Szpital zyskał lądowisko dla helikopterów

Gdańsk Wojewódzki Szpital Specjalistyczny / Wikimedia Commons

Na terenie działającego w centrum Gdańska Szpitala im. Mikołaja Kopernika otwarto lądowisko dla helikopterów. Rolę tę pełni posadowiona 22 m nad ziemią platforma ulokowana między budynkami szpitalnymi. Lądowisko kosztowało ponad 6 mln zł.

Lądowisko służyć będzie działającemu w ramach spółki Copernicus Podmiot Leczniczy Szpitalowi im. Mikołaja Kopernika, który jest jedną z największych placówek leczniczych w Gdańsku.

Prezes zarządu spółki Copernicus Dariusz Kostrzewa poinformował, że lądowisko było ostatnim elementem koniecznym do tego, by w szpitalu przy ul. Nowe Ogrody mogło działać przeznaczone dla maluchów z całego regionu pomorskiego Centrum Urazowe dla Dzieci.

Dziś mamy ten element uzupełniony, jesteśmy pełnoprawnie działającym Centrum Urazowym dla Dzieci – powiedział Kostrzewa.

Wyjaśnił, że lądowisko jest pierwszą taką inwestycją w Polsce. Składa się na nie płyta w kształcie kwadratu o boku liczącym około 21 metrów, usytuowana około 22 metrów nad ziemią. Konstrukcję zbudowano między szpitalnymi obiektami zlokalizowanymi w centrum Gdańska, wśród zwartej zabudowy miejskiej.

 

Na lądowisku będą lądowały śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, będą transportowały do nas z założenia dzieci, ale wiadomo, że nie tylko: jesteśmy szpitalem, który świadczy pełen wachlarz usług medycznych w zakresie ratowania życia i z całą pewnością trafią tutaj też pacjenci dorośli – powiedział Kostrzewa, przypominając, że dotąd pacjentów wymagających szybkiej pomocy w szpitalu im. Kopernika przyjmowano na lądowisku służącym Uniwersyteckiemu Centrum Klinicznemu (UCK) w Gdańsku, a stamtąd przewożono do placówki karetkami.

Obecny na otwarciu lądowiska marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk przypomniał, że oddawane do użytku lądowisko jest trzecim takim w Gdańsku. Poza UCK własne lądowisko ma też szpital na Zaspie. Struk zaznaczył też, że lądowisko będzie służyło m.in. transportowi chorych mających trafić pod opiekę szpitalnego oddziału ratunkowego, który działa w placówce przy ul. Nowe Ogrody.

Źródło: PAP, niezalezna.pl


SONDA
Wczytuję sondę...

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Bez przełomu ws. Brexitu

/ pixabay.com

Tuż po godzinie 22:00, po prawie trzech godzinach rozmów, zakończył się pierwszy dzień szczytu bez przełomu w sprawiei Brexitu. Według źródeł w Brukseli przywódcy nie zdecydowali, czy zwołają dodatkowy szczy unijny w listopadzie. Uzależnili to od postępów w rozmowach.

Porozumienie, albo jego brak, oto jest pytanie – napisał na Twitterze po zakończeniu spotkania szef Parlamentu Europejskiej Antonio Tajani.

Przywódcy są gotowi spotkać się ponownie na dodatkowym szczycie, jednak nie podjęli ostatecznej decyzji, czy do spotkania dojdzie w listopadzie. Uznależnili to od osiągnięcia wystarczającego postępu w negocjacjach, o którym ma poinformować główny negocjator Brexitu Michel Barnier.

Wcześniej po wyjściu z sali Tajani relacjonował, że ton brytyjskiej premier Theresy May podczas spotkania z 27 liderami państw i rządów UE w sprawie Brexitu był pozytywny, jednak co do meritum nie powiedziała ona nic nowego.

Szefowa brytyjskiego rządu - jak relacjonowały źródła unijne - opowiadała przez kwadrans przywódcom UE o brytyjskiej perspektywie negocjacji. Jak wskazywała, ocena sytuacji jest pozytywna ze względu na postęp, który udało się dokonać do tej pory.

Szef PE nie uczestniczy w spotkaniu unijnej 27, ale był na początku szczytu podczas wystąpienia May i jako jedyny przedstawiciel instytucji europejskich wypowiedział się po tuż po przemowie brytyjskiej premier za zamkniętymi drzwiami.

Według źródeł unijnych May miała powiedzieć, że Wielka Brytania jest gotowa rozważyć przedłużenie okresu przejściowego. To najnowszy pomysł, który pojawił się na stole kilkadziesiąt godzin przed szczytem.

Zgodnie z zawartymi jeszcze w marcu ustaleniami miał on trwać prawie dwa lata po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE do 31 grudnia 2020 r. W okresie tym wszystkie dotychczasowe zasady, w tym dotyczące swobody przepływu osób, miały obowiązywać. 

[polecam:http://niezalezna.pl/241073-bedzie-porozumienie-ws-brexitu]

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Udostępnij

Tagi
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl