Strategiczna faza manewrów Maple Arch-18

/ mat. LITPOLUKRBRIG / http://litpolukrbrig.wp.mil.pl/pl/70_292.html

Po tygodniowym etapie szkolenia teoretycznego, żołnierze Wielonarodowej Brygady LITPOLUKRBRIG uczestniczący w ćwiczeniu Maple Arch 2018 przechodzą do części praktycznej – symulacji prowadzenia operacji wsparcia pokoju, opartej na scenariuszu rozgrywającym się na obszarze fikcyjnego państwa.

W trakcie kilku kolejnych dni bataliony litewskich Ułanów, polskich podhalańczyków z 21. BSP, ukraińskich sił desantowo-szturmowych oraz żołnierzy Gruzji i Czarnogóry, pod dowództwem LITPOLUKRBRIG i wsparciem merytorycznym żołnierzy kanadyjskiej armii będą realizowały zadania obejmujące szerokie spektrum operacji, w ramach działań na terenie fikcyjnego państwa Latgalia. W Wielonarodowym Dowództwie LITPOLUKRBRIG zadania realizują również przedstawiciele Brygady Południowo-Wschodnio Europejskiej SEEBRIG  w osobach oficerów armii Turcji i Rumunii — informuje oficjalny portal Wielonarodowej Brygady.

Według scenariusza, Latgalia jest ofiarą asymetrycznego konfliktu z sąsiadującym państwem Torrike. Siły specjalnego przeznaczenia, pod osłoną Sił Zbrojnych Torrike, najemnicy z prywatnych organizacji paramilitarnych z Torrike oraz lokalne gangi przestępcze są winne spowodowania niestabilności w Latgalii. Posiadając mandat ONZ oraz będąc częścią Międzynarodowych Sił Zadaniowych, LITPOLUKRBRIG przejęła kontrolę nad wydzielonym obszarem i wyznaczyła bataliony do przeprowadzenia operacji wsparcia pokoju w regionie — czytamy.

Warto odnotować, że Maple Arch jest 11-dniowym, cyklicznym, odbywającym się każdego roku wielonarodowym ćwiczeniem wspomaganym komputerowo, w którym uczestniczą trzy główne państwa: Litwa, Polska i Ukraina, przy wsparciu doradców z kanadyjskiej armii. W 2018 r. w szkoleniu uczestniczy osiem państw: Kanada, Litwa, Polska, Ukraina, Gruzja, Czarnogóra, Rumunia i Turcja. Macedonia zaś uczestniczy jako obserwator — podaje LITPOLUKRBRIG.

Źródło: LITPOLUKRBRIG

SONDA
Wczytuję sondę...

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Bez przełomu ws. Brexitu

/ pixabay.com

Tuż po godzinie 22:00, po prawie trzech godzinach rozmów, zakończył się pierwszy dzień szczytu bez przełomu w sprawiei Brexitu. Według źródeł w Brukseli przywódcy nie zdecydowali, czy zwołają dodatkowy szczy unijny w listopadzie. Uzależnili to od postępów w rozmowach.

Porozumienie, albo jego brak, oto jest pytanie – napisał na Twitterze po zakończeniu spotkania szef Parlamentu Europejskiej Antonio Tajani.

Przywódcy są gotowi spotkać się ponownie na dodatkowym szczycie, jednak nie podjęli ostatecznej decyzji, czy do spotkania dojdzie w listopadzie. Uznależnili to od osiągnięcia wystarczającego postępu w negocjacjach, o którym ma poinformować główny negocjator Brexitu Michel Barnier.

Wcześniej po wyjściu z sali Tajani relacjonował, że ton brytyjskiej premier Theresy May podczas spotkania z 27 liderami państw i rządów UE w sprawie Brexitu był pozytywny, jednak co do meritum nie powiedziała ona nic nowego.

Szefowa brytyjskiego rządu - jak relacjonowały źródła unijne - opowiadała przez kwadrans przywódcom UE o brytyjskiej perspektywie negocjacji. Jak wskazywała, ocena sytuacji jest pozytywna ze względu na postęp, który udało się dokonać do tej pory.

Szef PE nie uczestniczy w spotkaniu unijnej 27, ale był na początku szczytu podczas wystąpienia May i jako jedyny przedstawiciel instytucji europejskich wypowiedział się po tuż po przemowie brytyjskiej premier za zamkniętymi drzwiami.

Według źródeł unijnych May miała powiedzieć, że Wielka Brytania jest gotowa rozważyć przedłużenie okresu przejściowego. To najnowszy pomysł, który pojawił się na stole kilkadziesiąt godzin przed szczytem.

Zgodnie z zawartymi jeszcze w marcu ustaleniami miał on trwać prawie dwa lata po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE do 31 grudnia 2020 r. W okresie tym wszystkie dotychczasowe zasady, w tym dotyczące swobody przepływu osób, miały obowiązywać. 

[polecam:http://niezalezna.pl/241073-bedzie-porozumienie-ws-brexitu]

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl