NOTY BIOGRAFICZNE: a

Abramowicz Adam
Ur. w 1961r.
PiS, (ur. 1961); menedżer, poseł od 2007 r. Był prezesem zarządu Sieci Detalistów „Nasze Sklepy” oraz radnym miasta Biała Podlaska. Uważany za rzetelnego, pracowitego parlamentarzystę, członek Rady Polskiej Izby Handlu. Żonaty, ma pięcioro dzieci. Jest jednym z założycieli Niezależnego Zrzeszenia Studentów na Politechnice Lubelskiej i założycielem koła terenowego Towarzystwa Przyjaciół Powściągliwości i Pracy w Białej Podlaskiej, jeden z założycieli i długoletni prezes Izby Gospodarczej Nowej Przedsiębiorczości. Zwolennik zmian podatkowych ułatwiających życie polskim przedsiębiorcom, które mają skutkować wzrostem płac dla pracowników, a także ograniczenia handlu w niedzielę (zamiast całkowitego zakazu). W przeszłości pracował w Wojewódzkim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Białej Podlaskiej. Studiował na Wydziale Mechanicznym Politechniki Lubelskiej (tytuł magistra inżyniera), ukończył także studia podyplomowe na Wydziale Inżynierii Sanitarnej Politechniki Wrocławskiej.
Adamczyk Andrzej
Ur. 04 stycznia 1959 w Krzeszowicach
Minister infrastruktury od 9 stycznia 2018 r. Ekspert PiS zajmujący się infrastrukturą, od 2015 r. do 2018 r. minister infrastruktury i budownictwa. Gdy był wiceprzewodniczącym sejmowej komisji infrastruktury obnażał zaniedbania i nadużycia Platformy Obywatelskiej w tej dziedzinie.
Ajchler Zbigniew
Ur. 21 listopada 1955 w Szamotułach
PO; brat Romualda Ajchlera, byłego posła z Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Podobnie jak brat, zaczynał w SLD - był m.in. przewodniczącym klubu radnych tej partii w sejmiku wielkopolskim.
Andruszkiewicz Adam
Ur. w 1990r.
Kukiz'15, (ur. 1990); były prezes Młodzieży Wszechpolskiej., do której wstąpił w wieku 15 lat; związany również z Ruchem Narodowym. Organizował w Białymstoku protesty przeciwko ACTA. Kandydował do Sejmu z pierwszego miejsca na liście komitetu wyborczego wyborców Kukiz’15 w okręgu białostockim. Prezes Stowarzyszenia Endecja. W czasie studiów działał w Samorządzie Studentów Wydziału Historyczno-Socjologicznego UwB, członek Rady Absolwentów Instytutu Historii i Nauk Politycznych UwB. W styczniu 2016 r. w odpowiedzi na wydarzenia, do których doszło w noc sylwestrową w niemieckiej Kolonii (ataki na tle seksualnym dokonane przez islamskich imigrantów) wysłał list otwarty do Bundestagu „w imieniu milionów zaniepokojonych tą sytuacją Europejczyków”, a którym apelował „o natychmiastowe zaprzestanie prowadzenia zgubnej i niebezpiecznej polityki względem islamskich imigrantów”. W grudniu 2015 r. napisał z kolei list otwarty do Martina Schulza, przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, w którym sprzeciwiał się próbom „ingerencji obcych państw oraz organizacji międzynarodowych w wewnętrzne sprawy państwa polskiego”.
Andzel Waldemar
Ur. w 1971r.
PiS, (ur. 1971); w Sejmie po raz czwarty z rzędu. Politolog, działał w Porozumieniu Centrum, przez kilka lat był radnym powiatu będzińskiego. Wiceprezes PiS w okręgu Sosnowiec. Był wiceprzewodniczącym Parlamentarnego Zespołu na rzecz Tybetu. W lutym 2010 r. „w uznaniu zasług położonych w dziedzinie rozwoju i umacniania obronności Rzeczpospolitej Polskiej został odznaczony przez ówczesnego ministra obrony narodowej Brązowym Medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju”. Jeden ze sponsorów nagród w VIII Diecezjalnym Konkursie Literackim i Fotograficznym Diecezji Sosnowieckiej. Urodzony w Czeladzi (woj. śląskie), zwolennik umacniania polskości na Śląsku, zdecydowany przeciwnik takich organizacji jak Ruch Autonomii Śląska.
Apel Piotr
Ur. 08 lutego 1984 w Warszawie
Kukiz’15; dziennikarz, montażysta. Związany z TVN24 i Polskim Radiem, studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz inżynierię środowiska na Politechnice Warszawskiej.
Arciszewska-Mielewczyk Dorota
Ur. 16 lutego 1968 w Gdyni
PiS; doświadczona senator i posłanka, w latach 90. działała w Konfederacji Polski Niepodległej. Absolwentka Wydziału Ekonomiki Transportu Uniwersytetu Gdańskiego i Wydziału Administracyjnego Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni.
Ardanowski Jan Krzysztof
Ur. 11 lutego 1961 w Czernikowie
PiS; polityk związany początkowo z PSL–Porozumieniem Ludowym. Następnie przy AWS i PiS. Był doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego ds. wsi i rolnictwa. W ostatniej kadencji wiceprzewodniczący sejmowej komisji rolnictwa.
Arent Iwona
Ur. w 1968r.
PiS, (ur. 1968), politolog, wiceprezes regionu olsztyńskiego PiS. Bardzo związana ze swoim rodzinnym miastem - Olsztynem. W latach 80. działała w młodzieżowych ruchach katolickich. Działała w Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom i Młodzieży „Kormoran” w Olsztynie. Współpracuje ze Stowarzyszeniem „Nasza Rodzina”. Współzałożycielka i wiceprezes olsztyńskiego Koła Przyjaciół Związku Narodowego Polskiego w Stanach Zjednoczonych. Zajmuje się też organizacją pomocy dla Polaków mieszkających na Litwie. Wychowała się w rodzinie o dużych tradycjach patriotycznych - jej dziadek Piotr walczył w kampanii wrześniowej w 1939 r. w obronie Mławy; potem był żołnierzem Armii Krajowej. Za działalność w podziemiu niepodległościowym został zesłany na Syberię, po powrocie z zesłania osiadł na Mazurach. „Postawa dziadka i moich rodziców nauczyła mnie miłości do Ojczyzny. Miłości, która wytyczyła moją dalszą drogę życiową” - pisze o sobie na swojej stronie internetowej.
Arłukowicz Bartosz
Ur. w 1971r.
PO, (ur. 1971), pediatra, były sekretarz stanu w kancelarii premiera, powszechnie krytykowany minister zdrowia w rządach Donalda Tuska i Ewy Kopacz. Zaczynał jako polityk Sojuszu Lewicy Demokratycznej, popularność zdobył jako wiceprzewodniczący sejmowej komisji ds. afery hazardowej. Szybko roztrwonił swój kapitał polityczny robiąc nagłą woltę i przechodząc do Platformy Obywatelskiej, o której wcześniej mówił: „PO jest obła, śliska, taka masa, która się podporządkowuje oczekiwaniom zewnętrznym. Mistrzem plastikowości jest Donald Tusk”. W 2001 r. był uczestnikiem i zwycięzcą drugiej edycji programu telewizyjnego typu reality show „Agent”. „Wśród zwykłych ludzi uczestniczących w programie jeden był podstawionym przez telewizję agentem. Zadaniem uczestników było nie tylko wykonać zadania, ale i zdemaskować agenta. Po kilku tygodniach programu to właśnie Arłukowicz wykazał się największym sprytem. Pokonał pozostałych uczestników i zgarnął 125 tys. złotych. 30-letni wówczas lekarz pokazał, że w grze o dużą stawkę nie ma przebacz” - pisał w 2012 r. „Fakt”.
Arndt Paweł
Ur. 21 stycznia 1954 w Gnieźnie
PO; samorządowiec, inżynier budownictwa ze specjalnością w zakresie budownictwa miejskiego i przemysłowego, poseł na Sejm III, V, VI, VII i VIII kadencji. Absolwent Wydziału Budownictwa Lądowego Politechniki Poznańskiej, ukończył też studia podyplomowe z wyceny nieruchomości na Politechnice Szczecińskiej.
Ast Marek
Ur. w 1958r.
PiS, (ur. 1958); radca prawny, były wojewoda lubuski, był też burmistrzem Szlichtyngowej i z ramienia AWS zasiadał w sejmiku lubuskim. Należał do Porozumienia Centrum. Lider listy PiS w ostatnich wyborach. Poseł od 2006 r., wiceprzewodniczący sejmowej komisji mniejszości narodowych i etnicznych, członek komisji sprawiedliwości i praw człowieka oraz komisji nadzwyczajnej ds. zmian w kodyfikacjach. W 1980 r. zakładał Niezależne Zrzeszenie Studentów na Uniwersytecie Wrocławskim. Od 1984 r. pracował jako nauczyciel najpierw w Państwowym Domu Dziecka we Wschowie, a później w latach 1986-89 w Zespole Szkół Zawodowych we Wschowie. W roku 2000 został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Mieszka razem z żoną - również radcą prawnym - we Wschowie. Ma troje dorosłych dzieci - synowie Dominik i Andrzej mają już swoje rodziny, córka Zuzanna studiuje. Lubi czynny wypoczynek, wycieczki rowerowe, pracę w ogrodzie i spacery z psem - owczarkiem niemieckim, a w zimie biegi na nartach. „Moje ulubione dyscypliny sportowe to piłka nożna i koszykówka - uprawiam je regularnie do dzisiaj” - pisze poseł na swojej stronie internetowej.
Augustyn Urszula
Ur. 01 września 1964 w Tarnowie
PO, (ur. 1964), z zawodu dziennikarka i pedagog, posłanka na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji. Przez wiele lat pracowała jako nauczycielka w szkołach podstawowych. Jako dziennikarka współpracowała m.in. z „Gościem Niedzielnym”, Radiem Plus Tarnów oraz katolickim portalem Opoka, była też prezenterką w radiu RDN Małopolska.
Augustynowska Joanna
Ur. 14 czerwca 1979 w Głogowie
PO; ekonomistka, specjalistka z zakresu prawa pracy. W Sejmie chce zajmować się polityką społeczną i prorodzinną. Współpracowała z przedsiębiorcami we Wrocławiu w zakresie zasobów ludzkich oraz zarządzania i organizacji pracy.
Aziewicz Tadeusz
Ur. 31 października 1960 w Sopocie
PO; ekonomista, były radny Gdyni, poseł na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji. W latach 80. uczestniczył w ruchu opozycyjnym. Doradca Jana Krzysztofa Bieleckiego. Wspólnie z Donaldem Tuskiem brał udział w tworzeniu trójmiejskiego środowiska liberałów. Należał do KLD, Unii Wolności, a od 2001 do Platformy Obywatelskiej.

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl