Taśmowe perpetuum mobile

Powołanie sejmowej komisji śledczej ds. afery taśmowej byłoby jedyną szansą, aby dopaść i ukarać tych ludzi, m.in. ze służb specjalnych, którzy przez lata żyli z tego procederu.

Pewnie wydawało się im, że to klasyczne perpetuum mobile pozwalające nie tylko mieć urobek operacyjny, werbować ważnych współpracowników, ale przede wszystkim ugrywać prywatne interesy. Wszystko się jednak wysypało. Temat ujrzał światło dzienne i zmiótł rząd PO-PSL. W sprawie jest tak wiele niewiadomych, fałszywych wątków i zmanipulowanych faktów, że tylko sejmowi śledczy w świetle jupiterów mogliby obnażyć raka, jaki przez lata toczył nasz kraj. Jednak czas wyborczy na pewno nie będzie ich sprzymierzeńcem, ale przecież nigdy nie ma doskonałego momentu na trudne i odważne decyzje.

Udostępnij

Wczytuję komentarze...

III RP – mord założycielski

Zabójstwo ks. Jerzego Popiełuszki można rozważać jako mord założycielski, potrzebny do ufundowania III RP. Niektórzy zaśmieją się szyderczo, że to zbyt mocna hipoteza. Warto uświadomić sobie, że ład III Rzeczypospolitej zbudowano nie tylko na pojednaniu postkomunistów z częścią poopozycyjnych środowisk, ale też na radykalnym darwinizmie społecznym.

Ksiądz Jerzy – „z ludu wzięty i dla ludu ustanowiony” – był faktycznym kapłanem ludzi pracy, robotników i robotnic. Nie tylko ich nauczał, ale i współuczestniczył w ich codzienności. Jego wizja ładu społeczno-gospodarczego, opartych na katolickiej nauce społecznej praw oraz obowiązków pracowników i pracodawców nijak miała się do tego, co zrobiono w najgorszych latach transformacji, gdy zwykły człowiek był niczym – a wszystkim: potężne zyski szybko krystalizującej się staro-nowej elity. Ksiądz Popiełuszko był znakiem sprzeciwu w czasach PRL i najpewniej byłby potężnym znakiem sprzeciwu w początkach przemian. Dziś łatwo być antyklerykałem, na jednym oddechu wymieniać realne i urojone słabości duchowieństwa. Także dlatego trzeba pamiętać o ks. Jerzym – zabrali nam go przecież specjaliści od rozbudzania antyklerykalnych nastrojów.

 

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl