Lekcja kremlowskiej dyplomacji

Ciekawego wywiadu udzielił „Kommiersantowi” ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andrejew. Jak podaje serwis EastObserver, deklaruje w nim, że Moskwa gotowa jest na „normalne, pragmatyczne relacje” z Polską, ale najpierw Warszawa „musi spełnić warunki”. Jakie?

Ano mamy m.in. „przestać zgłaszać wobec Rosji nieuzasadnione pretensje” i zaakceptować, że w wielu sprawach Polska „nie znajdzie z Rosją porozumienia”. Mamy także „nie dopuszczać oskarżeń wobec Rosji ani w słowach, ani działaniach”. Do tego rozmawiać z Rosją w „sposób taktowny” i – oczywiście – zrezygnować z dostępu do rosyjskich archiwów. Żeby było bezczelniej, Andrejew mówi, że w sprawie sowieckich obelisków Moskwa postrzega postawę Polaków jako „bluźnierczą” i „głęboko obraźliwą”. „Nie zapomnimy i nie przebaczymy” – dodaje. Czyli nic, tylko powinniśmy natychmiast się poddać.

 

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

III RP – mord założycielski

Zabójstwo ks. Jerzego Popiełuszki można rozważać jako mord założycielski, potrzebny do ufundowania III RP. Niektórzy zaśmieją się szyderczo, że to zbyt mocna hipoteza. Warto uświadomić sobie, że ład III Rzeczypospolitej zbudowano nie tylko na pojednaniu postkomunistów z częścią poopozycyjnych środowisk, ale też na radykalnym darwinizmie społecznym.

Ksiądz Jerzy – „z ludu wzięty i dla ludu ustanowiony” – był faktycznym kapłanem ludzi pracy, robotników i robotnic. Nie tylko ich nauczał, ale i współuczestniczył w ich codzienności. Jego wizja ładu społeczno-gospodarczego, opartych na katolickiej nauce społecznej praw oraz obowiązków pracowników i pracodawców nijak miała się do tego, co zrobiono w najgorszych latach transformacji, gdy zwykły człowiek był niczym – a wszystkim: potężne zyski szybko krystalizującej się staro-nowej elity. Ksiądz Popiełuszko był znakiem sprzeciwu w czasach PRL i najpewniej byłby potężnym znakiem sprzeciwu w początkach przemian. Dziś łatwo być antyklerykałem, na jednym oddechu wymieniać realne i urojone słabości duchowieństwa. Także dlatego trzeba pamiętać o ks. Jerzym – zabrali nam go przecież specjaliści od rozbudzania antyklerykalnych nastrojów.

 

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl