedział, że zadaniem dziennikarzy będzie to, aby "z uwagą dostrzec podobieństwa i różnice". Kraje te - mówił - mają wspólną historię, ale zarazem inną.

Źródło: niezalezna.pl, PAP


SONDA
Wczytuję sondę...

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Otylia Swim Tour zawita do Łodzi. Trenuj z mistrzynią olimpijską

Otylia Jędrzejczak / By Fryta 73 from Strzegom - Otylia Jędrzejczak, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=42109129

Rekordowa liczba ponad 300 dzieci ma wziąć udział w niedzielnym treningu pływackim pod okiem Otylii Jędrzejczak w Zatoce Sportu w Łodzi. "Liczy się dobra zabawa, bo drogę w sporcie zaczyna się od polubienia treningów” - zapowiada mistrzyni olimpijska z Aten.

W ramach cyklu Otylia Swim Tour najbardziej utytułowana polska pływaczka, od kilku lat do wspólnych treningów na pływalniach w różnych miastach Polski zaprasza młodzież szkolną, a także ich rodziców, trenerów i nauczycieli wychowania fizycznego. Nieodpłatne zajęcia z młodymi adeptami pływania, na których mogą oni doskonalić swoje umiejętności ma być promocją sportu i zdrowego trybu życia oraz motywacją dla najmłodszych do systematycznego treningu.

"Najważniejsze jest, żeby dzieci dobrze się bawiły, bo tak właśnie zaczyna się drogę w sporcie, od zabawy, od polubienia treningów. Wierzę, że dzieci zakończą niedzielę w stu procentach zadowolone" – podkreśliła Jędrzejczak.

Jak dodała, w Łodzi odbędzie się rekordowa edycja na trasie tegorocznego cyklu. "Najczęściej w zajęciach bierze udział między 100, a 150 dzieciaków. Ale w Łodzi mamy doskonałe warunki, bo jest duża sala gimnastyczna i piękna pięćdziesięciometrowa pływalnia, więc mogliśmy przyjąć więcej uczestników" – wyjaśniła.

W łódzkim treningu pod okiem utytułowanej pływaczki i jej sztabu szkoleniowego ma wziąć udział ponad 300 młodych adeptów pływania. Podczas całodniowych zajęć w Zatoce Sportu czeka ich sporo atrakcji, poczynając od pakietów startowych przygotowanych przez partnerów Fundacji Otylii Jędrzejczak, poprzez wiele godzin świetnej zabawy nie tylko w wodzie. Podczas lekcji dzieci uczą się pływać i doskonalą swoją technikę a także poznają zasady prawidłowej rozgrzewki, czy właściwej postawy na lądzie. Trzykrotnej rekordzistce świata w treningach pomagają byli reprezentanci Polski, szkoleniowcy zawodników startujących na międzynarodowych imprezach, fizjoterapeuci oraz trenerzy przygotowania motorycznego.

Jak podkreśla Jędrzejczak, w szkoleniu przyszłych sportowców, równie istotna jest edukacja rodziców i trenerów. Będą oni mieli okazję spotkać się i porozmawiać z psychologiem sportowym oraz dietetykiem.

"Od samego początku projektu stawialiśmy mocno nie tylko na edukację dzieci, ale również rodziców. Z własnego doświadczenia doskonale wiem, jak ważny dla młodej osoby zaczynającej pływać jest kontakt z psychologiem sportowym. Rodzice dowiedzą się też tego, jak powinna wyglądać dieta adepta pływania" - tłumaczyła mistrzyni olimpijska z Aten.

W tym roku Otylia Jędrzejczak i jej sztab przeszkolą w całej Polsce ponad tysiąc dzieci. Projekt finansowany jest przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Po zajęciach w Łodzi Otylia Swim Tour odbędzie się jeszcze w Krakowie (27 października) i Toruniu (17 listopada).

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl