Festiwal Muzyki Współczesnej - start w sobotę

zdjęcie ilustracyjne / / pixabay.com; cocoparisienne

Szósta edycja Festiwalu Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara w Filharmonii Gorzowskiej rozpocznie się w sobotę i potrwa do 20 października. Hasło przewodnie imprezy to "Klasyka współczesności".

„Podczas najważniejszego, inaugurującego koncertu zaprezentujemy repertuar współczesny, który jednak doczekał się już miana klasyki. Przed nami niezwykle wymagający i nieczęsto grywany repertuar, będący absolutnym topem, jeśli chodzi o muzykę symfoniczną” – zapowiedział dyr. Filharmonii Gorzowskiej Mariusz Wróbel.

Gościem sobotniego koncertu inaugurującego będzie polski pianista Piotr Paleczny, który z towarzyszeniem filharmoników gorzowskich wykona IV Symfonię koncertującą Karola Szymanowskiego.

Repertuar uzupełnią utwory Grażyny Bacewicz oraz Igora Strawińskiego.

„Koncert rozpocznie neoklasycystyczna Uwertura na orkiestrę (1943) Grażyny Bacewicz. Z kolei muzyka z baletu +Gra w karty+ Igora Strawińskiego wprowadzi melomanów w klimat imaginacyjny i magiczny” – powiedziała rzeczniczka Filharmonii Gorzowskiej Urszula Śliwińska.

Drugim z festiwalowych wydarzeń będzie (19 października) występ perkusistów tworzących przedsięwzięcie "Drums2Dance". Będą im towarzyszyć tancerze, wokalistki oraz jeden z najlepszych freestylowców w Polsce.

„Bogactwo brzmień perkusyjnych przeplatać się będzie ze śpiewem i beatboxem oraz tańcem. Całość dopełnią wizualizacje i obrazy” – zapowiedziała Śliwińska.

Festiwal zwieńczy 20 października Gala Muzyki Filmowej. Podczas niej zabrzmią tematy muzyczne znane z amerykańskich superprodukcji, m.in. muzyka Hansa Zimmera, Johna Williamsa i Jamesa Hornera.

Publiczność usłyszy motywy z takich filmów jak: „Gladiator”, „Piraci z Karaibów”, „Harry Potter” i „Avatar”. Polskim akcentem gali będzie napisana przez Wojciecha Kilara suita z filmu „Dracula” Francisa Forda Copolli.

„Ta aranżowana na imponujące składy orkiestrowe muzyka to nie tylko część świata filmu, ale również ważny rozdział twórczości symfonicznej naszych czasów. Nowoczesność przeplata się w niej z tradycją nawiązującą do dzieł tak wybitnych symfoników jak Gustaw Mahler, Anton Bruckner czy Dymitr Szostakowicz” – wyjaśniła Śliwińska.

Dodała, że za pulpitem dyrygenckim stanie tego wieczoru Maciej Sztor – jeden z czołowych interpretatorów amerykańskiej muzyki filmowej pisanej na duże symfoniczne składy orkiestrowe.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl


SONDA
Wczytuję sondę...

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Rowerowy złodziej zatrzymany

Wpadł złodziej rowerów / dolnoslaska.policja.gov.pl

Policjanci z komendy miejskiej we Wrocławiu, realizując czynności operacyjne, zatrzymali mężczyznę podejrzanego o 26 kradzieży, w tym 11 kradzieży rowerów z terenu miasta. Działając w tej sprawie funkcjonariusze odzyskali już skradziony sportowy jednoślad o wartości ponad 10 tys. złotych. Okazało się, że sprawca kradł również torebki oraz plecaki, a następnie wykorzystywał znajdujące się wewnątrz karty bankomatowe i płacił zbliżeniowo za swoje zakupy.

Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego z Komisariatu Policji Wrocław - Śródmieście współdziałając z policjantami pionu kryminalnego z wrocławskiej komendy miejskiej, namierzyli mężczyznę podejrzanego o liczne kradzieże mienia. Okazał się nim 28-latek przebywający aktualnie na terenie miasta.

Policjanci mając podejrzenia od pewnego czasu obserwowali mężczyznę mogącego mieć związek z kradzieżami. Funkcjonariusze ustalili, że przebywa on w jednym z miejscowych hosteli. Tam też dokonali jego zatrzymania, ujawniając przy 28-latku też blisko 20 porcji amfetaminy oraz przedmioty mogące służyć do popełniania przestępstw i wykroczeń.

Sprawdzenia potwierdziły, że jest również osobą poszukiwaną listem gończym.

Po dalszych czynnościach okazało się, że mężczyzna ma na swoim koncie 11 kradzieży jednośladów z terenu Wrocławia o łącznej wartości ponad 27 tysięcy złotych. Podejrzany oprócz rowerów kradł również damskie torebki z zawartością, plecaki oraz telefony. W przestępczym procederze miał dostęp do portfeli z pieniędzmi, dokumentów, a także kart bankomatowych. Skradzionymi kartami bankomatowymi dokonał co najmniej 10 nieuprawnionych transakcji zbliżeniowych.

Potwierdzono też, że 28-latek kradł rowery za pomocą nożyc, po czym sprzedawał je przypadkowym osobom lub oddawał do lombardu. Uzyskane w ten sposób pieniądze przeznaczał na własne potrzeby.

Właśnie w jednym z takich punktów policjanci pionu operacyjnego z Wrocławia odzyskali sportowy rower o wartości ponad 10 tysięcy złotych, który następnie przekazali jego właścicielce. Kobieta nie kryła zadowolenia ponieważ zawodowo wykorzystuje swój jednoślad do treningów i rywalizacji wśród profesjonalistów. Tylko w tym roku, na odzyskanym rowerze, zdobyła I miejsce w Mistrzostwach Polski w Kryterium Ulicznym, w kategorii do 23 lat.

Zatrzymany przez policjantów 28-latek, trafił prosto do aresztu i usłyszał 26 zarzutów. Przyznał się do popełnienia wszystkich zarzucanych czynów. Teraz o jego dalszym losie zadecyduje sąd.

Grozi mu kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Źródło: niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl