"Zobacz, usłysz, poczuj teatr"

/ pixabay.com/HolgersFotografie

Trzy spektakle zostaną przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami wzroku i słuchu przez Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. Będzie ich można posłuchać i zobaczyć od października.

Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu rozpoczyna drugą edycję projektu "Zobacz, usłysz, poczuj teatr", skierowaną do osób niewidomych i niesłyszących.

- Dla młodszych widzów przygotowaliśmy baśń "Kopciuszek", a dla dorosłych francuską komedię "Kolacja dla głupca" i rosyjski dramat "Romans" - powiedziała Marcelina Hertmann z biura promocji kaliskiego teatru. Spektakle zostaną przetłumaczone na język migowy i opracowane za pomocą techniki audiodeskrypcji.

- To usługa dla osób niewidomych i słabowidzących, która opisuje bohaterów, ich wygląd, ubiór, mimikę, gestykulację, miejsce akcji i kolory - wyjaśniła Hertmann.

Dzięki audiodeskrypcji osoby niewidome wiedzą co dzieje się na scenie, a jednocześnie ta usługa nie przeszkadza widzom słyszącym, bo głos lektora opisującego wydarzenia nadawany jest bezprzewodowo przez specjalne zestawy słuchawkowe.

- Z kolei spektakle tłumaczone na język migowy stanowią atrakcję dla słyszących widzów i dają im możliwość zapoznania się z tym językiem - powiedziała Marcelina Hertmann.

Kaliski teatr zaplanował też bezpłatne dwudniowe warsztaty z tworzenia scenariusza audiodeskrypcji prowadzone przez profesjonalistów z Fundacji Audiodeskrypcja. Odbędą się one w teatrze 1 i 2 października w godzinach od 14.00 do 19.00.

W ramach projektu zaplanowano warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży niesłyszącej, które poprowadzi aktor kaliskiego teatru.

Dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów wstęp na spektakle jest bezpłatny. Dla grup zorganizowanych spoza Kalisza przewidziana jest refundacja kosztów podróży.

Projekt finansowany jest z pieniędzy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kultura dostępna" oraz z pieniędzy samorządu woj. wielkopolskiego.

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


SONDA
Wczytuję sondę...

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Otylia Swim Tour zawita do Łodzi. Trenuj z mistrzynią olimpijską

Otylia Jędrzejczak / By Fryta 73 from Strzegom - Otylia Jędrzejczak, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=42109129

Rekordowa liczba ponad 300 dzieci ma wziąć udział w niedzielnym treningu pływackim pod okiem Otylii Jędrzejczak w Zatoce Sportu w Łodzi. "Liczy się dobra zabawa, bo drogę w sporcie zaczyna się od polubienia treningów” - zapowiada mistrzyni olimpijska z Aten.

W ramach cyklu Otylia Swim Tour najbardziej utytułowana polska pływaczka, od kilku lat do wspólnych treningów na pływalniach w różnych miastach Polski zaprasza młodzież szkolną, a także ich rodziców, trenerów i nauczycieli wychowania fizycznego. Nieodpłatne zajęcia z młodymi adeptami pływania, na których mogą oni doskonalić swoje umiejętności ma być promocją sportu i zdrowego trybu życia oraz motywacją dla najmłodszych do systematycznego treningu.

"Najważniejsze jest, żeby dzieci dobrze się bawiły, bo tak właśnie zaczyna się drogę w sporcie, od zabawy, od polubienia treningów. Wierzę, że dzieci zakończą niedzielę w stu procentach zadowolone" – podkreśliła Jędrzejczak.

Jak dodała, w Łodzi odbędzie się rekordowa edycja na trasie tegorocznego cyklu. "Najczęściej w zajęciach bierze udział między 100, a 150 dzieciaków. Ale w Łodzi mamy doskonałe warunki, bo jest duża sala gimnastyczna i piękna pięćdziesięciometrowa pływalnia, więc mogliśmy przyjąć więcej uczestników" – wyjaśniła.

W łódzkim treningu pod okiem utytułowanej pływaczki i jej sztabu szkoleniowego ma wziąć udział ponad 300 młodych adeptów pływania. Podczas całodniowych zajęć w Zatoce Sportu czeka ich sporo atrakcji, poczynając od pakietów startowych przygotowanych przez partnerów Fundacji Otylii Jędrzejczak, poprzez wiele godzin świetnej zabawy nie tylko w wodzie. Podczas lekcji dzieci uczą się pływać i doskonalą swoją technikę a także poznają zasady prawidłowej rozgrzewki, czy właściwej postawy na lądzie. Trzykrotnej rekordzistce świata w treningach pomagają byli reprezentanci Polski, szkoleniowcy zawodników startujących na międzynarodowych imprezach, fizjoterapeuci oraz trenerzy przygotowania motorycznego.

Jak podkreśla Jędrzejczak, w szkoleniu przyszłych sportowców, równie istotna jest edukacja rodziców i trenerów. Będą oni mieli okazję spotkać się i porozmawiać z psychologiem sportowym oraz dietetykiem.

"Od samego początku projektu stawialiśmy mocno nie tylko na edukację dzieci, ale również rodziców. Z własnego doświadczenia doskonale wiem, jak ważny dla młodej osoby zaczynającej pływać jest kontakt z psychologiem sportowym. Rodzice dowiedzą się też tego, jak powinna wyglądać dieta adepta pływania" - tłumaczyła mistrzyni olimpijska z Aten.

W tym roku Otylia Jędrzejczak i jej sztab przeszkolą w całej Polsce ponad tysiąc dzieci. Projekt finansowany jest przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Po zajęciach w Łodzi Otylia Swim Tour odbędzie się jeszcze w Krakowie (27 października) i Toruniu (17 listopada).

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl