Brejza Krzysztof
Ur. 16 maja 1983 w Bydgoszczy
PO; doktor nauk prawnych. Jest synem prezydenta Inowrocławia Ryszarda Brejzy, związanego dawniej z AWS. W ubiegłej kadencji Sejmu w Komisji do spraw Służb Specjalnych.
Kłopotek Eugeniusz
Ur. 15 listopada 1953 w Chojnicach
PSL; jeden z najpopularniejszych posłów ludowców, znany z niewyparzonego języka. Często różniący się opiniami od kolegów z partii.
Abramowicz Adam
Ur. w 1961r.
PiS, (ur. 1961); menedżer, poseł od 2007 r. Był prezesem zarządu Sieci Detalistów „Nasze Sklepy” oraz radnym miasta Biała Podlaska. Uważany za rzetelnego, pracowitego parlamentarzystę, członek Rady Polskiej Izby Handlu. Żonaty, ma pięcioro dzieci. Jest jednym z założycieli Niezależnego Zrzeszenia Studentów na Politechnice Lubelskiej i założycielem koła terenowego Towarzystwa Przyjaciół Powściągliwości i Pracy w Białej Podlaskiej, jeden z założycieli i długoletni prezes Izby Gospodarczej Nowej Przedsiębiorczości. Zwolennik zmian podatkowych ułatwiających życie polskim przedsiębiorcom, które mają skutkować wzrostem płac dla pracowników, a także ograniczenia handlu w niedzielę (zamiast całkowitego zakazu). W przeszłości pracował w Wojewódzkim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Białej Podlaskiej. Studiował na Wydziale Mechanicznym Politechniki Lubelskiej (tytuł magistra inżyniera), ukończył także studia podyplomowe na Wydziale Inżynierii Sanitarnej Politechniki Wrocławskiej.
Adamczyk Andrzej
Ur. w 1959r.
PiS, (ur. 1959); doświadczony parlamentarzysta. Ekspert PiS zajmujący się infrastrukturą, od 2015 r. minister infrastruktury i budownictwa w rządzie premier Beaty Szydło. Gdy był wiceprzewodniczącym sejmowej komisji infrastruktury obnażał zaniedbania i nadużycia Platformy Obywatelskiej w tej dziedzinie. Od końca lat 80’ współtworzył ruch Komitetów Obywatelskich NSZZ „Solidarność” w zachodniej części ówczesnego województwa krakowskiego. Radny Powiatu Krakowskiego od 1998 do 2005 r., szef struktur Prawa i Sprawiedliwości w Okręgu Krakowskim. Został wybrany w rankingu tygodnika „Polityka” głosami dziennikarzy i korespondentów parlamentarnych najlepszym posłem roku 2012 oraz całej VII kadencji Sejmu RP. Szczególnie zaangażowany w sprzeciw wobec nieprzemyślanej wyprzedaży majątku narodowego oraz działania na rzecz ochrony miejsc pracy w prywatyzowanych spółkach państwowych.
Adamczyk Andrzej
Ur. 04 stycznia 1959 w Krzeszowicach
PiS; doświadczony parlamentarzysta. Ekspert PiS zajmujący się infrastrukturą, od 2015 r. minister infrastruktury i budownictwa w rządzie premier Beaty Szydło. Gdy był wiceprzewodniczącym sejmowej komisji infrastruktury obnażał zaniedbania i nadużycia Platformy Obywatelskiej w tej dziedzinie.
Ajchler Zbigniew
Ur. w 1955r.
PO, (ur. 1955); brat Romualda Ajchlera, byłego posła z Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Podobnie jak brat, zaczynał w SLD - był m.in. przewodniczącym klubu radnych tej partii w sejmiku wielkopolskim. Z SLD odszedł w proteście przeciwko wyborowi Leszka Millera na szefa partii. Pasjonat odnawialnych źródeł energii. Właściciel samochodu Porche Cayenne z 2012 r., o czym pisze w swoim oświadczeniu majątkowym. W maju 2016 r. zasłynął w Sejmie swoim wystąpieniem podczas debaty ws. suwerenności Rzeczpospolitej Polskiej i praw Polaków. „Ta ustawa jest oczekiwana bardzo przez wieś. Cały czas podkreślam jedną rzecz, Panie Marszałku, że ona idzie w dobrym kierunku. Ale dzisiaj muszę powiedzie , że ta ustawa zrobiła 360 procent zwrotu do tyłu” - powiedział żywo gestykulując i lekko się zataczając wywołując tym samym śmiech parlamentarzystów. Jak sugerowali pod materiałem wideo z jego wystąpieniem internauci, polityk miał być lekko „niedysponowany”.
Ajchler Zbigniew
Ur. 21 listopada 1955 w Szamotułach
PO; brat Romualda Ajchlera, byłego posła z Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Podobnie jak brat, zaczynał w SLD - był m.in. przewodniczącym klubu radnych tej partii w sejmiku wielkopolskim.
Andruszkiewicz Adam
Ur. w 1990r.
Kukiz'15, (ur. 1990); były prezes Młodzieży Wszechpolskiej., do której wstąpił w wieku 15 lat; związany również z Ruchem Narodowym. Organizował w Białymstoku protesty przeciwko ACTA. Kandydował do Sejmu z pierwszego miejsca na liście komitetu wyborczego wyborców Kukiz’15 w okręgu białostockim. Prezes Stowarzyszenia Endecja. W czasie studiów działał w Samorządzie Studentów Wydziału Historyczno-Socjologicznego UwB, członek Rady Absolwentów Instytutu Historii i Nauk Politycznych UwB. W styczniu 2016 r. w odpowiedzi na wydarzenia, do których doszło w noc sylwestrową w niemieckiej Kolonii (ataki na tle seksualnym dokonane przez islamskich imigrantów) wysłał list otwarty do Bundestagu „w imieniu milionów zaniepokojonych tą sytuacją Europejczyków”, a którym apelował „o natychmiastowe zaprzestanie prowadzenia zgubnej i niebezpiecznej polityki względem islamskich imigrantów”. W grudniu 2015 r. napisał z kolei list otwarty do Martina Schulza, przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, w którym sprzeciwiał się próbom „ingerencji obcych państw oraz organizacji międzynarodowych w wewnętrzne sprawy państwa polskiego”.
Andzel Waldemar
Ur. w 1971r.
PiS, (ur. 1971); w Sejmie po raz czwarty z rzędu. Politolog, działał w Porozumieniu Centrum, przez kilka lat był radnym powiatu będzińskiego. Wiceprezes PiS w okręgu Sosnowiec. Był wiceprzewodniczącym Parlamentarnego Zespołu na rzecz Tybetu. W lutym 2010 r. „w uznaniu zasług położonych w dziedzinie rozwoju i umacniania obronności Rzeczpospolitej Polskiej został odznaczony przez ówczesnego ministra obrony narodowej Brązowym Medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju”. Jeden ze sponsorów nagród w VIII Diecezjalnym Konkursie Literackim i Fotograficznym Diecezji Sosnowieckiej. Urodzony w Czeladzi (woj. śląskie), zwolennik umacniania polskości na Śląsku, zdecydowany przeciwnik takich organizacji jak Ruch Autonomii Śląska.
Apel Piotr
Ur. 08 lutego 1984 w Warszawie
Kukiz’15; dziennikarz, montażysta. Związany z TVN24 i Polskim Radiem, studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz inżynierię środowiska na Politechnice Warszawskiej.
Arciszewska-Mielewczyk Dorota
Ur. w 1968r.
PiS, (ur. 1968), doświadczona senator i posłanka, w latach 90. działała w Konfederacji Polski Niepodległej. Absolwentka Wydziału Ekonomiki Transportu Uniwersytetu Gdańskiego i Wydziału Administracyjnego Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni. Jest współtwórcą i szefową Powiernictwa Polskiego. Znana z walki o prawa Polaków w Niemczech, od 2007 r. członek Rady Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie. Należy do stowarzyszenia KoLiber. W 2010 r. została wyróżniona odznaczeniem Polonia Mater Nostra Est - jest to polskie odznaczenie niepaństwowe przyznawane Polakom i obcokrajowcom oraz organizacjom za specjalne zasługi dla narodu i państwa polskiego. Jej XVII-wiecznym przodkiem był Krzysztof Arciszewski - generał artylerii wojsk holenderskich i wojsk Rzeczpospolitej, poeta i pisarz. Jej ojciec, kapitan żeglugi morskiej, zginął w 1997 r. w katastrofie statku „Leros Strenght”, z kolei mąż Krzysztof - jeden z najbogatszych pomorskich przedsiębiorców - stracił życie w katastrofie śmigłowca w 2013 r. Ma dwoje dzieci - córkę Zofię i syna Eugeniusza, z których - jak sama mówi - z każdym dniem jest coraz bardziej dumna. W czerwcu 2016 r. „Fakt” na podstawie danych z portalu money.pl ogłosił ją najbardziej zadłużoną posłanką. Jak tłumaczyła kilka lat temu w rozmowie z „Polską The Times”, jest to wynik przejętych przez nią zobowiązań po zmarłym mężu.
Arciszewska-Mielewczyk Dorota
Ur. 16 lutego 1968 w Gdyni
PiS; doświadczona senator i posłanka, w latach 90. działała w Konfederacji Polski Niepodległej. Absolwentka Wydziału Ekonomiki Transportu Uniwersytetu Gdańskiego i Wydziału Administracyjnego Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni.
Ardanowski Jan Krzysztof
Ur. 11 lutego 1961 w Czernikowie
PiS; polityk związany początkowo z PSL–Porozumieniem Ludowym. Następnie przy AWS i PiS. Był doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego ds. wsi i rolnictwa. W ostatniej kadencji wiceprzewodniczący sejmowej komisji rolnictwa.
Ardanowski Jan Krzysztof
Ur. w 1961r.
PiS, (ur.1961) polityk związany początkowo z PSL–Porozumieniem Ludowym. Następnie przy AWS i PiS. Był doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego ds. wsi i rolnictwa. W ostatniej kadencji wiceprzewodniczący sejmowej komisji rolnictwa. W 2007 r. odznaczony został Orderem Zasługi dla Rolnictwa Francuskiego, w 2001 medalem Zadłużony dla Rolnictwa, a w 2004 r. Złotym Krzyżem Zasługi. Od listopada 1980 r. członek NZS w Instytucie Rolniczym ATR w Bydgoszczy. W 1981 r. kolporter niezależnego pisma „Wolne Związki” i antykomunistycznych znaczków. Współautor książki „Z głębokości wołam do ciebie” wydanej w 2014 r. dotyczącej „tragedii kobiet pochodzenia żydowskiego, więzionych i mordowanych w podobozach KL Stutthof w okolicach Torunia w ostatnich miesiącach II wojny światowej”. Jej recenzentem był prof. dr hab. Mirosław Krajewski.
Arent Iwona
Ur. w 1968r.
PiS, (ur. 1968), politolog, wiceprezes regionu olsztyńskiego PiS. Bardzo związana ze swoim rodzinnym miastem - Olsztynem. W latach 80. działała w młodzieżowych ruchach katolickich. Działała w Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom i Młodzieży „Kormoran” w Olsztynie. Współpracuje ze Stowarzyszeniem „Nasza Rodzina”. Współzałożycielka i wiceprezes olsztyńskiego Koła Przyjaciół Związku Narodowego Polskiego w Stanach Zjednoczonych. Zajmuje się też organizacją pomocy dla Polaków mieszkających na Litwie. Wychowała się w rodzinie o dużych tradycjach patriotycznych - jej dziadek Piotr walczył w kampanii wrześniowej w 1939 r. w obronie Mławy; potem był żołnierzem Armii Krajowej. Za działalność w podziemiu niepodległościowym został zesłany na Syberię, po powrocie z zesłania osiadł na Mazurach. „Postawa dziadka i moich rodziców nauczyła mnie miłości do Ojczyzny. Miłości, która wytyczyła moją dalszą drogę życiową” - pisze o sobie na swojej stronie internetowej.
Arłukowicz Bartosz
Ur. w 1971r.
PO, (ur. 1971), pediatra, były sekretarz stanu w kancelarii premiera, powszechnie krytykowany minister zdrowia w rządach Donalda Tuska i Ewy Kopacz. Zaczynał jako polityk Sojuszu Lewicy Demokratycznej, popularność zdobył jako wiceprzewodniczący sejmowej komisji ds. afery hazardowej. Szybko roztrwonił swój kapitał polityczny robiąc nagłą woltę i przechodząc do Platformy Obywatelskiej, o której wcześniej mówił: „PO jest obła, śliska, taka masa, która się podporządkowuje oczekiwaniom zewnętrznym. Mistrzem plastikowości jest Donald Tusk”. W 2001 r. był uczestnikiem i zwycięzcą drugiej edycji programu telewizyjnego typu reality show „Agent”. „Wśród zwykłych ludzi uczestniczących w programie jeden był podstawionym przez telewizję agentem. Zadaniem uczestników było nie tylko wykonać zadania, ale i zdemaskować agenta. Po kilku tygodniach programu to właśnie Arłukowicz wykazał się największym sprytem. Pokonał pozostałych uczestników i zgarnął 125 tys. złotych. 30-letni wówczas lekarz pokazał, że w grze o dużą stawkę nie ma przebacz” - pisał w 2012 r. „Fakt”.
Arndt Paweł
Ur. w 1954r.
PO, (ur. 1954), samorządowiec, inżynier budownictwa ze specjalnością w zakresie budownictwa miejskiego i przemysłowego, poseł na Sejm III, V, VI, VII i VIII kadencji. Absolwent Wydziału Budownictwa Lądowego Politechniki Poznańskiej, ukończył też studia podyplomowe z wyceny nieruchomości na Politechnice Szczecińskiej. W 1990 r. rozpoczął działalność w gnieźnieńskim samorządzie, do 1998 r. zasiadał w radzie miasta będąc jednocześnie wiceprezydentem miasta. „Gnieźnianin Roku 2001”. W 2002 r. został wybrany do sejmiku wielkopolskiego. Członek Komitetu Honorowego Obchodów Setnej Rocznicy Niepodległości Polski i Powstania Wielkopolskiego 1918/1919. Poseł o oryginalnych zainteresowaniach - członek m.in. Parlamentarnego Zespołu ds. Afryki i Parlamentarnej Grupy ds. Przestrzeni Kosmicznej.
Arndt Paweł
Ur. 21 stycznia 1954 w Gnieźnie
PO; samorządowiec, inżynier budownictwa ze specjalnością w zakresie budownictwa miejskiego i przemysłowego, poseł na Sejm III, V, VI, VII i VIII kadencji. Absolwent Wydziału Budownictwa Lądowego Politechniki Poznańskiej, ukończył też studia podyplomowe z wyceny nieruchomości na Politechnice Szczecińskiej.
Ast Marek
Ur. w 1958r.
PiS, (ur. 1958); radca prawny, były wojewoda lubuski, był też burmistrzem Szlichtyngowej i z ramienia AWS zasiadał w sejmiku lubuskim. Należał do Porozumienia Centrum. Lider listy PiS w ostatnich wyborach. Poseł od 2006 r., wiceprzewodniczący sejmowej komisji mniejszości narodowych i etnicznych, członek komisji sprawiedliwości i praw człowieka oraz komisji nadzwyczajnej ds. zmian w kodyfikacjach. W 1980 r. zakładał Niezależne Zrzeszenie Studentów na Uniwersytecie Wrocławskim. Od 1984 r. pracował jako nauczyciel najpierw w Państwowym Domu Dziecka we Wschowie, a później w latach 1986-89 w Zespole Szkół Zawodowych we Wschowie. W roku 2000 został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Mieszka razem z żoną - również radcą prawnym - we Wschowie. Ma troje dorosłych dzieci - synowie Dominik i Andrzej mają już swoje rodziny, córka Zuzanna studiuje. Lubi czynny wypoczynek, wycieczki rowerowe, pracę w ogrodzie i spacery z psem - owczarkiem niemieckim, a w zimie biegi na nartach. „Moje ulubione dyscypliny sportowe to piłka nożna i koszykówka - uprawiam je regularnie do dzisiaj” - pisze poseł na swojej stronie internetowej.
Augustyn Urszula
Ur. w 1964r.
PO, (ur. 1964), z zawodu dziennikarka i pedagog, posłanka na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji. Przez wiele lat pracowała jako nauczycielka w szkołach podstawowych. Jako dziennikarka współpracowała m.in. z „Gościem Niedzielnym”, Radiem Plus Tarnów oraz katolickim portalem Opoka, była też prezenterką w radiu RDN Małopolska. Pisała dla polonijnego miesięcznica „Nasze Słowo” w Hanowerze. Od stycznia do listopada 2015 r. sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej pełniąca funkcję pełnomocnika Rządu ds. bezpieczeństwa w szkołach. W 2011 r. została odznaczona Srebrną Odznaką Zasłużonego dla Ochrony Przeciwpożarowej. „Pracuję tak jak potrafię i z tego rozliczam się przed moimi wyborcami” - podkreśla.

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl