Chcieli wyłudzić ponad 340 ml zł

CBŚP zatrzymało przestępców / policja.pl

Ścisła współpraca CBŚP, KAS i Prokuratury Regionalnej w Warszawie zapobiegła wyłudzeniu ponad 340 mln zł zwrotu nienależnego podatku VAT. Do sprawy zatrzymano 5 osób. O olbrzymiej skali procederu świadczyć może fakt, że łączna kwota fikcyjnej sprzedaży dokonana przez znikającego podatnika tylko w jednym kwartale wyniosła prawie miliard złotych.

Sprawa wyjaśniana jest przez policjantów z warszawskiego zarządu Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z funkcjonariuszami Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białymstoku, dotyczy usiłowania wyłudzenia podatku VAT wielkiej wartości tj.: w kwocie przewyższającej 340 milionów złotych. Według śledczych członkowie grupy poświadczali także nieprawdę w dokumentach. Śledztwo nadzorowane jest przez Prokuraturę Regionalną w Warszawie. W wyniku podjętych działań udaremniono wypłatę w/w kwoty.

Z ustaleń śledczych wynika, że zorganizowana grupa przestępcza o charakterze międzynarodowym działała w latach 2015 – 2016. Jej członkowie zajmowali się obrotem drobnych artykułów spożywczo-przemysłowych, m.in. maszynkami do golenia, kawą, bateriami oraz słodyczami. Pracownicy firm wystawiali poświadczające nieprawdę i nierzetelne faktury VAT oraz dokumentowali fikcyjny zakres usług. W skład tzw. karuzeli podatkowej wchodziły cztery polskie spółki – podmioty występujące o zwrot podatku VAT, które dokonywały pozornych dostaw wewnątrzwspólnotowych do czeskich firm oraz jedna polska spółka pełniąca role tzw. znikającego podatnika. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że firmy działały na terenie województwa mazowieckiego, śląskiego oraz w Czechach i Słowacji.

W Prokuraturze Regionalnej w Warszawie zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, usiłowania wyłudzenia podatku VAT oraz zarzut usiłowania oszustwa, za co grozić im może kara pozbawienia wolności do 10 lat.

Decyzją sądu wszyscy zatrzymani, pełniący w spółkach biorących udział w przestępczym procederze funkcje prezesów oraz prokurentów, zostali  tymczasowo aresztowani na okres trzech miesięcy.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Planowane są kolejne zatrzymania.

Źródło: policja.pl

SONDA
Wczytuję sondę...

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Otylia Swim Tour zawita do Łodzi. Trenuj z mistrzynią olimpijską

Otylia Jędrzejczak / By Fryta 73 from Strzegom - Otylia Jędrzejczak, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=42109129

Rekordowa liczba ponad 300 dzieci ma wziąć udział w niedzielnym treningu pływackim pod okiem Otylii Jędrzejczak w Zatoce Sportu w Łodzi. "Liczy się dobra zabawa, bo drogę w sporcie zaczyna się od polubienia treningów” - zapowiada mistrzyni olimpijska z Aten.

W ramach cyklu Otylia Swim Tour najbardziej utytułowana polska pływaczka, od kilku lat do wspólnych treningów na pływalniach w różnych miastach Polski zaprasza młodzież szkolną, a także ich rodziców, trenerów i nauczycieli wychowania fizycznego. Nieodpłatne zajęcia z młodymi adeptami pływania, na których mogą oni doskonalić swoje umiejętności ma być promocją sportu i zdrowego trybu życia oraz motywacją dla najmłodszych do systematycznego treningu.

"Najważniejsze jest, żeby dzieci dobrze się bawiły, bo tak właśnie zaczyna się drogę w sporcie, od zabawy, od polubienia treningów. Wierzę, że dzieci zakończą niedzielę w stu procentach zadowolone" – podkreśliła Jędrzejczak.

Jak dodała, w Łodzi odbędzie się rekordowa edycja na trasie tegorocznego cyklu. "Najczęściej w zajęciach bierze udział między 100, a 150 dzieciaków. Ale w Łodzi mamy doskonałe warunki, bo jest duża sala gimnastyczna i piękna pięćdziesięciometrowa pływalnia, więc mogliśmy przyjąć więcej uczestników" – wyjaśniła.

W łódzkim treningu pod okiem utytułowanej pływaczki i jej sztabu szkoleniowego ma wziąć udział ponad 300 młodych adeptów pływania. Podczas całodniowych zajęć w Zatoce Sportu czeka ich sporo atrakcji, poczynając od pakietów startowych przygotowanych przez partnerów Fundacji Otylii Jędrzejczak, poprzez wiele godzin świetnej zabawy nie tylko w wodzie. Podczas lekcji dzieci uczą się pływać i doskonalą swoją technikę a także poznają zasady prawidłowej rozgrzewki, czy właściwej postawy na lądzie. Trzykrotnej rekordzistce świata w treningach pomagają byli reprezentanci Polski, szkoleniowcy zawodników startujących na międzynarodowych imprezach, fizjoterapeuci oraz trenerzy przygotowania motorycznego.

Jak podkreśla Jędrzejczak, w szkoleniu przyszłych sportowców, równie istotna jest edukacja rodziców i trenerów. Będą oni mieli okazję spotkać się i porozmawiać z psychologiem sportowym oraz dietetykiem.

"Od samego początku projektu stawialiśmy mocno nie tylko na edukację dzieci, ale również rodziców. Z własnego doświadczenia doskonale wiem, jak ważny dla młodej osoby zaczynającej pływać jest kontakt z psychologiem sportowym. Rodzice dowiedzą się też tego, jak powinna wyglądać dieta adepta pływania" - tłumaczyła mistrzyni olimpijska z Aten.

W tym roku Otylia Jędrzejczak i jej sztab przeszkolą w całej Polsce ponad tysiąc dzieci. Projekt finansowany jest przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Po zajęciach w Łodzi Otylia Swim Tour odbędzie się jeszcze w Krakowie (27 października) i Toruniu (17 listopada).

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl